1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

3 Boyutlu 3B “3D” AutoCAD Çizimlerinde Silindirik Koordinatları “Cylindrical Coordinates” Kullanın

Silindirik Koordinatlar “Cylindrical Coordinates” üç boyutta 3B “3D” koordinatları belirlemenin bir yoludur. Genellikle, bunları LINE komutuyla kullanırsınız. Bir katıda “solid” veya bir yüzeyde “surface” bir koordinatı bulmak için, çok iyidirler.

Silindirik Koordinatlar “Cylindrical Coordinates” mesafe<açı,mesafe “distance<angle,distance” gösterim şekline sahiptirler. 6<40,4 bir örnek olabilir. Koordinatın 3 kısmı aşağıdaki gibidir:

  1. Birinci Mesafe: “First Distance:” XY düzleminde birim olarak son noktadan uzaklık
  2. Açı: “Angle:” XY düzleminde derece olarak X ekseninden dönme
  3. İkinci Mesafe: “Second Distance:” Birim olarak Z ekseninden uzaklık

Aşağıdaki şekilde, 0,0 noktasından 6<40,4 noktasına çizilmiş kırmızı bir çizgi görüyorsunuz.

Silindirik Koordinatlar kullanılarak çizilmiş kırmızı çizgi

Çizdiğiniz çizgiyi yani hipotenüsü çizmek için üçgenin iki kenarının uzunluklarını belirlemek yerine koordinatlarda belirlediğiniz uzunluğu kullanmadığınızı silindirik koordinatları kullandığınızı fark ettiniz mi?

Benim tecrübelerime göre,  silindirik koordinatlar “cylindrical coordinates” Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input“ açık olduğu zaman çok iyi çalışmıyor. Böyle bir durumda Dinamik Veri Girişi “Dynamic Input“ kapatmak için durum çubuğundaki Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input“  düğmesine tıklayın.

Siz de 3 boyutlu 3B “3D” çalışıyorsanız, silindirik koordinatları “Cylindrical Coordinates” denemek istemez misiniz? Bir deneyin ve yorumlarınızı buraya bırakın (yazın).

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.