1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma B5-Rötuş Araçlarını Kullanma

Bu alıştırmada, taranmış tek renkli “bitonal” çizimlerdeki kusurları düzeltmek için, rötuş araçlarını kullanmayı öğreneceksiniz.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. Şayet açık değilse, Öğretici2 “\Tutorial2” klasöründeki, dwg isimli çizim dosyasını açın.
  2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, onarılması gereken çeşitli kalınlıklarda diagonal çizgiler vardır. Daha doğru çalışmak için, görüntü yakınlaştırma “zoom in” yapmanız gerekebilir.

Diagonal Çizgileri Onarma

  1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Temizleme “Cleanup” seçeneği altına > Dokunuş “Touchup” seçeneğini seçin.
  2. Diagonal fırçayı “Diagonal brush” seçmek için, açılan Dokunuş “Touchup”araç çubuğundan, Diagonal fırça “Diagonal brush” [  ] komut düğmesine tıklayın. Sonrasında, bu düğmenin hemen yanındaki Fırçayı yeniden ebatlandır “Resize brush” [  ] komut düğmesine tıklayın.
  3. Onarmak istediğiniz çizginin kenarına tıklayın, aynı kenar boyunca başka bir noktaya tıkladıktan sonra, çizginin genişliğine yaklaşık olarak eşit bir fırça genişliği belirlemek için, üçüncü bir noktaya tıklayın.

6. Rötuş “Touchup“ araç çubuğunda, Çizim rengini değiştir “Togle drawing color “ [ ] komut simgesinin önünde beyaz kareyi gösterdiğinden ve böylece fırçanın mevcut tarama (imaj) “raster” çizgilerini silmek yerine beyaz pikseller oluşturacağını belirttiğinden emin olun.

7. Çizgideki boşlukları onarmak için, fırçayı kullanın. Bu fırçanın uzunluğuna bağlı olarak, çizgileri yalnızca bir yönde düzenlemek için uygun olabileceğini unutmayın. Çizgiler üzerinde başka bir yönde çalışmak için fırçayı yeniden boyutlandırmanız gerekecektir.

8. İsteğe bağlı olarak, fırçayla düz bir çizgi çizmek için, çizgiyi başlatmak için tıklayın, ardından Shift tuşunu basılı tutun ve çizgi için bir bitiş noktasını tıklayın.

Yuvarlatma Fırçasını Kullanma

  1. Yuvarlatma fırçasını “round brush“ seçmek için, Rötuş “Touchup“ araç çubuğunda, Yuvarlatma fırçası “Round brush“ [  ] komut simgesini  tıklayın.
  2. Fırçayı yeniden boyutlandırmak için Fırçayı yeniden ebatlandır “Resize the brush “ [ ] komut simgesini  tıklayın. Böylece çapı bir çizginin genişliğine uydurabilirsiniz.
  3. Çizgideki bazı boşlukları onarmak için bu fırçayı kullanın. Bu fırçanın farklı yönlerde ve eğrilerin çevresinde çizmek için, kullanışlı olduğuna dikkat edin.
  4. Arka plan renginde (siyah) çizmek için, Çizim rengini değiştir “Togle drawing color “ [  ] komut simgesini tıklayın. Bazı çizgiler boyunca istenmeyen pikselleri silmek için, fırçayı kullanın.
  5. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.