1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

6 Faydalı AutoCAD Komut Satırı İpucu

AutoCAD komut satırı, yeni kullanıcılar için önemsiz gibi görünebilir; ancak oldukça kullanışlı bir araçtır ve üretkenliğinizi birçok açıdan artırabilir. Bu makalemde sizlere komut satırının genel verimliliğinizi artırabilecek bazı özelliklerini tanıtacağım.

1.      Komut satırının ebatını özelleştirme:

Komut satırı, bir AutoCAD paletidir ve imlecinizi kullanarak genişleterek boyutunu değiştirebilir; imleçle sol üst köşesine basılı tutarak da taşıyabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ön tanımlı olarak, komut satırı üzerinde, komut geçmişinde son girilen komutları gösteren iki satır görünür.  Komut geçmişinde daha fazla veya daha az satır sayısını gösterecek şekilde genişletmek veya daraltmak için, komut satırının ebatını değiştirebilirsiniz.

2.      Komut Satırını Gizleme ve Geri Getirme:

Bazen kullanıcılar yanlışlıkla komut satırını kapatırlar ve geri getirmek için bir seçenek bulmamak can sıkıcı olur. Komut satırının görünürlüğünü değiştirmek için CTRL + 9 kısayol tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

 

3.      Komut Tarihçesine Bakma:

F2 tuşuna basıldığında komut satırı üzerinde, son zamanlarda kullanılan tüm komutların ve girdilerin bir listesi ile birlikte bir açılır pencere görüntülenir. Bu listeden bir komutu o anki geçerli (aktif) çiziminize uygulamak için, istediğiniz komutu seçerek işaretleyin ve daha sonra sağ tıklayın; açılan kısa yol menüsünden Komut satırına yapıştır “Paste to Command line“ seçeneğini seçin.

İstediğiniz komut komut satırında seçildiğinde Enter tuşuna basarak seçmek için daha önce kullanılan komutları değiştirmek için YUKARI ve AŞAĞI ok tuşlarını da kullanabilirsiniz.

4.      Komut Otomatik-tamamlama Özelliğini Açma veya Kapatma:

AutoCAD’in 2012 sürümünden itibaren AutoCAD‘e eklenen bir otomatik komut tamamlama özelliği var. Bir komut yazarken, yazdığınız harflerden başlayarak önerilen komutların listesini görüyorsunuz ve komut satırına daha fazla harf girdikçe bu liste giderek daha belirgin hale geliyor.

Bu özellik doğru komutu bulmak için harika olabilir, ancak bunu rahatsız edici bulursanız o zaman da kapatabilirsiniz.

Otomatik tamamlamayı kapatmak için, komut satırında INPUTSEARCHOPTIONS yazın ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Otomatik Tamamlama “Auto complete“ panelindeki Otomatik Tamamlamayı Etkinleştir “Enable AutoComplete” işaretleme kutusunun işaretini kaldırın.

5.      İsimlendirilmiş Nesneleri Araştırma ve Kullanma:

Blok “Block”, tabaka “layer”, ölçü stili “dimension style” gibi isimlendirilmiş nesneleri doğrudan ilgili yere bakmadan doğrudan aramak için komut satırını kullanabilirsiniz.

DOOR adında bir katman ve DOOR adında bir blok içeren bir çizime sahip olduğumuzu varsayalım. Şayet, komut satırına DOOR yazarsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, AutoCAD‘in blok için bir tane ve tabaka “layer” için bir tane olmak üzere DOOR kelimesi için, iki seçenek önereceğini göreceksiniz.

Komut satırından herhangi bir isimlendirilmiş nesneyi seçmek, o nesnenin tabakasını “layer” çizimin o anki geçerli (aktif) tabakası “current layer” yapacaktır. Örneğin, önerilen seçeneklerden DOOR isimlendirilmiş nesnesini seçmek; door tabakasını “layer”  o anki geçerli (aktif) tabaka “current layer” yapacaktır.

Bu arama özelliğini kapatmak istiyorsanız, yukarıda bahsedilen Giriş Arama Seçenekleri “Input Search Options” iletişim kutusundan İçeriği komut satırında Ara “Search content at command line”” işaretleme düğmesinin işaretini kaldırın.

6.      Komuttaki Yazım Hatalarını Otomatik Olarak Düzeltme:

Şayet komutları sık sık hatalı olarak yazan sizseniz, o zaman bu özellik sizin için.

Yönetim “Manage” sekmesinin Özelleştirme “Customization“ paneline gidin ve Özelleştirme panelindeki Kısa yolları Düzenle “Edit Aliases” aşağı açılır menüsünden Otomatik Düzeltmeyi Düzenle “Edit AutoCorrect list“ seçeneğini seçin. Not defteri “Notepad” uygulamasında bir PGP dosyası açılacaktır ve bu dosya içerisine kendi yazım hatalarınızı girebilirsiniz.

Örneğin, sık sık LAYER komutunu LEAR olarak yazma yazım hatası yaptığınızı varsayalım. Bu yazım hatasını PGP dosyasına girebilir, böylece komutu hatalı girseniz bile AutoCAD‘e doğru yazım iletilecektir.

PGP dosyasına önce komutun yanlış yazımını sonra virgül ve daha sonra da yıldızla birlikte komutun doğru yazımının girilmesi gerekir; Örneğin:

LEAR, * LAYER

Burada birinci yazım yanlış ve ikinci yazım doğrudur. Yazım hatalarını girdikten sonra PGP dosyasını kaydedin ve çıkın. Bu ayarları uyguladıktan sonra AutoCAD oturumunu yeniden başlatmanız gerekebilir.

Siz yukarıdaki ipuçlarından hangisini en yararlı buluyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı bize bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.