1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma B9-Tek Renk “Bitonal” Filtreleri ve Düzenleme Araçlarını Kullanma

Bu alıştırmada, tarama (imaj) “raster” çizgileri iyileştirmek için, iki renkli “bitonal” filtreleri kullanmayı ve imajdaki (resimdeki) istenmeyen noktaları gidermek için, tarama (imaj) “raster” düzenleme araçlarını kullanmayı öğreneceksiniz.

 • İki renkli “Bitonal” filtreler, taramadaki (imajdaki) “raster” çizgilerin görünüşlerini iki renkli “bitonal bir görüntüde iyileştirerek çoğu zaman yeniden çizme gereksinimini ortadan kaldırır.
 • Tarama (İmaj) “Raster” düzenleme araçları, kusurların ve tarama yapılarının imajdan (resimden) kaldırılmasını sağlar.

Bu alıştırmada, çizimin bir kısmına çizgi kalınlaştırma “line thickening“ filtresi uygulayarak mevcut çizgileri iyileştirirsiniz. Ayrıca, istenmeyen tarama (imaj “raster” piksellerini çizimden kaldırmak için Tarama (İmaj) Kaldır “Raster Remove “ aracını da kullanabilirsiniz.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici2 “\Tutorial2” klasöründeki, dwg isimli çizim dosyasını açın.

Pürüzlü Çizgileri Temizleme

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” seçeneğini seçin. TU-pad isimli görünüşü o anki geçerli (aktif) görünüş “current view” olarak ayarlayın.

Aşağıdaki şekilde sizinde gördüğünüz üzere, bu görünüşte tarama (imaj) “raster” çizgilerin bazıları çok ince ve ölçü çizgileri gibi bazı çizgiler de, düşük tarama kalitesi nedeniyle boşluklara sahiptir.

 1. Tarama (İmaj) “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” seçeneği altında > İki renkli Filtreler “Bitonal Filters” komutunu seçin. Ardından (komut satırında belirtildiği gibi) imajın (resmin) tamamını seçmek için Enter tuşuna basın.
 2. İki renkli Filtreler “Bitonal Filters” iletişim kutusunda, Filtre tipi “Filter type” aşağı açılır listesinde Kalınlaştırma “Thickenfiltresini seçin ve Geçiş sayısı “number of passes” metin kutusuna 2 Yönler “Directions” kısmında tüm yönlerin işaretli olduğunu doğrulayın, ardından OK düğmesine tıklayın.

Bu işlemle çizgileri iki kez kalınlaştırdıktan sonra, birbirlerine yakın bir şekilde yerleştirilmiş bazı paralel çizgiler tek bir çizgide birleştirilecektir.

İki Tonlu “Bitonal“ Filtre Kalınlaştırma “Thicken“ Komutunu Geri alma “Undo”

 1. Kalınlaştırma “Thicken“ komutunu geri almak için, komut satırına U yazıp Enter tuşuna basın.

Görüntü İşleme İkili Filtreleri Raster menüsü tıklayın. Ardından görüntünün tamamını seçmek için Enter tuşuna basın.

 1. Tekrar Tarama (İmaj) “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” seçeneği altında > İki renkli Filtreler “Bitonal Filters” komutunu seçin. Ancak bu sefer g Geçiş sayısı “number of passes” metin kutusuna 1 girin ve OK düğmesine tıklayın.

1 geçiş değeriyle, ölçü çizgilerindeki boşluklar onarılır; ancak birbirinden aralıklı çizgiler ayrı kalır. Filtrelerle en iyi sonuçları elde etmek için bazı deneyler ve yinelemeler sıklıkla gereklidir.

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutunu seçin. O anki geçerli (Aktif) görünüşü “Current view” TU_extents olarak ayarlayın.

AutoCAD Raster Tasarım araç seti, kalınlaştırma “thickening” filtresini tüm görüntüye uygulayacaktır.

 1. İmajdaki (Resimdeki) çizgi çalışmasını incelemek için, PAN ve ZOOM komut düğmelerini kullanın.

Lekeleri Kaldırma

 1. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” komutunu seçin. O anki geçerli (Aktif) görünüşü “Current view” TU_spots olarak ayarlayın.

Görüntünün bu alanı orijinal çizimdeki küçük deliklerden noktalar (tarama artıklarını) içermektedir.

 1. Tarama “Raster menüsü içerisinde > Kaldır “Remove“ seçeneği altında > Dairesel Bölge ”Circular Region“ komutunu seçin.
 2. Merkez nokta için bir lekenin ortasına tıklayın; ardından kaldırılacak dairesel alanın yarıçapını belirlemek için ikinci bir noktaya tıklayın.
 3. Komutu tekrarlamak için Enter tuşuna basın ve başka bir lekeyi silmek için bir çember daha yaratın.
 4. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.