1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma 3-Genel Görünüm “Panorama“ Penceresini Kullanma

Bu alıştırmada, Genel Görünüm “Panorama” penceresini nasıl kullanabileceğinizi ve özelleştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu alıştırma, Alıştırma 2-Araç Alanını “Toolspace” Anlama alıştırmasının devamıdır.

Nesne verilerini Panorama penceresinde görüntüleme

Not:

Bu ders, önceki alıştırmadan Intro-1.dwg isimli çizimi kullanmaktadır.

  1. Sahanın en sağ tarafındaki aliman nesnesini ve boru ağının başlangıcını bulmak için Görüntü Kaydırma “Pan” [ ]  ve Görüntü “Zoom” [  ] kontrollerini kullanın.
  2. Çizimde aşağıdaki şekilde gösterilen yeşil renkli aliman nesnesini tıklayın.

3. Aliman “Alignment” sekmesi içerisinde > Düzenleme “Modify“ panelinde >  Geometri Düzenleyicisi “Geometry Editor”  [   ] komutuna tıklayın.

4. Açılan Aliman Yerleşim Araçları “Alignment Layout Tools“ araç çubuğunda, Aliman Izgara Görünüşü “Alignment Grid View” [ ] komut simgesine tıklayın.

Aliman Varlıkları “Alignment Entities“ isimli bir tablo, Genel Görünüş “Panorama” adı verilen ayrı bir palette görüntülenir. Tablo adının paletin sağ tarafında bir sekmede göründüğüne dikkat edin. Ana kontrol çubuğu Genel Görünüş “Panorama” olarak etiketlenmiştir. Genel Görünüş “Panorama” paletindeki  her tabloya manzara “vista” denir. Bu tablolar nesne özniteliklerini “attribute” düzenlemek için kullanışlıdır. Siyah metin olarak görünen hücrelerdeki verileri düzenleyebilirsiniz. Gri gölgeli olan hücrelerdeki verileri düzenleyemezsiniz (bunlar kullanılamaz). Sonraki birkaç adımda, Genel Görünüş “Panorama” kontrollerinden bazılarını kullanmayı öğreneceksiniz.

  1. Şayet Genel Görünüş “Panorama” paleti aliman nesnesini görmenizi engelliyorsa, Genel Görünüş “Panorama” paletinin başlığını gördüğünüz dikey kontrol çubuğunun ortasına tıklayarak ve ardından paleti yeni bir konuma sürükleyerek uygun bir yere taşıyın.

İpucu:

Genel Görünüş “Panorama” paletini taşırken, Genel Görünüş “Panorama” paletinin bir kenara sabitlenmesini önlemek için, Ctrl tuşunu basılı tutun.

  1. Aliman “Alignment” nesnesinin seçimini kaldırmak için, Esc tuşuna basın.
  2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çizimde mavi renkli D harfi sembollü varlık işaretleyicisini tıklayın.

8. Boru Ağı “Pipe Networkssekmesi içerisinde Düzenleme “Modify” panelinde Boru Ağı Düzenleme “Edit Pipe Network” [  ] komutuna tıklayın.

9. Açılan Yerleşim Araçları “Network Layout Tools” araç çubuğunda, Boru Ağı Manzaraları “Pipe Network Vistas” [ ]  komut simgesine tıklayın.

10. Genel Görünüş “Panorama” paletinde, Aliman “Alignment” tablosuna ilaveten Yapılar “Structures” ve Borular “Pipes” isimli iki ek tablo daha görüntülenir.

11. Bir tablodan diğerine geçmek için sırayla üç manzara sekmesine tıklayın. Aliman Varlıkları “Alignment Entities” tablosunu öne getirin.

Bir Manzaranın “Vista” Sütunlarını Yeniden Düzenleme

12. Kiriş Uzunluğu “Chord Length“ sütununu görene kadar manzarayı “vista” sağa kaydırın.

13. Kiriş Uzunluğu “Chord Length“ sütun başlığını tıklayın; sütunu sola sürükleyin ve Uzunluk “Length” sütununun sağına bırakın.

İmleç içinden geçerken her bir sütun başlığının vurgulandığına dikkat edin. Tablonun kullanımını kolaylaştırmak için, bu gibi sütunları yeniden düzenleyebilirsiniz.

14. Yarıçap “Radius” sütun başlığına sağ tıklayın ve Sütunları Özelleştir “Customize Columns” seçeneğini seçin.

Sütunları Özelleştir “Customize Columns“ iletişim kutusu, geçerli manzaradaki “Vista” sütunların görünümünü değiştirmenize olanak sağlar. Görünürlük “Visibility” sütununda uygun işaretleme kutularının işaretlerini temizleyerek gereksiz sütunları gizleyebilir veya Genişlik “Width“ sütununu kullanarak sütun genişliğini değiştirebilirsiniz. Yeni “New” düğmesine tıklamak, daha sonra kullanmak üzere özel bir manzara “Vista” yapılandırmasını kaydetmenize olanak sağlar.

15. Sütunları Özelleştir “Customize Columns“ iletişim kutusunu kapatmak için İptal “Cancel” düğmesine tıklayın.

Genel Görünüm “Panorama” Penceresinin Görünümünü Değiştirme

16. Genel Görünüm “Panorama” kontrol çubuğunda, pencereyi geçici olarak kapatmak için, [ ] simgesine tıklayın.

17. Tıklamadan işaretçinizi Genel Görünüm “Panorama” kontrol çubuğunun üzerine getirin.

İmleç çubuğun üzerindeyken pencere açılır. İmleci manzaradan “Vista” çıkardığınızda kapanır. Bu, [  ] simgesi ile gösterilen Otomatik Gizleme ModuAuto-Hide Mode” dur. Çizim sırasında periyodik olarak bir tabloya başvurmak istediğinizde kullanışlıdır.

18. Otomatik Gizleme Modunu “Auto-Hide Mode” kapatmak için, [  ] simgesine tıklayın.

19. Genel Görünüm “Panorama” kontrol çubuğunda, simgesine tıklayın. Şeffaflık “Transparency” [ ] simgesine tıklayın.

20. Şeffaflık “Transparency” iletişim kutusunda, genel kaydırma çubuğunu ortalarda bir konuma getirin. OK düğmesine tıklayın.

21. Genel Görünüm “Panorama” penceresini sürükleyip bırakın.

22. İmleci pencereden uzağa hareket ettirdiğinizde, tabloda bazı çizim detaylarını görebileceğinizi unutmayın.

23. Aliman Yerleşim Araçları “Alignment Layout Tools“ araç çubuğunda, Boru Ağı Manzaraları “Pipe Network Vistas” [ ] komut simgesine tıklayın.

24. Borular “Pipes” ve Yapılar “Structure” manzaraları “vista”, siz Ağ Yerleşim Araçları “Network Layout Tools” araç çubuğunda Boru Ağı Manzaraları “Pipe Network Vistas” [ ] komut simgesine tekrar tıklayana kadar açık kalır.

Bir sonraki eğitime devam etmek için, Programın Temel İşlevselliğini Kullanma eğitimine gidin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.