1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma C1-Bölge “Region“ Nesnelerini Kullanarak Tarama (İmaj) “Raster” Varlıkları Kopyalama

Bu alıştırmada, REM ayarlarını öğreneceksiniz. REM bölge nesnelerini tanımlayacak ve tarama (imaj) “raster” varlıklarını bir imajdan (resimden) diğer bir imaja (resme) kopyalayacaksınız.

Bölge nesnelerini tek renkli “bitonal”, gri tonlamalı ve renkli görüntülerde tanımlayabilirsiniz.

Bu alıştırmada, mekanik çizimlerden taranmış iki tek renkli “bitonal” imaj (resim) içeren bir çizimde çalışacaksınız:

 • Bir matkap tezgahının detay çizimi
 • Aynı matkap tezgahının montaj çizimi

Bu alıştırma için her imajdaki (resimdeki) varlıkları seçmek için, REM komutlarını kullanacak ve ardından bu varlıkları çizimde bulunan boş bir imaja (resme)  kopyalayacaksınız. Daha sonraki alıştırmalarda, bu varlıkları REM komutlarını kullanarak değiştireceksiniz.

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. \Öğretici3 “\Tutorial3” klasöründeki dwg çizim dosyasını açın.

REM Ayarlarını “REM Settings” Gözden Geçirme

 1. Tarama (İmaj) Tasarım Seçenekleri “Raster Design Options” iletişim kutusunu görüntületmek için,Tarama (İmaj) “Raster” menüsü içerisinde > Seçenekler “Options” komutunu seçin.
 2. REM sekmesine tıklayın ve REM Nesnelerinin renginin kırmızı olduğundan emin olun.
 3. Tarama (İmaj) Varlığı Algılama “Raster Entity Detection“ sekmesini tıklayın ve aşağıdaki ayarların etkin olduğundan emin olun:
  • Maksimum Atlama Uzunluğu (piksel) “Max Jump Length (Pixels)” =10.
  • Tarama (İmaj) Çekme Yerçekimini Kullan “Use Raster Pick Gravity “ işaretleme kutusu işaretli olmalıdır.
  • Tıklama Diyaframı “Pick Aperture” =4.
  • Kayma Toleransı “Float Tolerance” =2.
 4. OK düğmesine tıklayın.
 5. AutoCAD araç çubuğuna veya herhangi bir açık AutoCAD Raster Design araç seti araç çubuğuna sağ tıklayın ve açmak için, Tarama (İmaj) Varlık Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation“ araç çubuğunu seçin.
 6. İmaj (Resim) Yöneticisi “Image Manager“ paletini görüntülemek için, Tarama (İmaj) menüsü içerisinde > Yönetim “Manage” seçeneğini seçen. Palette, İmaj (Resim) Yerleştirmeleri “Image Insertions” görünüşünü seçin.
 7. Listenin en üstündeki dwg öğesinin yanındaki artı (+) simgesini tıkladıktan sonra Mech_02a öğesini sağ tıklayın ve 13 detay çizimin imajını (resmini) görmek için, Yakınlaştır “Zoom To“ seçeneğini seçin.

Poligonal Bölge “Region” Nesnesi Yaratma

 1. Tarama (İmaj) Varlık Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation“ araç çubuğundan, Poligonal BölgePolygonal Region” [ ] komut simgesine tıklayın.
 2. Aşağıdaki şekilde sarı renk ile görüldüğü üzere, sağ alt köşedeki antet bloğunun bir parçası ile birlikte tüm detay çizimlerini ve açıklamalarını içeren bir çokgen çizin, ardından işlemi sonlandırmak için Enter tuşuna basın.

Poligon ve içindeki tüm varlıklar artık REM bölge “region“ nesnesinin bir parçası olarak yakalandıklarını gösteren kırmızı renkte görüntüleneceklerdir.

Bölge “Region” Nesnesini Hassaslaştırma

 1. REM bölge “region” nesnesini seçmek için poligonun sınırını tıklayın.
 2. Sağ tıklayın ve Hassaslaştırma Modu “Refine Mode” seçeneğini seçin. Sadece bölgenin “region” sınırı vurgulanacaktır. Bölgenin “Region” sınırını antet bloğunu içine almayacak şekilde yeniden düzenleyin.
 3. İmajın (Resmin) sağ alt köşesine görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü kaydırma “pan” yapın.

Aşağıdaki şekilde görünen örnek, bölge “region” nesnesinin antet bloğunu hariç tutmak için rafine edildikten sonra imajın (resmin) nasıl görünmesi gerektiğini göstermektedir.

 1. Sağ tıklayın ve kısa yol menüsünden Hassaslaştırma Modu “Refine Mode” seçeneğine tekrar tıklayın. Hassaslaştırma Modu “Refine Mode” artık devre dışı bırakıldı.

Bölge “Region” Nesnesini Boş Yere Kopyalama

 1. Çizimin tamamını görmek için, En Genişe Görüntü Uzaklaşma “Zoom Extents” yapın.
 2. Bölge “Region” nesnesini çizim sol tarafındaki boş alana kopyalamak için, COPY komutunu kullanın.

Dikdörtgen Bölge “Region“ Nesnesi Oluşturma

 1. İmaj (Resim) Yöneticisinde “Image Manager”, Mech_02b öğesini seçin, sağ tıklayın ve bu resmi görmek için, Yakınlaştır “Zoom To” seçeneğini seçin.
 2. Tarama (İmaj) Varlık Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation“ araç çubuğundan, Dikdörtgen Bölge “Rectangular Region “ [ ] komut simgesine tıklayın.
 3. Aşağıdaki şekilde sarı renkli dikdörtgen ile görüldüğü üzere, imajın (resmin) tamamını içine alan bir dikdörtgen çizin. (tüm varlıklar, antet bloğu ve çerçeve) çizdiğiniz dikdörtgenin içinde yer almalıdır.

Dikdörtgen ve içindeki tüm varlıklar artık REM bölge “region” nesnesinin bir parçası olarak eklendiklerini gösteren kırmızı renktedir.

Bölge “Region” Nesnesini Kopyalama

 1. Çizimin tamamını görmek için, En Genişe Görüntü Yaklaşma “Zoom Extents” yapın.
 2. Bölge “Region” nesnesini, diğer bölge “region” nesnesini içeren görüntünün sol alt köşesine kopyalamak için COPY komutunu kullanın.

Bölge nesnelerini İmaja (Resme)  Birleştirme

 1. İki bölge “region” nesnesini seçin, sağ tıklayın ve Tarama (İmaj) “ İmajına (Resmine) Birleştir “Merge to Raster Image” seçeneğini seçin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bölge “region” nesnelerini tarama (imaj) “raster” imajına (resmine) birleştirdikten sonra, nesneler artık bölge “region” nesneleri olmadığından artık kırmızı renkte gösterilmez. Ancak, orijinal imajda (resimde) nesneler hala bölge “region” nesneleri olarak tanımlanmaktadır ve bu yüzden kırmızı renktedirler.

 1. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden REM seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All“ seçeneğini seçin.

REM bölgesi nesneleri artık orijinal görüntülerde tanımlanmamıştır. Bu noktada gerçek bir projede, yeni görüntüyü (Mech_new_02) kaydedebilir ve orijinal kaynak görüntüleri çizimden ayırabilirsiniz.

 1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.