1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

3 Boyutlu 3B “3D” Çizimlerinizi Hızlandırmak için Dinamik Kullanıcı Koordinat Sistemini KKS “UCS” Kullanın

3 boyutlu 3B “3D” çizimin kısımlardan biri, XY düzlemini sürekli olarak değiştirmeniz gerekmesidir. Geçmişte bunu yapmanın tek yolu UCS komutunu kullanarak yeni bir kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” oluşturmaktı.

Bununla birlikte, AutoCAD’in 2007 sürümünden beri, XY düzleminden başka bir düzlemde çizim işlemini çok daha kolay hale getiren dinamik kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” özelliğini kullanabilirsiniz. Dinamik kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS”, geçici bir XY düzlemi oluşturur, böylece bu düzlemde çizim yapabilir veya düzenleyebilirsiniz.

  • Dinamik kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” sadece katılarda “solid” çalışır. Dinamik kullanıcı koordinat sistemini KKS “UCS” durum çubuğundaki Dinamik UCS İzin Ver/Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayarak (veya F6 tuşuna basarak) açabilir veya kapatabilirsiniz. Dinamik kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” özelliğinin bazen işinize müdahale ettiğini fark ederseniz, bir işlem sırasında Shift + Z tuşlarına basarak özelliği geçici olarak geçersiz kılabilirsiniz.

XY düzleminde olmayan katı  “solid” bir nesnenin bir yüzüne “face” çizmeniz gerektiğini belirlediğinizde, şu adımları izleyin:

  1. Komutu çalıştırın. Kullanacağınız komut 2 boyutlu 2B “2D” veya 3 boyutlu 3B “3D” çizim komutları, yazı komutları INSERT, XATTACH komutları, düzenleme ve tutamaç düzenleme komutları olabilir.
  2. İmleci bir katının “solid” yüzünün “face” üzerine getirin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere burada yeni, geçici düzlemi tanımlayan kesik çizgili bir kenarlık görürsünüz.

3. Daha sonra komutunuzu tamamlayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu örneğimiz için, ben gövdesi dikdörtgenler prizması olan masanın yanında bir silindir oluşturdum ve silindiri prizmadan çıkartarak komutumu tamamladım.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.