1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

3 boyutlu 3B “3D” Çizimleri 2 boyutlu 2B “2D” Çizimlere Dönüştürme

Bir çok site üyemiz bana sıkça — ya ölçülendirmeleri kolaylaştırmak ya da sunum ihtiyaçlarından dolayı bir 3 boyutlu 3B “3D” çizimi 2 boyutlu 2B “2D” çizime nasıl dönüştüreceklerini sormaktalar. Şayet çiziminiz katılardan meydana geliyorsa, en doğru sonuçları verdikleri için, SOLVIEW ve SOLDRAW veya SOLPROF komutlarını kullanmanız gerekecektir.

 • SOLVIEW komutu modelinizin açılır görüntü bakışlarının “floating viewports” ve ortogonal görüntülerinin yaratılmasını otomatikleştirir. Ayrıca SOLVIEW komutu ölçüler “dimensions” için, özel bir tabaka da yaratmaktadır. Ön “Front” olarak isimlendirmiş olduğunuz modelinizin ön görüntüsünün bulunduğu tabaka “layer” için, ön-ölçü “front-dim” isimli tabaka yaratılacaktır. Bu tabakaları, ölçüleri kağıt alanda yaratmak için, kullanabilirsiniz.
 • SOLDRAW komutu SOLVIEW komutu tarafından yaratılmış olan görüntüler ile çalışmaktadır ve kesitlerin taramalarıda dahil olmak üzere 2 boyutlu 2B “2D” profiller yaratmaktadır.
 • SOLPROF komutu kendi yarattığınız açılır görüntü bakışlarına “floating viewports” ve model alanda başlatmış olduğunuz bir yerleşime “layout” ihtiyaç duymaktadır. Bu komut profilleri yaratmaktadır. Gizli profil çizgileri ayrı bir tabakada gösterilsin mi? “Display hidden profile lines on separate layer?” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Evet “Yes” seçeneğini seçerek ve daha sonra gizli profil çizgilerinin bulunduğu tabakayı “layer” dondurarak “freze” veya kapalı duruma “off” getirerek gizli görüntüler yaratabilirsiniz.

Şayet katı olmayan nesneler çiziyorsanız, sizin için, en iyisi (çiziminizin tüm özelliklerini içeren o-1 kodundaki dosya tipi) bir binaty dosya yaratmak ve daha sonra bu dosyayı yeni çiziminize içe aktarmanız olacaktır. Bu işleminin sonuçları çok güvenilir olmamakla birlikte; sunum amaçlı tüm işlemler için yeterli olacaktır. Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Şeritin Araçlar “Tools”paneli içerisinde  > Sihirbazlar “Wizards” panelinde > Yazıcı Ekle “Add Plotter” komut düğmesini seçin. Yazıcı Ekleme “Add Plotter” sihirbazı açılacaktır.
 2. İleri “Next”düğmesine tıklayın. Başlangıç “Begin” ekranında, baskı makinenizin veya yazıcınızın konumunu (Bilgisayarım, Ağ Yazıcı Sunucusu veya Sistem Yazıcısı.) seçin. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 3. Baskı Makinesi Modeli “Plotter Model” ekranında, İmalatçı listesinden AutoCAD DXB File öğesini seçin. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 4. Pcp veya Pcp2 İçe Aktarma “Import Pcp or Pc2” ekranında, mevcut bir baskı makinesi yapılandırması karşınıza gelene kadar İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 5. Portlar “Ports” ekranında, Dosyaya Yazdır “Plot to File” işaretleme kutucuğu işaretli olmalıdır. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 6. Baskı Makinesi İsmi “Plotter Name” ekranında, ön tanımlı gelen ismi (DXB File) değiştirmeyin  veya yeni bir isim yazın. İleri “Click Next” düğmesine tıkladıktan sonra Bitir “Finish” düğmesine tıklayın. Artık  DXB baskı makinesinin kurulumunu tamamladınız. Bu adımı tekrar uygulamanıza gerek olmayacaktır.
 7. Çiziminizde, bastırmak istediğiniz görüntüyü ayarlayın.
 8. Bir yerleşim “layout” sekmesine tıklayın ve bir açılır Görüntü Bakışı “floating Viewport” yaratın. Ön tanımlı olarak Sayfa Yapısı “Page Setup” iletişim kutusu görüntülenecektir. Açılır Görüntü Bakışı’nı “Floating Viewport” yaratmak için, OK düğmesine tıklayın.
 9. Şayet gizli görüntü “hidden view” istiyorsanız, Görüntü Bakışı’nı “Viewport” seçin. Sağ tıklayın ve Baskıyı Gizle “Hide Plot” seçeneği içerisinde > Evet “Yes” seçeneğini seçin. Şayet Görüntü Bakışı’nın “Viewport” sınırlarının da bastırılmasını istemiyorsanız, Görüntü Bakışı’nın “Viewport” sınırlarını farklı bir tabakaya “layer” koyun ve o tabakayı “layer” dondurun “freze”.
 10. Standart “Standard” araç çubuğundan Bastır “Plot” komut düğmesini seçin. Bastırma Araçı “Plot Device” sekmesinde, DXB File.pc3 (veya DXB baskı makinenize ne isim verdiyseniz) o seçeneği seçin.
 11. Dosyaya Yazdır “Plot to File” kısmında, dosyanıza bir isim verin ve bir konum seçin. (Dosyanızın konumunu belirlemek için üç nokta simgesine tıklayabilir ve istediğiniz konumu araştırabilirsiniz.) Dosyaya Yazdır “Plot to File” işaretleme kutucuğunun gri göründüğüne dikkat edin.
 12. DXB dosyasını yaratmak için, OK düğmesine tıklayın.
 13. Yeni bir çizim açın ve Yerleştir “Insert” sekmesi içerisinde > İkili Çizim Değişimi “Drawing Exchange Binary” komut düğmesini seçin. Yarattığınız dosyayı araştırıp bulun ve seçtikten sonra Aç “Open” düğmesine tıklayın. (Şayet modeliniz dönmüş olarak görünüyorsa, ROTATE komutunu kullanarak döndürün.)Artık 3 boyutlu 3B “3D” çiziminizin 2 boyutlu 2B “2D” sunumuna sahipsiniz.Tüm 3 boyut çizim nesneleri çizgilere dönüştürüldüler.

3 boyutlu 3B “3D” çizimi 2 boyuta 2B “2D” dönüştüren yeni Hızlı Araçlar “Express Tools” komutu FLATTEN dir. Bu komutun sonuçları komutu kullandığınız zamanki Görüntü Bakışı’na “Viewport” bağlıdır. Örneğin, GB İzometrik “SE Isometric” görüntü bakış noktası kullanılarak görüntülenen bir silindir Süreli çizgiler “Polylines” seti haline gelecektir. Şayet üst “top” görüntü bakış noktası kullanılarak görüntülenirse, silindir bir çember haline gelecektir. AutoCAD’de AutoCAD 2007’den beri, benzer bir komut olan FLATSHOT komutu da bulunmaktadır.

SOLPROF komutunun kullanımının özel adımları için, daha önceki makalelerimden Gizli Görüntü “Hidden View” ile 3B “3D” Bir Katıyı “Solid” 2 B “2D” Çizime Dönüştürme isimli makaleme bakınız.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.