1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E12-Renkli “Color” İmajları İki Tonlu “Bitonal” İmajlara Dönüştürme

Bu alıştırmada renkli “color” imajları iki tonlu “bitonal” (siyah beyaz) imajlara dönüştüreceksiniz.

USGS rehber sayfasının renkli imajını iki tonlu “bitonal” (siyah beyaz) imaja dönüştürüp; konturları AutoCAD Raster Design araç seti Vektörleştirme Araçları ile izlemeye hazırlanacaksınız.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. Öğretici5 “\Tutorial5klasöründeki Map_12.dwg isimli çizim dosyasını açın.

İmajı İki Tonlu “Bitonal” Olarak Dönüştürme

  1. TU_image_usgs isimli tabakayı “layer” izole edin. Bunu yapmak için, Katman Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager” bu tabakayı “layer” seçin; sağ tıklayın ve O anki Gewçerli (Aktif) Hariç Tümünü Seç “Select All But Current“ seçeneğini tıklayın; ardından seçili tüm tabakaları “layer” dondurun “freze” ve Katman Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager” kapatın.
  2. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing“ seçeneği altında > Histogram “Histogram” komutunu tıklayın. İmajın tamamı üzerinde işlem yapmak için, Enter tuşuna basın. Histogram “Histogram” iletişim kutusu görüntülenir.
  3. Eşik “Threshold“ sekmesine tıklayın.

İmajı dönüştürdükten sonra hangi piksellerin siyah ve hangilerinin beyaz olacağını belirlemek için, Eşik “Threshold“ sürgüsünü kullanın.

  1. Sürgüyü, ön izleme “preview” penceresindeki imaj üzerindeki etkiyi gözlemleyerek, 171’e mümkün olduğunca yaklaştırın.

Bu alıştırma tek bir imaj kullanmakta olup; ancak, çiziminizde birden fazla imaj varsa ve siz  birden fazla imaj seçerseniz, eşik “threshold“ değerin o imaj üzerindeki etkisini gözlemlemek için ön izleme “preview” penceresinin altındaki imaj ismini seçebilirsiniz. Uygula & Kapat “Apply & Close” düğmesine tıklattığınızda, seçilen imajlar siyah beyaza dönüşür.

  1. Resmi dönüştürmek için, Uygula “Apply” ve Uygula & Kapat “Apply & Close” düğmesine tıklayın.

İmajı Kaydetme

  1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Farklı Kaydet “Save As“ komutunu tıklayın.
  2. Dosya adı için, usgs.cal girin; dosya tipi için, CALS tipini seçin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

İmajı Terse Çevirme

  1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > TemizlemeCleanup“ seçeneği altında > Terse Çevir “Invert“ komutuna tıklayın.

Bir imajı dönüştürdükten sonra (ve gerekirse ters çevirin), kontur izlemesini engelleyebilecek tarama “raster” verilerini ortadan kaldırmak için genellikle Benek Giderme “Despeckle” ve İki Tonlu “Bitonal” filtreler gibi düzenleme filtrelerini kullanırsınız.

  1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.