1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma B4 – REM İşlemleri Araçlarını Kullanma

Bu alıştırmada, taranmış iki renkli “bitonal” çizimlerdeki kusurları düzeltmek için, REM İşlem araçlarını kullanmayı öğreneceksiniz.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. \Öğretici2 “\Tutorial2” klasöründeki, dwg isimli çizim dosyasını açın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çizimdeki çizgilerin birçoğunun kesişimlerini (ötesine) geçtiğini ve budama “trim” gerektirdiğine dikkat edin. Diğer çizgiler ise, doğru kesişme noktalarından önce kalmış ve uygun bir kesişme oluşturmak için, uzatılmalıdırlar “extend”.

Çizgileri Budama “Trim”

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > İlkel Yarat “Create Primitive” seçeneği içerisinde > Çizgi “Line” seçeneğini seçin.
 2. Budamak (Kısaltmak) istediğiniz çizgiyi tıklayarak seçin. Taranmış “raster” çizgi üzerinde kırmızı renkli bir REM çizgisi yaratılır.
 3. Çizim alanında sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Çizgiyi Tekrar et “Repeat Line” seçeneğini seçin ve budamak “trim” istediğiniz başka bir çizgiye tıklayın.

5. Budanacak her bir REM çizgisi için budama sınırı yaratmak için, çizim alanında sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Çizgiyi Tekrar et “Repeat Line” seçeneğini seçin ve aşağıdaki şekilde sarı renkli ok sembolleri ile gösterilen iki REM çizgisi daha yaratın.

6. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > REM İşlemleri “REM Operations” seçeneği içerisinde > Budama “Trim” seçeneğini seçin.

7. Budama sınırı olacak bir veya daha fazla çizgi seçin (yukarıdaki şekilde sarı renkli ok sembolleri ile gösterilen 2 çizgi) ve seçim işlemini sonlandırmak için, sağ tıklayın ve Enter seçeneğini seçin.

8. Aşağıdaki şekilde sarı renkli ok sembolleri ile görüldüğü üzere, budamak “trim” istediğiniz çizgilerin uçlarını tıklayın. Çizgiler alttaki tarama “raster ile birlikte silineceklerdir.

 1. Komutu bitirmek için, sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Enter seçeneğini seçin.
 2. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > Tarama İmajıyla Birleştir “Merge To Raster Image” seçeneğini seçin.
 3. Tarama “Raster”verisine dönüştürmek istediğiniz REM çizgilerini tıklayın, ardından seçim işlemini sonlandırmak için sağ tıklayın ve Enter seçeneğini seçin.
 4. Çizim alanında sağ tıklayın ve REM seçeneği altında > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin. REM satırları silinir ve düzenlenmiş tarama (imaj) “raster” verilerden çıkarılır.

Çizgileri Uzatma “Extend”

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > İlkel Yarat “Create Primitive” seçeneği içerisinde > Çizgi “Line” seçeneğini seçin.
 2. Uzatma sınırı olacak çizgiyi tıklayarak seçin.
 3. Çizim alanında sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Çizgiyi Tekrarla “Repeat Line” seçeneğini seçin. Uzatılacak çizgiyi tıklayarak seçin.
 4. Uzatmak istediğiniz her çizgi için, boşluğun diğer tarafında, uzatılacak çizgi için uzatma kenarı (bitiş noktası) görevi yapmak üzere bir REM çizgisi yaratın.
 5. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > REM İşlemleri “REM Operations” seçeneği içerisinde > Uzat “Extend” seçeneğini seçin.
 6. Uzatma sınır REM çizgisini tıklayarak seçin ve seçim işlemini sonlandırmak için, sağ tıklayıp; Enter seçeneğini seçin.
 7. Uzatmak istediğiniz REM çizgisini tıklayın. O çizgi belirlediğiniz sınıra uzatılacaktır.
 8. Komutu bitirmek için, sağ tıklayıp; açılan kısa yol menüsünden Enter seçeneğini seçin.
 9. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > Tarama İmajıyla Birleştir “Merge To Raster Image” seçeneğini seçin.
 10. Tarama “Raster”verisine dönüştürmek istediğiniz REM çizgilerini tıklayın, ardından seçim işlemini sonlandırmak için sağ tıklayın ve Enter seçeneğini seçin.
 11. Çizim alanında sağ tıklayıp; açılan kısa yol menüsünden Rem “REM” seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin. REM çizgileri silinecek ve düzenlenmiş tarama (imaj) “raster” verilerden çıkarılacaktır.

Köşe Yuvarlama “Fillet” Yaratma

 1. Görünüş “ View” menüsü içerisinde >İsimlendirilmiş Görüntüler “Named Views” komutunu seçin. Köşe Yuvarlama “Fillet View“ görünüşünü o anki geçerli (aktif) görünüş olarak ayarlayın. Onarılması gereken bir köşe yuvarla “fillet” görüyorsunuz.
 2. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > İlkel Yarat “Create Primitive” seçeneği içerisinde > Çizgi “Line” seçeneğini seçin.
 3. Köşeye doğru uzanan çizgilerden birini tıklayın.
 4. Çizim alanında sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Çizgiyi Tekrarla “Repeat Line” seçeneğini seçin. Köşeye doğru uzanan diğer çizgiye tıklayın.
 5. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > REM İşlemleri “REM Operations” seçeneği içerisinde > Köşe yuvarla “Fillet” seçeneğini seçin.

29. Yuvarlak bir köşe oluşturmak için r yazıp Enter tuşuna basın ve ardından bir çizgi çizerek veya sayısal bir değer girerek yarıçapı belirleyin.

 1. Köşeyi oluşturacak iki çizgiden birini tıklayın.
 2. Diğer çizgiyi tıklayın. Köşe yuvarlama “Fillet” yaratılacaktır.
 3. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > Tarama İmajıyla Birleştir “Merge To Raster Image” seçeneğini seçin.
 4. Tarama “Raster”verisine dönüştürmek istediğiniz REM çizgilerini tıklayın, ardından seçim işlemini sonlandırmak için sağ tıklayın ve Enter seçeneğini seçin.
 5. Çizim alanında sağ tıklayıp; açılan kısa yol menüsünden Rem “REM” seçeneği içerisinde > Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçin. REM çizgileri silinecek ve düzenlenmiş tarama (imaj) “raster” verilerden çıkarılacaktır.

Çizgiyi Ofsetleme “Offset”

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > İlkel Yarat “Create Primitive” seçeneği içerisinde > Çizgi “Line” seçeneğini seçin.
 2. Kopyalayıp ofsetlemek istediğiniz herhangi bir çizgiyi tıklayın. Ofsetlenen çizgi REM çizgisine dönüştürülecektir.
 3. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Tarama Varlığı Manipülasyonu “Raster Entity Manipulation” seçeneği altına > REM İşlemleri “REM Operations” seçeneği içerisinde > Ofsetleme “Offset” seçeneğini seçin.
 4. Ofsetleme miktarını “Offset distance” girip; Enter tuşuna basın.
 5. Ofsetlemek “Offset” istediğiniz REM çizgisini tıklayın.
 6. Hangi tarafa doğru ofsetlemek “offset” istiyorsanız o tarafa (yana) tıklayın.
 7. Yeni çizgi yaratılacaktır.
 1. Çizimi açık tutun ve bir sonraki alıştırma ile devam edin veya değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.