1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma B2-Benek Giderme “Despeckle“ Aracını Kullanarak İmajları (Resimleri) Temizleme

Bu alıştırmada, tarama (imaj) “raster” imajlarını (resimlerini) temizlemek ve görüntüdeki tarama kusurlarını kaldırmak için, Benek Giderme “Despeckle” aracını kullanmayı öğreneceksiniz.

Benek Giderme “Despeckle” aracı, kirli veya soluk çizimlerden taranan resimlerdeki benekleri ve lekeleri giderir. Benek Giderme “Despeckle” yardımcı programını imajın (resmin) bütününe veya küçük bir bölgeye uygulayabilirsiniz.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. \Öğretici2 “\Tutorial2” klasöründeki, dwg çizim dosyasını açın.
  2. Görünüş “View” menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “Named Views” seçeneğini seçin. Sonrasında, açılan Görünüş Yöneticisi “View Manager” iletişim kutusunda, sağ taraftaki Görünüşler “Views” kısmında Model Görünüşleri “Model Views” öğesini genişletin ve TU_speckles isimli görünüşü seçtikten sonra, O anki Geçerli (Aktif) olarak Ayarla “Set Current düğmesine tıkladıktan sonra, iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görünen örnekte, imajın (resmin) çok fazla benek içeren bir alanı gösterilmektedir.

  1. Tarama (Imaj) “Raster” menüsü içerisinde > Temizleme “Cleanup” altında > Benek Temizleme “Despeckle” seçeneğini seçin. Komut satırında, Benek Temizleme “Despeckle” işlemini uygulamak üzere imajın (resmin) alt bölgelerini tanımlamak için, kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler görüntüleneceğini unutmayın. Bu örneğimiz için, Enter tuşuna basarak resmin tamamını “entire drawing” temizleme seçeneği seçin.
  1. AutoCAD komut satırında, kaldırılacak beneklerin boyutunu belirlemek için,  Ebatı ayarlama için bir beneği tıklayarak seçin veya [Pencere Pixel olarak ebat Birim olarak ebat] <Pencere>: “Pick a specle to set size or [Window size inPixels size in Units] <Window>:” veri istemi (uyarısı) görüntülenir.
  2. Ebatı tıklayarak belirlemek için, w girip Enter tuşuna basın ve temizlenecek en büyük boyutu temsil edebilecek bir benek seçin. Algılanan ebadın AutoCAD biriminin yarısından biraz az olduğunu unutmayın. Benek ebadını tekrar belirleme “Respecify” için r girip; Enter tuşuna basın ve .01 yazıp; Enter tuşuna basın.

Bu imaj (resim) için 0,01’lik bir pencere boyutu uygundur. Şayet benek boyutu çok büyükse, Benek Temizleme “Despeckle” aracı, gerçekte çizimin parçası olan ölçülerin ondalık basamağı büyüklüğündeki tarama (imaj) “raster” verilerini kaldırır. Bununla birlikte, Benek Temizleme “Despeckle” işlemi ayrıca temizlenmemesi gereken beneklerin kaldırılmasını önlemenizi sağlar.

  1. Komuta devam etmek için, Entertuşuna basın.

Bir ön izleme, kaldırılmak üzere seçilmiş benekleri görüntüler. Şayet bunlardan herhangi birinin kaldırılmasını önlemek istiyorsanız (örneğin 1:20 tazısındaki iki nokta üst üste (:) işareti gibi), seçimi kaldırmak için o beneği seçin. Dikdörtgen veya çokgen içindeki beneklerin seçimini kaldırmak için, Pencere “Window”veya Poligon “Polygon “seçeneğini de kullanabileceğinizi unutmayın.

  1. Seçilen beneklerin temizlenmesi için, Entertuşuna basın.

8. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.