1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

2014AutoCAD’i Hızlandırma

Sekil-0

Herkes daha hızlı AutoCAD ister. Burada problem, çok zor bir iş olan yazılımı optimize etmek ve ince ayar yapmak için, birçok yol olmasıdır.

Neyse ki, AutoCAD‘i hızlandırmak için, neler yapabileceğinizi derli toplu olarak bu makalemde bulacaksınız:

YAZI

İçerisinde birçok yazı bulunduran büyük çizimler AutoCAD‘i yavaşlatmaktadırlar. İşte bu sorunu çözmek için bazı ipuçları:

Hızlı Yazı “Quicktext”

Hızlı Yazı “Quicktext” yazıları dikdörtgenler içerisine alacak ve yenilemelerinizi “regens” hızlandıracaktır. QTEXT komutunu çalıştırın ve açık “on” (dikdörtgenleri görüntület) veya kapalı “off” (yazıyı görüntület) seçeneğini seçin. Daha sonra REGEN komutunu kullanın.

Yazı Yüzü “Font” İkamesi

Daha basit yazı yüzlerini “font” kullanma özellikle yazı yüzü “font” çok büyük ve çok fazla miktarda yazı içeriyorsa, çiziminizi hızlandıracaktır. Gerçek tip “Truetype” yazı yüzlerinden “fonts” ziyade AutoCAD‘in kendi yazı yüzlerinden “fonts” birini kullanan yeni bir yazı stili “text style” yaratın. Baskı almadan önce bu yazı yüzünü “font” istediğiniz gerçek tip “truetype” yazı yüzüne “font” değiştirebilirsiniz. Farklı yazıyüzünün “font” çizim alanında farklı yer kaplayacağını unutmayın; yani çiziminiz içindeki yazılar yerleştirilmiş oldukları alanlara sığmıyor olabilirler. Kullanımı en kolay olan iki yazı yüzü “font” txt.shx ve simplex.shx isimli yazı yüzleridir.

Yeni bir yazı stili “text style” yaratmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. STYLE komutunu çalıştırın.
 2. Yazı Stili “Text Style” iletişim kutusunda, Yeni “New” düğmesine tıklayın.
 3. Yazı stiline Yeni Yazı Stili “New Text Style” iletişim kutusunda, bir isim verin ve OK düğmesine tıklayın.
 4. Yazı Stili “Text Style” iletişim kutusuna geri dönersiniz; Yazı yüzü İsmi “Font Name” aşağı açılır listesinden bir yazı yüzü “font” seçin.
 5. Şayet istiyorsanız, yükseklik “height”, en faktörü “width factor” ve eğiklik açısı “oblique angle” gibi diğer ayarları değiştirin. Ayrıca yazı stilini koşullu “annotative” de yapabilirsiniz. İletişim kutusunun sol alt köşesinde bir ön izleme göreceksiniz.
 6. Şayet bu yarattığınız yazı stilini hemen kullanmak istiyorsanız, O anki (Geçerli) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın. Kapat “Close” düğmesine tıklayarak iletişim kutusunu kapatın.

Çiziminizdeki tüm yazıları yeni kolayca yarattığınız bu yazı stiline değiştirmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Tüm nesneleri seçmek için, Ctrl + A tuşlarına basın. Şayet Hızlı Özellikler “Quick Properties” özelliği (bu durum çubuğundaki bir düğmedir) açık durumda ise, seçtiğiniz nesnelerin özelliklerini gösteren küçük bir pencere karşınıza çıkacaktır.
 2. Yazı “Text” veya Çok Satırlı Yazı “MText” seçmek için, aşağı açılır listeyi tıklayın; bu işlem diğer nesneleri dışlayacaktır.
 3. Hızlı Özellikler “Quick Properties” penceresinde, o anki (geçerli) stili tıkladıktan sonra bu öğenin aşağı okuna tıklayın.
 4. Listeden yeni bir stil seçin.
 5. Tüm yazıların seçimini kaldırmak için, Esc tuşuna basın.

Yazıların bulunduğu tabakaların “layers” kapalı “off” durumuna getirin.

Yazıların bulunduğu tabakalar “layers” her zaman kapatabilirsiniz. Tabakayı tekrar açık duruma getirmek için, Tabaka “Layer” aşağı açılır listesinden, tabakanın sol yanındaki ampül sembolüne tıklayın.

DOLU TARAMALAR VE ÇİZGİ KALINLIKLARI

Şayet çok fazla sayıda katı dolgunuz “solid fills”, geniş Sürekli Çizgileriniz “Polylines”, ve 2 boyutlu 2B katılarınız varsa, bunların görüntülenmeleri uzun zaman alabilir. Sadece FILL komutunu kullanın ve bu dolguları KAPALI duruma getirin. Sonucu görmek için, REGEN komutunu kullanın.

Şayet çizgi kalınlıklarını kullanıyorsanız, bunlar da katı dolgu alanlar olarak görüntülenmektedirler. Yani bunların da görüntülenmelerini kapatabilirsiniz.

Bunu yapmak için, durum çubuğundaki Çizgi kalınlıklarını Göster/Gizle “Show/Hide Lineweight” düğmesine tıklayın.

YENİLEMELER VE ÇÖZÜNÜRLÜK

AutoCAD gerekli olduğu zaman çizimi otomatik olarak yenilemektedir. Fakat otomatik yenileme özelliğini kapalı duruma getirebilir ve yenileme işlemini (REGEN komutunu kullanarak) manuel yapabilir; böylece yenileme işlemlerini azaltacağı için, size daha fazla kontrol sağlayacaktır. REGENAUTO komutunu kullanın ve komut seçeneğini kapalı “off” olarak ayarlayın.

VIEWRES komutu çemberleri “circles” ve yayları “arcs” kontrol eden çözünürlüğü ayarlamaktadır. Bazen bir çemberi aynen bir poligon gibi kırıklı olarak görebilirsiniz. Genellikle çemberi geri eski çember görünümüne kavuşturmak için, REGEN komutunu kullanırsınız. Fakat görüntü çözünürlüğünü düşürerek AutoCAD’i hızlandırabilirsiniz. Kabul edilebilir değerler 1-20000 arasındadır. Örneğin, çözünürlük değerini 15 olarak ayarlayabilirsiniz. Çemberleri tekrar çember görünümüne kavuşturmak için, 2000 gibi bir değer yeterli olacaktır.

VIEWRES komutunu kullandığınız zaman, komut size hızlı Görüntü Yaklaşma veya Uzaklaşma “Zoom İn or Out” isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu eski bir ayar olup, istediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.