1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma D4-Raster “Tarama Varlıklarını Kaldırma

Bu alıştırmada, imajlardaki tarama “raster” geometrisini değiştirmek için, Kaldır “Remove” ve Raster Varlık Manipülasyonu (REM)” Raster Entity Manipulation (TVM)”  komutlarını kullanmayı öğreneceksiniz.

Kaldır “Remove” komutlarını aşağıdaki gibi kullanın:

 • Dikdörtgen, poligon veya çember gibi bir bölge tanımlayın ve ardından o bölgedeki tarama “raster” verilerini kaldırın.
 • Çizgiler, yaylar, daireler veya sürekli çizgiler gibi belirli geometrik şekillere sahip olan tarama “raster” varlıklarını kaldırın.

REM varlıklarını, varlıkları vektör nesnesine değiştirmeden sanki vektör nesneleriymiş gibi düzenlemek için, REM komutlarını kullanırsınız. Bir REM nesnesi seçim seti yaratır ve ardından bir AutoCAD komutu seçersiniz. Seçim seti imajın bir alanı veya tek renkli “bitonal” imajlar için çizgiler, yaylar ve çemberler olabilir.

Bu alıştırmada, okul binasının kat planındaki yeni vektör nesnelerine yer açmak için tarama “raster” verilerini kaldırmaya odaklanacaksınız.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici4 “\Tutorial4” klasöründeki Hybrid_04.dwg isimli çizim dosyasını açın.

Girişe Ait Tarama “Raster” Nesneleri Kaldırma

 1. Tabaka Yöneticisini “Layer Manager” (LA komutu) kullanarak TU_image_bitonal isimli tabakanın “layer” rengini sarı olarak değiştirin.
 2. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” seçeneğini tıklayın. Ardından Model Görünüşleri “Model Views“ listesini genişletin ve binaya önerilecek yeni giriş için vektör çizgisini görmek için, o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_entry isimli görünüş olarak ayarlayın.

Bu görünüşteki vektör çizgileri önerilen girişi göstermekte olup; tarama “raster” çizgileri eski girişi göstermektedir.

 1. Tarama “Raster menüsü içerisinde > Kaldır “Remove” seçeneği altında > Poligonal Bölge Polygonal Region“ seçeneğine tıklayın.
 2. Dış duvar da dahil olmak üzere eski girişin çevresine bir çokgen çizin.

Aşağıdaki şekilde görünen imaj, eski girişi binadan çıkarmak için poligonun nereye çizileceğini göstermektedir.AutoCAD Raster Design araç seti, çokgen içindeki tarama “raster” verilerini kaldıracaktır.

 1. Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, AutoCAD Raster Design araç seti, çokgen içindeki tarama “raster” verilerini kaldıracaktır.

Merdivene Ait Tarama “Raster” Nesneleri Kaldırma

 1. O anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_ramp isimli görünüş olarak ayarlayın.

Bu görünümdeki vektör çizgileri önerilen rampayı göstermekte olup; tarama “raster” çizgileri kaldırılacak merdiveni göstermektedir.

 1. Tarama “Raster menüsü içerisinde > Kaldır “Remove” seçeneği altında > Çizgi Varlığı “Line Entityseçeneğine tıklayın.
 2. Merdivenin dört yatay çizgisinden en alttakini seçin. AutoCAD Raster Design araç seti, çizgileri seçtiğiniz anda kaldıracaktır.

Aşağıdaki şekilde görünen imaj, merdivenin tarama “raster” çizgisini kaldırmaya başlamak için, seçeceğiniz çizgiyi göstermektedir.

 1. Merdivenin sonraki iki çizgisini kaldırmak için, sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Çizgi Varlığını Kaldırmayı Tekrarla “Repeat Remove Line Entity“ öğesini seçin.
 2. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden REM seçeneği içerisinde > Yarat “Create” altında >Akıllı Seçim “Smart Pick” seçeneğini tıklayın. Eski merdivenlerin sağındaki dikey çizgiyi seçin. Bu sefer, AutoCAD Raster Design araç seti çizgiyi seçer ancak bir eylem gerçekleştirmez. Çizgi artık bir REM seçim setinin bir parçası haline gelmiştir. Şimdi seçim setinde ERASE gibi klasik AutoCAD komutlarını çalıştırabilirsiniz.

    12. ERASE komutu için komut satırına E yazın; vurgulanan satırı seçin ve ardından Enter tuşuna basın.

    13. Tarama “Raster menüsü içerisinde > Kaldır “Remove” seçeneği altında > Dikdörtgensel Bölge “Rectangular Region“ seçeneğine tıklayın. Ardından kalan merdiven duvarı vektör çizgisini kaldırın.

    14. Merdivenin düşey duvarına uzanan vektör çizgilerin bir kısmını kaldırmak için sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Dikdörtgen Bölgeyi Kaldırmayı Yinele “Repeat Remove Rectangular Region“ seçeneğini seçin.

Yeni Sınıfların Yakınındaki Tarama “Raster” Duvar “Çizgilerini Kaldırma

 1. O anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_classroom isimli görünüş olarak ayarlayın.

Bu görünüşdeki vektör çizgileri önerilen ek sınıfları göstermektedir. Tarama “Raster” çizgileri eski sınıf duvarlarını ve dış duvarları göstermektedir.

 1. O anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_upper isimli görünüş olarak ayarlayın.
 2. Tarama “Raster menüsü içerisinde > Kaldır “Remove” seçeneği altında > Poligonal Bölge “Polygonal Region“ seçeneğine tıklayın.
 3. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, eski sınıfların etrafına ve sınıfların solundaki koridoru tanımlayan duvarları içine alan bir çokgen çizin.

    19. Enter tuşuna basın.

AutoCAD Raster Design araç seti poligonun içerisindeki tarama “raster” verilerini kaldıracaktır.

 1. Tabaka Yöneticisini “Layer Manager” (LA komutu) kullanarak TU_image_bitonal isimli tabakanın “layer” rengini beyaz olarak değiştirin.
 2. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.