1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

 Bu makalede AutoCAD 2012 sürümünde 3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz yaratmayı anlatacağım.

 1. acad3d.dwt şablonunu kullanarak yeni bir çizim başlatın.
 2. Komut satırında sağ taraftaki Çalışma Ortamları “Workspaces” geçiş düğmesine tıklayarak veya Hızlı erişim araç çubuğundaki Çalışma Ortamları “Workspaces” düğmesinden 3 boyutlu (3B) “(3D)” çalışma ortamına geçin.
 3. Şeritin Çerçeve Modelleme “Mesh Modeling” sekmesinde İlkeller “Primitives” panelinin panel isminin hemen sağ tarafındaki küçük ok simgesini tıklayarak İlkel Çerçeve Seçenekleri “Mesh Primitive Options“ iletişim kutusunu açın.
 4. Mesh “Çerçeve” seçeneklerinden Kutuyu “Box” seçin. Döşeme kısımları “Tessellation Divisions” kısmını ön tanımlı olarak gelen her yönde 3 olarak bırakın. OK düğmesine tıklayın.

İlkel Çerçeve Seçenekleri

 1. Şeritin Çerçeve Modelleme “Mesh Modeling” sekmesinde İlkeller “Primitives” panelinde Çerçeve Kutu “Mesh Box” komutunu tıklayın ve aşağıdaki veri istemlerini (uyarıları) takip edin:

İlk köşeyi belirleyin veya [Merkez]: “Specify first corner or [Center]:” XY düzleminde herhangi bir noktaya tıklayın.
Diğer köşeyi belirleyin veya [Küp/Uzunluk]: “Specify other corner or [Cube/Length]:” Küp seçeneği için, komut satırına c yazıp Enter tuşuna basın.
Uzunluğu belirleyin: “Specify length:” komut satırına 2 yazıp Enter tuşuna basın.

 1. Benim çerçevem ekrana dönük olarak geldi. Bu yüzden ROTATE komutunu kullanarak çerçevemi düzelttim. Bunu yapmak için sizde aşağıdaki veri istemlerini (uyarıları) takip edin:
 • Çerçeve küpü seçin.
 • Komut satırına ROTATE yazıp Enter tuşuna basın.
 • Temel noktası için bir köşe belirleyin: “Specify a corner for the base point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, küpün sol alt köşesini seçin ve R yazıp Enter tuşuna basın.
 • Referans açısını belirleyin<0>: “Specify reference angle<0>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde,  Enter tuşuna basın ve küpün sağ alt köşesini seçin. Böylece çerçeve küpünüz X eksenine paralel olarak düz hale gelecektir.

 

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

 1. Alt Nesne “Sub object” Panelinde, Nesne Filitre “Object Filter” aşağı açılan listesinde Kenar “Edge” seçim şeklini seçtikten sonra hemen sağ taftaki Move Gizmo komutunu seçin.
 2. Ctrl tuşuna basılı tutarak yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi küpünüzün alt kenarlarını tıklayın. XYZ eksenlerini gösteren koordinat sistemi simgesi görüntülenecektir.
 3. İmleci XY düzlemi sarı renk olarak işaretlenene kadar koordinat sistemi simgesinin üzerine getirin ve X yönünü küpünüzün içine doğru iktirin. Sündürme noktasını belirleyin veya [Temel noktası/Gerial/Çıkış]: “Specify stretch point or [Base point/Undo/eXit]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, .25 yazıp Enter tuşuna basın.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

 1. 7, 8, 9. Adımları diğer köşeler için de tekrarlayın. Fakat bu esnada dikkatli olmalısınız. Önceki işlemde seçmiş olduğunuz köşenin kenar elemanlarını Esc tuşuna basarak seçili kenar elemanlarını bırakmayı unutmayın.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

 1. Alt Nesne “Sub object” Panelinde, Nesne Filitre “Object Filter” aşağı açılan listesinde Yüzey “Face” seçim şeklini seçtikten sonra hemen sağ taftaki Scale Gizmo komutunu seçin.
 2. Üst orta yüzeyi seçin. XYZ eksenlerini gösteren koordinat sistemi simgesi görüntülenecektir. XY düzlemini seçin (XY düzlemi sarı renk olarak işaretlenecektir).  Ölçek faktörünü belirleyin veya [Temel noktası/Gerial/Referans/Çıkış]: “Specify scale factor or [Base point/Undo/Reference/eXit]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde,  2 yazıp Enter tuşuna basın.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

 1. Çerçeve Modelleme “Mesh Modeling” sekmesinde, Çerçeve “Mesh” Panelinde, Smooth More komutuna tıklayın. Çerçeve katınızı “Mesh solid” seçin ve seçimi bitirin.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

14. Kavonozun boynunu oluşturmak için, Çerçeve Düzenle “Mesh Edit” Panelinden Yüzeyi Yükselt “Extrude Face” komutunu seçin. Ctrl tuşuna basılı tutarak çerçevenizin üst orta yüzeyini seçin ve yukarı doğru sürükleyin. Yükseltme miktarını belirleyin veya [Yön/Hat/Sivriltme Açısı] <2.0000>: “Specify height of extrusion or [Direction/Path/Taper angle] <2.0000>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, .75 yazıp Enter tuşuna basın.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

15. Üst tarafı düzleştirmek için,  Çerçeve “Mesh” panelinden “Add Crease” komutunu seçin.Ctrl tuşu ile çerçevenizin üst orta yüzünü seçin ve seçimi bitirin. At the “Buruşukluk değerini belirleyin [Herzaman] < Herzaman >: “Specify crease value [Always] <Always>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, Enter tuşuna basın.

16. İncelediğinizde, modeliniz yukarıdaki şekildeki gibi görünecektir. Bu modeli daha da yassılaştırmamız gerekmektedir. Bunun için Çerçeve Modelleme “Mesh Modeling” sekmesinde, Çerçeve “Mesh” Panelinde, Smooth More komutuna tıklayın ve modelinizi seçin.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

Artık kavanozumuz gerçek bir kavonoza benzemeye başladı değilmi. Biraz daha şekillendirdik mi işlem tamam olacak. Nasıl mı? Aşağıdakileri takip edin:

 1. Çerçeveyi Çevir “Convert Mesh” Panelinde, Katıya Çevir “Convert to Solid” komutunu seçin.

3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma

 1. Ev “Home” sekmesinde, Katı Düzenleme “Solid Editing” Panelinde, panelin altındaki aşağı açılır listeyi tıklayarak “Shell” komutunu tıklayarak katıyı seçin. Seçimi bitirin.
 2. Yüzeyleri kaldırın veya [Gerial/Ekle/HEPSİ]: “Remove faces or [Undo/Add/ALL]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, üst yüzeyleri seçin.
 3. Kabuk öteleme mesaferini girin: “Enter the shell offset distance:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, .1 yazıp Enter tuşuna basın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.