1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E14-Çoklu Spektral İmajları Görüntületme

Bu alıştırmada, çoklu spektral veri kümesinden birkaç imaj bandını görüntülenen imajları tek bir imajda birleştireceksiniz.

Çoklu spektral bir veri kümesinin her bandı ayrı ayrı gri tonlamalı bir imaj olarak gösterilebilirken, farklı renk kanallarına iki veya üç bant atadığınızda ve bunları sahte renk olarak görüntülediğinizde bu veri türünün gerçek analitik değeri ortaya çıkar.

Bu alıştırmada, yedi farklı imaj grubunu farklı şekillerde görüntületmek için, harita renk kontrollerini kullanacaksınız.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici5 “\Tutorial5klasöründeki Multispec_CA.dwg isimli çizim dosyasını açın.

Bu çizim, çok boyutlu yedi uydu imajı seti içerir ve renk haritası imajlardaki standart bir rengi yanlış gösterecek şekilde ayarlanmıştır.

 1. Şayet ekranın sol tarafında İmaj Yöneticisi “Image Manager” paleti açık değilse, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Yönetim “Manage” komutuna tıklayarak paleti açın.

Standart Bir Yanlış Renk Haritası Kullanma

 1. İmaj Yöneticisi “Image Manager” paletinde, çizim isminin yanındaki + simgesine tıklayarak nesne ağacını genişletin. Böylece aşağıdaki gibi yapılandırılmış olan (R: B40 G: B30 B: B20) renk haritasını görebilirsiniz:
 • Kırmızı “Red“ kanal – B40 (Kızılötesi Görünür)
 • Yeşil “Green” kanal – B30 (Kırmızı)
 • Mavi “Blue“ kanal – B20 (Yeşil)
 1. Bu renkli harita, farklı bitki örtüsü ve su tiplerini görmenin daha kolay olduğu bir imaj oluşturur. Bu nedenle su derinliklerini ve toprak örtüsünü analiz etmek için, yararlıdır. Sonraki birkaç adımda iki örneği derinlemesine inceleyeceğiz.
 2. Görünüş “View” menüsü içerisinde >  İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutuna tıklayın. Daha sonra, Trees isimli görünüşü o anki geçerli (aktif) görünüş “current view” olarak ayarlayın.

Bu görünüşte, iğne yapraklı orman örtüsü koyu kırmızı, yaprak döken orman örtüsü ise, açık kırmızı renklidir.

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde >  İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutuna tıklayın. Daha sonra, Water isimli görünüşü o anki geçerli (aktif) görünüş “current view” olarak ayarlayın.

Bu görünüşte, berrak su koyu mavi, sığ veya tortulu su açık mavi renklidir. Sualtı kanalları ve şevler açıkça görülebilir.

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde >  İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutuna tıklayın. Daha sonra, Vegetation isimli görünüşü o anki geçerli (aktif) görünüş “current view” olarak ayarlayın.

Doğal Bir Renk Haritası Oluşturma

 1. İmaj Yöneticisi “Image Manager” paletinde, (R: B40 G: B30 B: B20) isimli imaj renk haritası ismine sağ tıklayın ve  Renk Haritasını Düzenle “Edit Color Map” seçeneğini seçin ve görüntülenen Renk Haritası Bant Ataması “Band Assignment Color Map” iletişim kutusunda renk kanalları bantlarını aşağıdaki gibi atayın:
 • Kırmızı “Red” kanal – B30 (Kırmızı)
 • Yeşil “Green“ kanal – B20 (Yeşil)
 • Mavi “Blue” kanal – B10 (Mavi)

Bu renk haritası, araziyi doğal görünümüne yakın renklerde gösterir. Sağ üstteki gri kentsel alan, yeşil orman örtüsüne sahip açık kahverengi tepelerle çevrelenmiştir. Renk haritalarını değiştirerek bu bölgenin özelliklerini daha ayrıntılı olarak görebiliriz.

Arazinin Analizi için Bir Renk Haritası Oluşturma

 1. İmaj Yöneticisi “Image Manager” paletinde, (R: B40 G: B30 B: B20) isimli imaj renk haritası ismine sağ tıklayın ve  Renk Haritasını Düzenle “Edit Color Map” seçeneğini seçin ve görüntülenen Renk Haritası Bant Ataması “Band Assignment Color Map” iletişim kutusunda renk kanalları bantlarını aşağıdaki gibi atayın:
 • Kırmızı “Red” kanal – B40 (Kızılötesi Görünür)
 • Yeşil “Green“ kanal – B50 (Orta Kızılötesi Görünür)
 • Mavi “Blue” kanal – B10 (Kırmızı)

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Bant 5 (B50), bitkilerin nem içeriğindeki ve toprak yüzeyindeki değişikliklere karşı çok hassastır. Sonuç olarak, bu renk haritası farklı tipteki arazi örtüsü için farklı miktarlarda yeşil renklenme göstermektedir.

Bu görünüşte ağaçlar kırmızımsı kahverengi rengindedir, ancak kuru bitki örtüsü daha fazla yeşil tonuna sahiptir. Bu yüzden turuncu veya yeşil görünür. Bu fotoğraftaki doğal çayırlar kuru ve seyrek kaplı olduğu için, açık yeşilimsi mavi görünüyorlar. Çıplak toprak ve kentsel alanlar mavi ve gri görünür.

Kaya ve Toprak Analizi için Bir Renk Haritası Oluşturma

 1. İmaj Yöneticisi “Image Manager” paletinde, (R: B40 G: B30 B: B20) isimli imaj renk haritası ismine sağ tıklayın ve  Renk Haritasını Düzenle “Edit Color Map” seçeneğini seçin ve renk kanallarını görüntü bantlarını aşağıdaki gibi atayın:
 • Kırmızı “Red” kanal – B70 (Uzak Kızılötesi Görünür)
 • Yeşil “Green“ kanal – B40 (Kızılötesi Görünür)
 • Mavi “Blue” kanal – B20 (Yeşil)

Bu renk haritasında Bant 7, kayaların ve toprakların nem içeriğini kırmızı tonlar halinde gösterir ve koyu kırmızı daha fazla nem gösterir. Bant 4 yeşil kanala atandığından, bitki örtüsü farklı yeşil tonlarında görünür.

 1. Değişiklikleri kaydetmeden çiziminizi kapatın..

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.