1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

20 Gün Boyunca AutoCAD 2 Boyut 2B “2D” Alıştırmaları Gün-12

  1. güne hoş geldiniz.

Bugün yeni birkaç şey öğreneceğiz. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere bugün basit bir 2 boyut 2B “2D” alıştırmamız var.

Şayet birinci günden itibaren bu seriyi takip ediyorsanız, bu alıştırmayı zorlanmadan yapabileceğinizi düşünüyorum. AutoCAD‘de hedeflerinize ulaşmanın birçok yolu olduğu doğrudur. Bu 20 günlük 2 boyut 2B “2D” AutoCAD alıştırmaları serisinde mümkün olduğunca çok şey öğrenmek istediğimiz için, hemen bugün ne öğreneceğimize bakalım.

Bu alıştırmayı simetrik bir figür olduğunu görerek bakarsanız, kolayca başarılabilirsiniz. Bu, geometrinin yalnızca bir tarafını çizmenizi ve diğer kısmını elde etmek için, MIRROR komutunu kullanmanızı sağlar.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, geometrinin alt veya üst tarafının çizilmesi ve MIRROR komutunun kullanılması tüm geometriyi elde etmenizi sağlayacaktır. Simetri Ekseni aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Bu tekniği kullanmayı deneyebilirsiniz; ancak sonraki günkü alıştırmalarda MIRROR komutuna iyice hakim olmanızı sağlamak için, daha zor bir şgeometri getireceğim.

Bu alıştırmaya bakmanın ikinci yolu, şudur. Geometrimiz sol tarafta simetrik olan 2 adet dikdörtgen ve sağ tarafta dikdörtgensel bir dizi “rectangular array” oluşturan 3 adet dikdörtgene sahiptir.

Bugünkü alıştırmada, daha ilginç olacak olan şey, sizi AutoCAD‘de bir dikdörtgensel dizi “rectangular array” oluşturmaya zorlamaktır. Alıştırmamızı yaparken aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmanızı öneriyorum. Kesinlikle bu nesneleri ayrı ayrı çizmekten kaçınmanız gerekir. Yapmanız gereken şey, dikdörtgenlerden birini çizmek ve başka bir nesne (dikdörtgen) elde etmek için, ARRAY komutunu kullanmaktır.

Aşağıdaki şekilde F ile işaretli dikdörtgenden T ile işaretli dikdörtgeni (veya T ile işaretli dikdörtgenden F ile işaretli dikdörtgeni ) elde etmek için, MIRROR komutunu kullanın. Simetri ekseni bulmak kolay değil mi?

Ardından alıştırmamızın geri kalan kısmını elde etmek için, ARRAY komutunu kullanın.

ARRAY komutunu kullanmakta zorluk çekmeyeceğinizi umuyorum. AutoCAD’de ARRAY komutunu nasıl kullanacağınızı açık bir şekilde açıklayan bu yazıyı  kontrol etmekten çekinmeyin.

Bugün bir şeyler öğrenmiş olmanız dileğiyle, sizi bir sonraki 2D egzersizde görmeyi dört gözle bekliyorum.

 

Tüm Seri

Alıştırma No

Açıklama

AutoCAD Alıştırmaları#1 AutoCAD kullanarak ilk 2 boyut 2B “2D” nesnenizi çizin. LINE komutunu kullanma ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, ayarlarınızı düzeltmek. Koordinatların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sadece komut penceresini kullanarak çizim yapma.
AutoCAD Alıştırmaları#2 Belli uzunlukta düz çizgiler çizmeyi öğrenme. AutoCAD ile çalışırken günlük kullanım için temel kavramlar.
AutoCAD Alıştırmaları#3 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımını öğrenme ve kazandığınız becerileri kullanarak daha karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” geometri tasarlama.
AutoCAD Alıştırmaları#4 Bazı matematik bilgilerini kullanma ve çizgileri belirli açılar ve uzunluklarda çizme. AutoCAD‘de temel açılar kavramını öğrenme
AutoCAD Alıştırmaları#5 FILLET komutu ve Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımı. Nesneleri çizime yerleştirmeyi öğrenme. Merkez noktalarının nasıl kullanılacağını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#6 CHAMFER komutu. CHAMFER komutunu kullanma ve komut satırı hakkında daha fazla bilgi edinme.
AutoCAD Alıştırmaları#7 AutoCAD‘de taramaları “hatch” kullanıma. Bu alıştırmayı yapmak için, 4. günden itibaren öğrendiğiniz becerilere ihtiyacınız olacak ve HATCH komutunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
AutoCAD Alıştırmaları#8 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliği ile oynama. Çoğaltacak karmaşık bir figürünüz olacak ve nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bu tekniği kullanarak çember çizmenin yeni bir püf noktasını da öğrenmeniz gerekecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#9 ARC komutunun nasıl çalıştığını ve tekniği denemek için karmaşık bir alıştırmanın açık bir tanımını yapma. Tüm talimatlar öğreticiyi kolayca özümsemeniz için verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#10 Zor bir egzersiz. Bunu başarmak için önceki alıştırmalarda öğrendiğiniz tüm teknikleri kullanmak zorunda kalacaksınız. İpuçları verilmiş olup;soru sorma fırsatı da veriliyor.
AutoCAD Alıştırmaları#11 ARRAY komutunu öğrenmenin avantajlarını görmeniz gereken güzel bir egzersiz. Açısal bir dizi “Polar Array” tasarlayacak ve baştan öğrenmiş olmanız gereken bazı eski teknikleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.
AutoCAD Alıştırmaları#12 Bir egzersizden daha fazlası var, Amaç dikdörtgensel bir dizi “rectangular array” oluşturmak için, ARRAY komutunu kullanmaya zorlamak.
AutoCAD Alıştırmaları#13 MIRROR komutu. MIRROR komutunu kullanmadan bu alıştırmayı yapmak imkansızdır. AutoCAD‘de simetri kavramını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#14 Tabakalar “Layer” oluşturma ve çizgi tipini değiştirme. ROTATE ve OFFSET komutlarını kullanma. Bir takım teknikleri kullanarak belirli bir geometriyi elde etmeyi öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#15 Karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD geometrisini elde etmek için, şimdiye kadar öğrenilen tüm tekniklerin kombinasyonunu kullanma. Bu alıştırmada daha önce öğrenilmiş teknikler ve biraz da matematik bilgisi gerekli olacak.
AutoCAD Alıştırmaları#16

Bu, şu ana kadar öğrendiklerinizi test etmenizi sağlayacak güzel bir AutoCAD alıştırmasıdır. Oldukça zor bir egzersiz yapmak için, bildiğiniz her şeyi birleştirme yeteneğinizi test ediyor. Tabii ki, bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçları sağlanmıştır.
AutoCAD Alıştırmaları#17

Gözden geçirme alıştırması. Hesap makinenizi kullanmaya hazır olun. Bu alıştırmada biraz daha fazla hassasiyete ihtiyacınız olacak. Bu alıştırmada ROTATE komutu, OFFSET komutu ve FILLET komutu üzerinde çok durulacak.
AutoCAD Alıştırmaları#18 AutoCAD‘de poligon çizmeyi öğrenme. AutoCAD‘de mükemmel bir yıldızı kolayca nasıl oluşturabileceğiniz burada. İleride kullanmak üzere bu yıldızı bir bloğa dönüştürmek isteyebilirsiniz. Pratik yapmanıza yardımcı olacak karmaşık bir geometri de verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#19 Önceki alıştırmalarda öğretilen teknikleri kullanarak karmaşık bir çizim oluşturmayı öğrenme. Bu alıştırma, bu alıştırma serisinin başından beri ne kadar ilerlediğinizi görmek için bir test görevi görecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#20 Sınav günü Sınav e-kitabınızı ücretsiz alın ve bunun nasıl yapılacağı hakkında sorularınız ve önerilerinizle bana geri dönün.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.