1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

20 Gün Boyunca AutoCAD 2 Boyut 2B “2D” Alıştırmaları Gün-6

Bugün CHAMFER komutunu nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz.

Bu alıştırma, 1. günden  bu yana AutoCAD alıştırmalarında öğrendiğiniz bilgilerle yapılabilmekle birlikte; bugün CHAMFER komutunu yeteneklerinize ekleyeceğiz.

 

CHAMFER komutu, aşağıdaki şekilde görünen A noktasından B noktasına ulaşmamıza yardımcı olur:

Her günkü alıştırmada yaptığımız gibi, bugün aşağıdaki şekilde görünen geometriyi oluşturmaya çalışacağız:

Bu sonucu elde etmek için, belirtilen köşeye D1= 3.2 birim ve D1= 3.2 birim olacak şekilde CHAMFER komutunu uygulamanız gerekecektir.

CHAMFER komutunu kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1 – Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Düzenleme “Modify” panelindeki CHAMFER komut simgesine tıklayın.

2 – (BUDAMA modu) Geçerli pah kırma Mesafe1 = 0,0000, Mesafe 2 = 0,0000

(TRIM mode) Current chamfer Dist1 = 0.0000, Dist2 = 0.0000”

İlk çizgiyi seçin veya [Geri Al / Sürekli çizgi / Mesafe/Açı/Buda/mEtod /Çoklu]: “Select first line or [Undo/Polyline/Distance/Angle/Trim/mEthod/Multiple]:” d yazıp Enter tuşuna basın.

3 – İlk pah mesafesini belirleyin <0.0000>: “Specify first chamfer distance <0.0000>:” 3.2 yazıp Enter tuşuna basın.

4 – İkinci pah mesafesini belirleyin <3.2000>: “Specify second chamfer distance <3.2000>:” 3.2 yazıp Enter tuşuna basın.

5 – Birinci çizgiyi seçin veya [Geri Al/Sürekli çizgi/Mesafe/Açı/Buda/mEtod/Çoklu]:

“Select first line or [Undo/Polyline/Distance/Angle/Trim/mEthod/Multiple]:” A ile işaretli nesneyi seçin.

6 – İkinci çizgiyi seçin veya köşeye uygulamak için shift tuşu ile seçim yapın:

“Select second line or shift-select to apply corner:” B ile işaretli nesneyi seçin.

 

  1. adımda, 3.2 yazmadan Enter tuşuna basabilirsiniz. Çünkü varsayılan mesafe 3. adımdaki girişte girilen değere ayarlanmıştır. AutoCAD, bir sonraki veri girişi için varsayılan mesafe olarak Dist1 = 3.2 ve Dist2 = 3.2 değerlerini hatırlayacaktır. Şayet bu komutun bir sonraki kullanımında farklı ölçülere sahip Dist1 ve Dist2 değerlerini kullanmak istiyorsanız, bunları değiştirmekte özgürsünüz. Bu alıştırma için bu kadar yeter.

Bir sonraki AutoCAD 2 boyut 2B “2D” alıştırmasında görüşürüz. Beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın.

 

Tüm Seri
Alıştırma No Açıklama
AutoCAD Alıştırmaları#1 AutoCAD kullanarak ilk 2 boyut 2B “2D” nesnenizi çizin. LINE komutunu kullanma ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, ayarlarınızı düzeltmek. Koordinatların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sadece komut penceresini kullanarak çizim yapma.
AutoCAD Alıştırmaları#2 Belli uzunlukta düz çizgiler çizmeyi öğrenme. AutoCAD ile çalışırken günlük kullanım için temel kavramlar.
AutoCAD Alıştırmaları#3 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımını öğrenme ve kazandığınız becerileri kullanarak daha karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” geometri tasarlama.
AutoCAD Alıştırmaları#4 Bazı matematik bilgilerini kullanma ve çizgileri belirli açılar ve uzunluklarda çizme. AutoCAD‘de temel açılar kavramını öğrenme
AutoCAD Alıştırmaları#5 FILLET komutu ve Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımı. Nesneleri çizime yerleştirmeyi öğrenme. Merkez noktalarının nasıl kullanılacağını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#6 CHAMFER komutu. CHAMFER komutunu kullanma ve komut satırı hakkında daha fazla bilgi edinme.
AutoCAD Alıştırmaları#7 AutoCAD‘de taramaları “hatch” kullanıma. Bu alıştırmayı yapmak için, 4. günden itibaren öğrendiğiniz becerilere ihtiyacınız olacak ve HATCH komutunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
AutoCAD Alıştırmaları#8 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliği ile oynama. Çoğaltacak karmaşık bir figürünüz olacak ve nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bu tekniği kullanarak çember çizmenin yeni bir püf noktasını da öğrenmeniz gerekecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#9 ARC komutunun nasıl çalıştığını ve tekniği denemek için karmaşık bir alıştırmanın açık bir tanımını yapma. Tüm talimatlar öğreticiyi kolayca özümsemeniz için verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#10 Zor bir egzersiz. Bunu başarmak için önceki alıştırmalarda öğrendiğiniz tüm teknikleri kullanmak zorunda kalacaksınız. İpuçları verilmiş olup;soru sorma fırsatı da veriliyor.
AutoCAD Alıştırmaları#11 ARRAY komutunu öğrenmenin avantajlarını görmeniz gereken güzel bir egzersiz. Açısal bir dizi “Polar Array” tasarlayacak ve baştan öğrenmiş olmanız gereken bazı eski teknikleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.
AutoCAD Alıştırmaları#12 Bir egzersizden daha fazlası var, Amaç dikdörtgensel bir dizi “rectangular array” oluşturmak için, ARRAY komutunu kullanmaya zorlamak.
AutoCAD Alıştırmaları#13 MIRROR komutu. MIRROR komutunu kullanmadan bu alıştırmayı yapmak imkansızdır. AutoCAD‘de simetri kavramını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#14 Tabakalar “Layer” oluşturma ve çizgi tipini değiştirme. ROTATE ve OFFSET komutlarını kullanma. Bir takım teknikleri kullanarak belirli bir geometriyi elde etmeyi öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#15 Karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD geometrisini elde etmek için, şimdiye kadar öğrenilen tüm tekniklerin kombinasyonunu kullanma. Bu alıştırmada daha önce öğrenilmiş teknikler ve biraz da matematik bilgisi gerekli olacak.
AutoCAD Alıştırmaları#16

Bu, şu ana kadar öğrendiklerinizi test etmenizi sağlayacak güzel bir AutoCAD alıştırmasıdır. Oldukça zor bir egzersiz yapmak için, bildiğiniz her şeyi birleştirme yeteneğinizi test ediyor. Tabii ki, bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçları sağlanmıştır.
AutoCAD Alıştırmaları#17

Gözden geçirme alıştırması. Hesap makinenizi kullanmaya hazır olun. Bu alıştırmada biraz daha fazla hassasiyete ihtiyacınız olacak. Bu alıştırmada ROTATE komutu, OFFSET komutu ve FILLET komutu üzerinde çok durulacak.
AutoCAD Alıştırmaları#18 AutoCAD‘de poligon çizmeyi öğrenme. AutoCAD‘de mükemmel bir yıldızı kolayca nasıl oluşturabileceğiniz burada. İleride kullanmak üzere bu yıldızı bir bloğa dönüştürmek isteyebilirsiniz. Pratik yapmanıza yardımcı olacak karmaşık bir geometri de verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#19 Önceki alıştırmalarda öğretilen teknikleri kullanarak karmaşık bir çizim oluşturmayı öğrenme. Bu alıştırma, bu alıştırma serisinin başından beri ne kadar ilerlediğinizi görmek için bir test görevi görecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#20 Sınav günü Sınav e-kitabınızı ücretsiz alın ve bunun nasıl yapılacağı hakkında sorularınız ve önerilerinizle bana geri dönün.

 

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Bir Bölge Planı “Plan Region” Oluşturma

Revit’te plan görünüşünün geri kalanı için kullanılan kesme düzleminden farklı bir yükseklikte bir kesme düzlemi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.