1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma D2-İmajları (Resimleri) Ölçeklendirme ve Eşleştirme

Bu alıştırmada, AutoCAD Raster Design araç setinde bulunan korelasyon komutlarından ikisini kullanacaksınız:

  • SCALE: İmajın üzerindeki iki nokta arasındaki bilinen bir mesafeyi belirleyerek imajı büyütür veya küçültür. Ölçek “Scale” yalnızca belirlenen bir temel noktayı esas alarak yeniden ölçeklendirme işlemini gerçekleştirir; herhangi bir döndürme işlemi yapmaz.
  • MATCH: İmajdaki iki kaynak noktasını ve çizimdeki iki hedef noktayı belirleyerek imajı mevcut vektör çizgisine hizalar. Kaynak noktaları hedef noktalarla eşleştirmek için, imaj gerektiği şekilde döndürülür; ölçeklenir ve taşınır.

Herhangi bir tasarım değişikliği yapmadan önce imajı mevcut geometri ile ilişkilendirerek, tarama “raster” veya vektör verilerini değiştirirken tutarsızlıkların oluşmasını engellersiniz.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. Öğretici4 “\Tutorial4” klasöründeki Hybrid_02.dwg isimli çizim dosyasını açın.

İmajı (Resmi) Ölçeklendirme

  1. Çizimdeki mevcut bir vektör ve tarama çizgisini görüntüleyin.

İmajdaki ve çizimdeki çizgilerin aynı hizada olmadığına dikkat edin.

  1. Şeritin Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views“ seçeneğini seçin. Sonra Model Görünüşleri “Model Views“ listesini genişletin ve o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_scale isimli görünüş olarak ayarlayın.
  2. Merkez sınıfın genişliğini belirlemek için, soldan sağa doğru ölçüm yapmak için komut satırına DISTANCE (DI) yazıp Enter tuşuna basın.

Sınıfın genişliği yaklaşık olarak 34 fittir (10,4 metre). Çizimde bunun yerine 25 feet (7,5 metre) olarak gösterilmesi gerekmektedir.

 

Aşağıdaki şekilde görünen örnek, merkez sınıfın genişliğini ölçmek için seçtiğiniz iki noktayı göstermektedir.

  1. Şeritin Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İlişkilendir “Correlate” seçeneği altında > Ölçek “Scale“ seçeneğini seçin. Ardından temel nokta için, dış duvarın ve merkez sınıfın sol duvarının kesişim noktasını seçin.

5. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde , kaynak mesafesi “source distance“ için 34 feet (10,4 metre) ve hedef mesafe “destination distance“ için 25 feet (7,6 metre) girin.

6. Merkez sınıfın genişliğinin şimdi yaklaşık 25 fit (7,6 metre) olduğunu doğrulamak için DISTANCE komutunu kullanın.

İmajı Vektör Çizgisiyle Eşleştirme

7. Şeritin Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views“ seçeneğini seçin. Sonra o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_extents isimli görünüş olarak ayarlayın.

8. Şeritin Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İlişkilendir “Correlate” seçeneği altında > Uydur “Match“ seçeneğini seçin. Ardından, ilk kaynak nokta “source point” için binanın sol üst köşesindeki dış duvarların kesişim noktasını seçin.

İpucu: Çizimin bu alanını daha net görüntülemek için Görüntü Kaydırma “Pan”  ve Görüntü Yakınlaştırma “Zoom in” araçlarını kullanın.

9. Binanın mor renkli vektör çizgisinin sol üst köşesindeki ilk hedef noktasını “destination point“ seçmek için, Uç nokta “Endpoint” nesne çıtçıtını kullanın.

10. İkinci kaynak nokta “source point“ için, binanın sağ üst köşesindeki dış duvarların kesişim noktasını seçin.

11. İkinci hedef noktası “destination point“ için, binanın mor renkli vektör çizgisinin sağ üst köşesini seçin.

İmaj vektörel çizgi ile hizalanacaktır.

12. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.