1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

20 Gün Boyunca AutoCAD 2 Boyut 2B “2D” Alıştırmaları Gün-5

Bugünkü alıştırmamızda, aşağıdaki şekilde görünen yuvarlatılmış köşeleri olan ve içerisinde 9 adet çember bulunan dikdörtgeni çizeceğiz. Alıştırma serimizin 2. gününde, belirli yön ve uzunlukta çizgilerin nasıl çizileceğini öğrenmiştik.

Bugün, FILLET komutunun nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

Adım A

9.6 birim eninde ve 11.5 birim boyunda bir dikdörtgen çizin. Aşağıdaki şekilde görünen dikdörtgen gibi bir dikdörtgen elde etmiş olmalısınız:

Adım B

FILLET komutunu kullanarak dikdörtgenin köşelerini yuvarlatın.

  1. Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeritin Giriş “Home” sekmesinin Düzenleme “Modify” panelindeki FILLET komut simgesine tıklayın.
  2. Komut satırında aşağıdaki veri istemlerini (uyarıları) görmeniz gerekir:

Geçerli ayarlar: “Current settings:” Mod= BUDAMA, Yarıçap = 0.0000 “Mode =” TRIM, Radius = 0.0000”

  1. Birinci nesneyi seçin veya [Geri al/Sürekli Çizgi/Yarıçap/Budama/Çoklu]:

“Select first object or [Undo/Polyline/Radius/Trim/Multiple]:” r

  1. Köşe yuvarlama yarıçapını belirleyin <0.0000>: “Specify fillet Radius <0.0000>:”1.9
  2. Birinci nesneyi seçin veya [Geri al/ Sürekli Çizgi/Yarıçap / Budama/Çoklu]:

“Select first object or [Undo/Polyline/Radius/Trim/Multiple]:” Birinci çizgiyi seçin.

  1. İkinci nesneyi seçin veya [Geri al/Çıkış]: “Select second object or [Undo/eXit]:” İkinci çizgiyi seçin.

Şayet yukarıdaki şekilde gösterilen sol alt köşeden başladıysanız, seçmeniz gereken çizgiler 1 ve 2 numaralı çizgiler olacaktır. Diğer köşeler için de aynı şeyi yapın; ancak şimdi yukarıdaki 2, 3 ve 4 numaralı adımları atlayacaksınız. ve FILLET komut simgesine tıklayarak komutu çalıştırdıktan sonra, çizgileri seçeceksiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi dört köşesi yuvarlatılmış bir dikdörtgen elde etmiş olmalısınız:

Adım C

şeritin Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki CIRCLE komut simgesine tıklayın ve çemberleri çizin.

CIRCLE komut simgesine tıkladıktan sonra, nesne çıtçıt “object snap” modunun etkin olduğundan emin olun, imleci çemberi çizmek istediğiniz yere yaklaştırın ve böylece çemberinizin merkezini doğru yere çıtçıtlamanıza olanak tanıyan bir nokta görünmelidir. Bu işe yarar. Çünkü şayet bu yuvarlak köşeler çember olsaydı, bunların merkezleri ile çizmek istediğimiz tam çemberlerimizin merkezleri aynı nokta olurdu.

Bu nedenle, bu tekniği kullanarak çemberin merkezini kolayca bulabilirsiniz.

Adım D

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, A noktasından B noktasına bir çizgi çizin. A noktası kırmızı renk ile gösterilmiş olan dikdörtgenin üst kenarının orta noktası ve B noktası da kırmızı renk ile gösterilmiş olan dikdörtgenin alt kenarının orta noktasıdır. Şimdi, CIRCLE komutunu etkinleştirin ve son çemberi A noktasından B noktasına çizdiğimiz çizginin orta noktasını “midpoint” merkez olacak şekilde çizin. Bu çizgiyi işlemin sonunda silmeyi unutmayın.

Böylece bugünkü alıştırmanın da sonuna geldik Umarım bugün yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir. Bu alıştırma size yardımcı olduysa, lütfen beğenin, paylaşın ve yorum yapın.

 

Tüm Seri
Alıştırma No Açıklama
AutoCAD Alıştırmaları#1 AutoCAD kullanarak ilk 2 boyut 2B “2D” nesnenizi çizin. LINE komutunu kullanma ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, ayarlarınızı düzeltmek. Koordinatların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sadece komut penceresini kullanarak çizim yapma.
AutoCAD Alıştırmaları#2 Belli uzunlukta düz çizgiler çizmeyi öğrenme. AutoCAD ile çalışırken günlük kullanım için temel kavramlar.
AutoCAD Alıştırmaları#3 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımını öğrenme ve kazandığınız becerileri kullanarak daha karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” geometri tasarlama.
AutoCAD Alıştırmaları#4 Bazı matematik bilgilerini kullanma ve çizgileri belirli açılar ve uzunluklarda çizme. AutoCAD‘de temel açılar kavramını öğrenme
AutoCAD Alıştırmaları#5 FILLET komutu ve Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımı. Nesneleri çizime yerleştirmeyi öğrenme. Merkez noktalarının nasıl kullanılacağını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#6 CHAMFER komutu. CHAMFER komutunu kullanma ve komut satırı hakkında daha fazla bilgi edinme.
AutoCAD Alıştırmaları#7 AutoCAD‘de taramaları “hatch” kullanıma. Bu alıştırmayı yapmak için, 4. günden itibaren öğrendiğiniz becerilere ihtiyacınız olacak ve HATCH komutunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
AutoCAD Alıştırmaları#8 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliği ile oynama. Çoğaltacak karmaşık bir figürünüz olacak ve nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bu tekniği kullanarak çember çizmenin yeni bir püf noktasını da öğrenmeniz gerekecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#9 ARC komutunun nasıl çalıştığını ve tekniği denemek için karmaşık bir alıştırmanın açık bir tanımını yapma. Tüm talimatlar öğreticiyi kolayca özümsemeniz için verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#10 Zor bir egzersiz. Bunu başarmak için önceki alıştırmalarda öğrendiğiniz tüm teknikleri kullanmak zorunda kalacaksınız. İpuçları verilmiş olup;soru sorma fırsatı da veriliyor.
AutoCAD Alıştırmaları#11 ARRAY komutunu öğrenmenin avantajlarını görmeniz gereken güzel bir egzersiz. Açısal bir dizi “Polar Array” tasarlayacak ve baştan öğrenmiş olmanız gereken bazı eski teknikleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.
AutoCAD Alıştırmaları#12 Bir egzersizden daha fazlası var, Amaç dikdörtgensel bir dizi “rectangular array” oluşturmak için, ARRAY komutunu kullanmaya zorlamak.
AutoCAD Alıştırmaları#13 MIRROR komutu. MIRROR komutunu kullanmadan bu alıştırmayı yapmak imkansızdır. AutoCAD‘de simetri kavramını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#14 Tabakalar “Layer” oluşturma ve çizgi tipini değiştirme. ROTATE ve OFFSET komutlarını kullanma. Bir takım teknikleri kullanarak belirli bir geometriyi elde etmeyi öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#15 Karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD geometrisini elde etmek için, şimdiye kadar öğrenilen tüm tekniklerin kombinasyonunu kullanma. Bu alıştırmada daha önce öğrenilmiş teknikler ve biraz da matematik bilgisi gerekli olacak.
AutoCAD Alıştırmaları#16

 

Bu, şu ana kadar öğrendiklerinizi test etmenizi sağlayacak güzel bir AutoCAD alıştırmasıdır. Oldukça zor bir egzersiz yapmak için, bildiğiniz her şeyi birleştirme yeteneğinizi test ediyor. Tabii ki, bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçları sağlanmıştır.
AutoCAD Alıştırmaları#17

 

Gözden geçirme alıştırması. Hesap makinenizi kullanmaya hazır olun. Bu alıştırmada biraz daha fazla hassasiyete ihtiyacınız olacak. Bu alıştırmada ROTATE komutu, OFFSET komutu ve FILLET komutu üzerinde çok durulacak.
AutoCAD Alıştırmaları#18 AutoCAD‘de poligon çizmeyi öğrenme. AutoCAD‘de mükemmel bir yıldızı kolayca nasıl oluşturabileceğiniz burada. İleride kullanmak üzere bu yıldızı bir bloğa dönüştürmek isteyebilirsiniz. Pratik yapmanıza yardımcı olacak karmaşık bir geometri de verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#19 Önceki alıştırmalarda öğretilen teknikleri kullanarak karmaşık bir çizim oluşturmayı öğrenme. Bu alıştırma, bu alıştırma serisinin başından beri ne kadar ilerlediğinizi görmek için bir test görevi görecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#20 Sınav günü Sınav e-kitabınızı ücretsiz alın ve bunun nasıl yapılacağı hakkında sorularınız ve önerilerinizle bana geri dönün.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığı Hakkında

Revit’te Görüş Aralığı “View Range”, bir plan görünüşündeki nesnelerin görünürlüğünü ve görüntülenmesini kontrol eden bir …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.