1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

3DSCALE (Komutu)

Bu komut, 3B görünümünde, 3B nesneleri yeniden ölçeklemenize yardımcı olacak 3 boyut 3B “3D” Ölçekleme “Scale” yardımcı aracı görüntüler.

3 boyut 3B “3D” Ölçekleme “Scale” yardımcı aracı ile seçilen nesneleri ve bunlara ait alt nesneleri bir eksen veya düzlem boyunca yeniden ölçekleyebilir veya nesneleri düzgün bir şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

3 boyut 3B “3D” Ölçekleme “Scale” yardımcı aracı kısa yol menüsü, yardımcı aracı başka bir 3 boyut 3B “3D” yardımcı aracına hizalamak, taşımak veya değiştirmek için seçenekler sunar.

Aşağıdaki istemler görüntülenir:

Nesneleri Seçin: “Select objects:”

Ölçeklemek istediğiniz 3 boyut 3B “3D” nesnelerini seçersiniz. Nesneleri seçmeyi tamamladığınız zaman, Enter tuşuna basmanız gerekir.

Temel noktasını belirleyin: “Specify Base point:”

Ölçeklemek istediğiniz 3 boyutlu 3B “3D” nesnelerin ölçekleme işlemi için neresinden tutulacağını gösteren ölçekleme temel noktasını belirlersiniz.

Ölçek eksenini veya düzlemini tıklayarak seçin “Pick a scale axis or plane”

Nesnenin tüm eksenlerde düzenli olarak “uniformly” mı yoksa yalnızca belirli bir eksen veya düzlem boyunca mı ölçekleneceğini belirlersiniz. Aşağıdaki seçeneklere sahipsinizdir:

  • Düzenli bir şekilde ölçeklendir. “Scale uniformly.”: 3 boyut 3B “3D” Ölçekleme “Scale” yardımcı aracının köşesine en yakın olan alanı tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 3 boyut 3B “3D” Ölçekleme “Scale” yardımcı aracının tüm eksenlerinin iç bölgesi vurgulanır.

  • Ölçeklendirmeyi bir düzlemle sınırla. “Constrain the scale to a plane.”: Düzlemi tanımlayan eksenler arasındaki paralel çizgiler arasına tıklayın. Bu seçenek yalnızca katılar “solid” veya yüzeyler “surface” için değil, kafesler “mesh” için de kullanılabilir.

 

  • Ölçeklendirmeyi bir düzlemle sınırla. “Constrain the scale on an axis.”: Bu seçenek yalnızca katılar“solid” veya yüzeyler “surface” için değil, kafesler “mesh” için de kullanılabilir.

Ölçek faktörünü belirleyin “Specify scale factor”

Ölçekleme değişim miktarını belirlersiniz. Seçili nesnelerin boyutunu dinamik olarak değiştirmek için, imleci sürükleyip bırakın veya bir ölçek faktörü değeri “scale faktör” girin. Örneğin, seçtiğiniz nesnelerin boyutunu iki katına çıkarmak için 2 değerini girin.

Kopyala “Copy”

Seçilen nesnelerin bir kopyasını oluşturur ve ölçeklendirir.

Referans “Reference”

Referans oranını esas alan bir ölçek faktörü değeri ayarlar.

  • Referans uzunluğu. “Reference length.”: Ölçek oranındaki o anki geçerli (aktif) ebatı temsil eden göreceli miktarı ölçek faktörü değeri olarak
  • Yeni uzunluk. “New length.”: Yeni ebatı hesaplamak için, kullanılan nispi değeri ayarlar. Örneğin, referans uzunluk 1 ve yeni uzunluk 3 ise, seçilen nesnelerin boyutu üçe katlanır.
  • “Points.”: Yeni boyutu hesaplamak için, belirttiğiniz iki noktaya dayanan kullanılacak olan göreceli değeri belirler.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.