1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma D1 Korelasyon Dosyala Kaynağı ile İmaj (Resim) Ekleme

Bu alıştırmada, çizime bir imaj (resim) yerleştirmek için, Yerleştirme Sihirbazını “Insertion Wizard“ kullanacaksınız.

Yerleştirme Sihirbazı “Insertion Wizard“, bir imajı (resmi) çiziminize yerleştirme ve imajı (resmi) çizimdeki diğer nesnelere göre konumlandırma sürecinde size rehberlik eder.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici4 “\Tutorial4” klasöründeki Hybrid_01.dwg isimli çizim dosyasını açın.
 2. Çizimdeki vektör çizgisini görüntüleyin.
 3. Macenta çizgi okul binasının ana hatlarını temsil etmektedir. Ana hattın boyutları saha ölçüm verilerinden elde edilmiş olup; diğer vektör çizgileri binada önerilen değişiklikleri göstermektedir.

Yerleştirilecek İmajı (Resmi) Seçme:

 1. İmaj (Resim Yerleştir “Insert Image” iletişim kutusunu görüntületmek için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Yerleştir “Insert” komutunu tıklayın.

Ön izleme “Preview “ ve Bilgi “Information“ işaretleme seçeneklerinin işaretli olduğunu doğrulamak için, İmaj (Resim Yerleştir “Insert Image” iletişim kutusun Görünüşler “Views“ aşağı açılır listesini tıklayın. Bu, AutoCAD Raster Design araç setinin seçilen her görüntü için bir ön izleme ve parametre listesi göstermesine neden olur

 1. Dosya Tipleri “Files of Type”listesinden, CALS Type 1 “CALS Tip 1” tipini seçin.

Şayet gerekiyorsa, \Öğretici4 “\Tutorial4” klasörünü araştırıp bulun.

Floorplan_01.cal isimli imaj (resim) dosyasını seçin.

Her parametre için gösterilen değerleri gözden geçirin.

Bu parametre listesi imajın (resmin) önemli özelliklerini tanımlar.

İmajı (Resmi) Konumlandırma ve Yerleştirme

 1. Insert Options Seçenekleri “Insert Options“ Yerleştirme Sihirbazı “Insertion Wizard” seçeneğini seçin.

Ekleme Seçeneklerinde Sadece Çerçeveyi Göster “Show Frames Only” işaretleme kutusunun işaretli olmadığından emin olun.

 1. Korelasyon Kaynağını Seç “Correlation Source” iletişim kutusunu görüntülemek için Aç “Open” düğmesine tıklayın.
 2. Bu iletişim kutusu Yerleştirme Sihirbazının “Insertion Wizard” ilk iletişim kutusudur. Bir korelasyon kaynağı seçtiğinizde, iletişim kutusu seçilen korelasyon kaynağıyla ilişkili yerleştirme noktasını, dönüşü ve ölçeği gösterir.
 3. Korelasyon Kaynağı listesindeki seçeneklerin her birini, birbiri ardına seçin ve her bir kaynakla ilişkili yerleştirme parametrelerini ve imaj (resim) yoğunluğunu görüntüleyin.
 4. Korelasyon kaynakları azalan öncelik sırasına göre listelenmiştir. Kaynak dosyası, bir korelasyon kaynağı olarak en yüksek önceliğe sahiptir.
 5. Korelasyon kaynağı “Correlation Source” için, kaynak dosya korelasyonu “Resource file correlation” seçeneğini seçin ve İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 6. Görüntü uzaklaşma “zoom out” yapın ve yerleştirilen imajın (resmin) vektör çizgisini çevreleyen dikdörtgenden çok daha büyük olduğuna dikkat edin.
 7. Korelasyon Değerlerini Değiştir “Modify Correlation Values“ iletişim kutusunda Ölçek “Scale” değerini 300‘den 25‘e değiştirin. Sonuçları görmek için Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.
 8. Korelasyon Değerlerini Değiştir “Modify Correlation Values“ iletişim kutusu, AutoCAD birimleri uygulanmadan önce korelasyon bilgilerini değiştirme fırsatı sunar. AutoCAD Raster Design araç seti, resim belirtilen korelasyon değerlerine göre yerleştirildiğinde, resmin çizimde nerede görüneceğini gösterir.
 9. İleri “Next” düğmesine tıklayın.

Yerleştir “Insertion“ iletişim kutusu, görüntünün AutoCAD birimlerindeki korelasyonunu gösterir. Burada gösterilen değerleri kabul etmek için Bitir “Finish” düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, artık kat planının imajı (resmi), hali hazırda bazı vektör çizgileri içeren çizimin içerisine yerleştirilmiştir.

 1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.