1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma-D3-Mevcut Çizgi İşlerini Geliştirme

Bu alıştırmada, tek renkli “bitonal” imaj (resim) işleme araçlarını, REM düzeltme araçlarını ve tarama “raster” imajları için doldurmak için, dolgu “fill” vektör nesnesini kullanmayı öğreneceksiniz..

Bir kat planının imajı  ile çalıştığınızı var sayalım. Tarama “Raster” çizgilerin pürüzlü olduğu alanlarda, mevcut imajın tarama “raster” çizgilerini bölgesel olarak geliştirmek için, tek renkli “bitonal” yumuşatma filtrelerini kullanırsınız. Tarama “Raster” imajı varlık bazında geliştirmek için, REM düzeltme araçlarını da kullanırsınız.

Eksik tarama “raster” çizgilerini tamamlamak için, vektör çizgi nesnelerini  kullanırsınız. AutoCAD nesne çıtçıtları gibi, tarama “raster” nesne çıtçıtları çizgileri kesin ve hızlı bir şekilde yeniden oluşturmaya yardımcı olur.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici4 “\Tutorial4” klasöründeki Hybrid_03.dwg isimli çizim dosyasını açın.

İmajı Görüntüleme  ve Önerilen Vektör Değişiklikleri

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” seçeneğini tıklayın. Ardından Model Görünüşleri “Model Views“ listesini genişletin ve binaya önerilecek yeni giriş için vektör çizgisini görmek için, o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_entry isimli görünüş olarak ayarlayın.
 2. Önerilen yeni sınıflar için vektör çizgilerini görmek üzere anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_classroom isimli görünüş olarak ayarlayın.
 3. Rampayı görmek için, vektör çizgisini sahneye getirmek için, o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_ramp isimli görünüş olarak ayarlayın.
 4. İmajdaki, tarama “raster” çizgilerinin iyileştirilmesi gereken bir alanını görmek için, o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_storeroom isimli görünüş olarak ayarlayın.

Aşağıdaki şekilde görünen imaj, tarama “raster” çizgilerinin kötü olduğu bir alanını göstermektedir: bazı tarama “raster” çizgiler ince iken bazıları üst üste binmiştir. Tek renkli “Bitonal” filtreler, çizgiyi geliştirmek için bir seçenektir. Bununla birlikte, bu filtreler en iyi çizgi yoğunluğunun düzgün olduğu imajlarda çalışır.

İmajın bir Bölgesine Çizgi Yumuşatma Uygulama

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Görüntü İşleme “Image Processing“ seçeneği altında > Tek renkli Filtreler “Bitonal Filters” seçeneğini tıklayın. Sonra çizimdeki imajın tamamını işlemek için, Enter tuşuna basın.
 2. Tek renkli Filtreler “Bitonal Filters” iletişim kutusunda, filtre tipi için Düzgün “Smooth“ tipini seçin ve geçiş sayısı “number of passes” için 1 girin ve OK düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, düzeltme filtresinin bir geçişini uyguladıktan sonra, tarama “raster” çizgileri daha kesin olacaktır.

Tarama “Raster” Nesne Çıtçıt Ayarlarını  Belirleme

 1. İmajdaki bazı tarama “raster” çizgilerinin eksik olduğu bir alanını görmek için, o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_linework isimli görünüş olarak ayarlayın.

Aşağıdaki şekildeki imaj, imajımızdaki çizgilerin nerede eksik olduğunu göstermektedir. Yeni vektör çizgilerinin belirtilen yere çizilmesi gerekmektedir.

 1. AutoCAD Çizim Ayarları “Drafting Settings” iletişim kutusunu görüntülemek için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Çıtçıt “Raster Snap” seçeneğini tıklayın.
 2. Tarama çıtçıtları “Raster snaps” için aşağıdaki ayarları belirleyin:
 • Tarama Yakalama “Raster Snap”: Açık “On”
 • Tarama Çıtçı Modu “Raster Snap Modes”: Uç nokta “End”
 • Simge Boyutu “Aperture Size”: 25
 1. OK düğmesine tıklayın.

İnce Tarama “Raster” Çizgilerden Vektör Çizgileri Yaratma

 1. DİKLİK “ORTHO” modunu Açık konumuna getirin.
 2. Tarama “Raster” çizgilerindeki boşlukları vektör çizgilerle doldurun.

Aşağıdaki şekildeki imaj, imajımızdaki eksik tarama “raster” çizgilerini dolduran vektör çizgilerini göstermektedir.

 1. DİKLİK “ORTHO” modunu kapatın.

Tarama “Raster” Çıtçıtlarını Kapatma

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Yakalama “Raster Snap” seçeneğine tıklayın.
 2. Tarama Yakalama Açık “Raster Snap On” işaretleme kutusunun işaretini kaldırın ve OK düğmesine tıklayın.

İmajdaki Belirli Çizgilere Çizgi Yumuşatma Uygulama

 1. O anki geçerli (Aktif) görünüşü “Current view” TU_multi_purpose isimli görünüş olarak ayarlayın. Düşey duvar çizgilerinin tırtıklı ve çeşitli genişliklerde olduğuna dikkat edin.
 2. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Raster Varlık Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” içerisinde > İlkel Yaratma “Create Primitive altında >  Çizgi “Line” seçeneğine tıklayın.
 3. REM Çizgisi “REM Line“ komutunu gerektiği kadar tekrarlayarak, çok amaçlı odanın yan duvarlarını oluşturan dört düşey çizgiyi yakınlaştırın ve seçin. Satırlar artık REM varlıkları olarak temsil edilecektir.

20. Dört REM çizgisini seçin; ardından sağ tıklayın ve Özellikler “Properties” seçeneğini seçin. Nesne Özellikleri “Object Properties“ iletişim kutusu görüntülenir. Seçilen nesnelerin REM çizgisi olarak tanımlandığından emin olun.

21. Özellikler “Properties“ iletişim kutusundaki Geometri “Geometry” bölümünde Genişlik “Width” değerini 3 olarak ayarlayın.

Dört çizgi düzgün genişliğe sahip olarak yeniden çizdirilir ve otomatik olarak yumuşatılır.

 1. Nesne Özellikleri “Object Properties“ iletişim kutusunu kapatın.
 2. Dört çizginin seçildiğinden emin olun, ardından sağ tıklayın ve Raster İmajla Birleştir “Merge To Raster Image“ seçin. Değiştirilen çizgiler tekrar görüntüye birleştirilir.

Aşağıdaki şekilde görünen imaj, eşit genişlikte düzleştirilmiş ve imajla tekrar birleştirilen dört çizgiyi göstermektedir.

 1. Değişiklikleri kaydetmeden çiziminizi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.