1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma C2-Gelişmiş Tek Renkli “Bitonal“ Bölge “Region “Nesnelerini Tanımlanma

Bu alıştırmada, gelişmiş tek renkli “bitonal” REM bölge “region” nesneleri oluşturup bunlarla çalışacaksınız.

Bir seçim dikdörtgeni, poligon veya sürekli çizgi (fens) çizerek gelişmiş bir tek renkli “bitonal” bölge “region” tanımlayabilirsiniz. Bu seçim şeklinden, şekil içindeki, şekle değen veya bu varlıklarla bağlantılı tarama (imaj) “raster” öğelerini seçebilirsiniz.

Gelişmiş tek renkli “bitonal” bölge “region” nesnesini tanımladıktan sonra, o nesneyi AutoCAD komutlarını ve REM komutlarını kullanarak değiştirebilirsiniz.

Bu alıştırmada, bir matkap kalıbı çiziminin tarama (imaj) “raster” objelerini taşıyacağız. Ayrıca, AutoCAD Raster Design araç setinin bu tür nesneleri oluşturmak için kullandığı çeşitli kuralları daha iyi anlamak için, farklı türlerde gelişmiş tek renkli “bitonal” bölge “region” nesneleri oluşturma pratiği yapıyacağız.

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

Antet Bloğunu ve Çizelgeyi Kenarlıktan Ayırma

 1. \Öğretici3 “\Tutorial3” klasöründeki dwg çizim dosyasını açın.
 2. Açık bir araç çubuğuna sağ tıklayın ve REM Geliştirilmiş Tek Renkli BölgelerREM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğunu ve Tarama (İmaj) Varlık Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation“ araç çubuğunu açın.
 3. Görünüş “View“ menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutunu tıklayın. O anki geçerli (Aktif) görünüşü TU_assembled_jig görünüşü olarak ayarlayın.
 4. Tarama (İmaj) Varlık Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation“ araç çubuğunda Bıçak “Knife” [   ] komut simgesini tıklayın.

Sonraki birkaç adımda, bu aracı antet bloğunu ve çizelgeyi bu çizimin çerçevesinden ayırmak için, kullanacaksınız.

 1. Antet bloğunun ve çizelgenin hemen üstünde, çerçevenin içinde bir başlangıç noktası ve kenarlığın dışında bir bitiş noktası seçin. Bu iki nokta çerçeve boyunca bir bıçak kesisi tanımlar.

Aşağıdaki şekilde görünen artı (+) işareti ilk bıçak kesisinin (yatay kesi) yerini göstermektedir.

 1. Antet bloğunun ve çizelgenin sol alt tarafında, çerçeve boyunca dikey bir bıçak kesisi tanımlayın, sonra komutu sonlandırmak için Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görünen artı (+) işareti ikinci bıçak kesisinin (dikey kesi) yerini göstermektedir.

Çizimi Çerçeveden Çıkarma

 1. Görünüş “View“ menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler Named Views” komutunu tıklayın. O anki geçerli (Aktif) görünüşü TU_assembled_jig görünüşü olarak ayarlayın.
 2. Geliştirilmiş Tek Renkli Bölgeler REM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan, Akıllı Fens “Smart Fence” [ ] komut düğmesine tıklayın.
 3. Fensi, çerçevenin sol düşey çizgisine çizin ve Enter tuşuna basın.

Düşey çizgi bir REM nesnesi haline gelecektir.

Bir akıllı fens kullanmak, fense dokunan (çizgiler, daireler ve yaylar gibi) tüm tarama (imaj) “raster” ilkellerini seçer. Bu örneğimizde, fense sadece bir çizgi dokunmaktadır.

 1. Çizim alanında sağ tıklayın ve REM seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin.

Düşey çizgi artık bir REM nesnesi olarak seçilmeyecektir.

 1. Geliştirilmiş Tek Renkli Bölgeler “REM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan, Bağlı Fens “Connected Fence” [ ] komut simgesine tıklayın.
 2. Fensi çerçevenin sol dikey çizgisine doğru çizin ve Enter tuşuna basın.

Tüm çerçeve bir REM nesnesi haline gelecektir.

Bağlı Fens “Connected Fence” aracını kullanmak, fense değen tarama (imaj) “raster” varlıklara bağlı olan tüm tarama (imaj) “raster” objelerini seçer. Çerçeveyi oluşturan düşey ve yatay çizgiler birbirlerine bağlı olduğundan, düşey çizgiyi seçmek için Bağlı Fens “Connected Fence” aracını kullandığınızda çerçeve bir REM nesnesi haline gelir.

Bıçak “Knife” aracını kullanarak çerçeveden ayırdığımız antet bloğu ve çizelge, REM nesnesine dahil edilmez.

 1. Çerçeveyi seçin ve silmek için E (ERASE) yazıp; Enter tuşuna basın. Antet bloğunu ve çizelgeyi yerinde bırakın.

Antet bloğunu ve Çizelgeyi Taşıma

 1. Geliştirilmiş Tek Renkli Bölgeler REM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan, Akıllı Pencere “Smart Window” [ ] komut simgesine tıklayın.
 2. Antet bloğunun ve çizelgenin çevresine bir pencere çizim.

Antet bloğu ve çizelge bir REM nesnesi haline gelecektir.

 1. Antet bloğunu ve çizelgeyi yukarı ve montaj çiziminin sağına taşımak için, MOVE komutunu kullanın.
 2. REM nesnesini seçin; sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Tarama (İmaj) Resmine Birleştir “Merge to Raster Image “ seçeneğini seçin.

AutoCAD Raster Design araç seti REM nesnesini imaj (resim) ile birleştirir. Antet bloğu ve çizelge artık bir REM nesnesi değildir.

Akıllı ve Bağlı Pencere Araçlarını Kullanarak REM Nesnelerini Tanımlama

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutuna tıklayın.  TU_mandrel_rib_plate isimli görünüşü o anki geçerli görünüş “current view” olarak ayarlayın.
 2. Geliştirilmiş Tek renkli Bölgeler “Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan Akıllı Pencere “Smart Window” [ ] komut simgesine tıklayın.
 3. düşey ölçü çizgisinin ve ölçü metninin etrafına bir pencere çizin.

Aşağıdaki şekilde, pencerenin ölçü çizgisi ve ölçü metninin çevresine nasıl çizileceğini göstermektedir.

Akıllı bir pencere kullanmak, sadece pencerenin tamamen içindeki (örneğimizde düşey ölçü çizgisi ve ölçü metni) tarama “raster” nesnelerini seçer.

Pencerenin tamamen içerisine girmeyen yatay ölçü çizgileri seçilmez.

 1. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden REM seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin. Tarama “Raster” varlıklarının seçimi temizlenecektir.
 2. Geliştirilmiş Tek Renkli Bölgeler “REM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan, Bağlı Pencere “Connected Window” [ ] komut simgesine tıklayın.
 3. Aynı düşey ölçü çizgisinin ve ölçü metninin etrafına bir pencere çizin.

Bağlı pencere “Connected window “ komutunu kullanmak, yalnızca pencerenin tamamen içinde olan ve pencerenin dışındaki varlıklara bağlı olmayan tarama “raster“ varlıklarını seçer. Aşağıdaki örnekte, ölçü çizgileri seçilmemiştir, çünkü bunlar pencerenin dışına uzanan ölçü çizgilerine bağlıdır.

 1. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden REM seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin. Tarama “Raster” varlıklarının seçimi temizlenecektir.

Değen Pencere Aracını ;Kullanarak REM Nesneleri Tanımlama

 1. Geliştirilmiş Tek Renkli Bölgeler “REM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan, Akıllı Değen Pencere “Smart Crossing” [ ] komut simgesine tıklayın.
 2. Aynı düşey ölçü çizgisinin ve ölçü metninin etrafına bir değen pencere çizin.

Akıllı değen pencere aracını kullanmak, pencerenin içindeki ve değdiği tüm tarama “raster” varlıklarını seçer:

 • Düşey ölçü çizgileri
 • Yatay ölçü çizgileri
 • Ölçü metinleri

 1. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden REM seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin.
 2. Geliştirilmiş Tek Renkli Bölgeler “REM Enhanced Bitonal Regions“ araç çubuğundan, Bağlı Değen Pencere “Connected Crossing” [  ] komut simgesine tıklayın.
 3. Aynı düşey ölçü çizgisinin ve ölçü metninin etrafına bir değen pencere çizin.

Bağlı değen pencere aracını kullanmak, pencerenin içine tamamen giren ve  pencerenin değdiği varlıklara bağlı olan tüm tarama “raster” varlıklarını seçer.

Aşağıdaki örnekte, yalnızca parçanın sağındaki ölçü metni seçilmemiştir, çünkü bu tarama “raster” varlığı seçim penceresin değdiği varlıklara bağlı olmayan tek varlıktır.

 1. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden REM seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin.
 2. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.