Alıştırma 5-Haritaya Bir Çizim Dosyası İliştirme

Haritanıza bir AutoCAD çizim dosyası iliştirmek için, Görev Panosunun “Task Pane”  Görüntületme Yöneticisi “Display Manager“ sekmesini kullanabilirsiniz.

Not: Bu alıştırmada bir önceki alıştırmada oluşturduğunuz Harita-1.dwg haritasını kullanacaksınız.

Haritanıza bir AutoCAD çizim dosyası iliştirmek için:

  1. Şayet henüz yapmadıysanız, örnek dosyalarınızı yerel bir klasöre kopyalayın.
  2. Harita-1.dwg harita dosyanızı açın ve bu dosyada, Görev Panosunun “Task Pane” Görüntü Yöneticisi “Display Manager“ sekmesin üst menüsünde Veri “Data komut düğmesi içerisinde > Çizim Verileri Ekle “Add Drawing Data“ seçeneği altında > Kaynak Çizimleri İliştir “Attach Source Drawings” seçeneğini seçin.

3. Açılan Çizim Seti Tanımla/Düzenle “Define/Modify Drawing Set” iletişim kutusunda, İliştir “Attach” düğmesine tıklayın.

4. Örnek veri dosyalarınızı kopyaladığınız klasöre gidin ve İlçeler.dwg “dwg dosyasını seçin.

5. Ekle “Add” düğmesine tıkladıktan sonra, OK düğmesine tıklayın.

6. Ülkeler.dwg “dwg çizim dosyasını haritanıza iliştirmek için, Çizim Seti Tanımla/Düzenle “Define/Modify Drawing Set” iletişim kutusunda, OK düğmesine tıklayın.

Haritanıza bir çizim iliştirdiğiniz zaman, o çizim Görev Panosunun “Task Pane”  Görüntü Yöneticisi “Display Manager“ sekmesinde listelenmez ve haritanızda (çizim alanınızda) görünmez. Ancak, o çizim Görev Panosunun “Task Pane”  Harita Gezgini “Map Explorer“ sekmesinde listelenmiştir.

Bir sonraki alıştırmada, haritanızda kullanılacak çizimdeki nesneleri sorgulamayı öğreneceksiniz.

 

  1. Yaptıklarınızı kaydetmek için, Uygulama Menüsü simgesini [ ]  tıklayın ve ardından Farklı Kaydet “Save As” öğesi içerisinde > Çizim “Drawing “ seçeneğini seçin.

Bu öğreticiye devam etmek için, Alıştırma 6- Tarama “Raster” İmajını (Resmini) Diğer Varlıkların Arkasında Görüntületme alıştırmasına gidin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kompozit Duvarların Yönünü Çevirme

REVIİT’te bir duvarın yönü (iç/dış yüzü) yerleştirilirken veya yerleştirildikten sonra değiştirilebilir. Duvar, duvarın konum çizgisi …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.