1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

20 Gün Boyunca AutoCAD 2 Boyut 2B “2D” Alıştırmaları Gün-10

Serimizde 10. güne ulaştık ve artık kendinize meydan okumak için masaya bir şeyler getirmenin zamanı geldi. İşte bugünün 2 boyut 2B “2D” alıştırması. Gördüğünüz gibi, tüm elemanlar ne dikey olarak ne de yatay olarak konumlandırılmıştır. Tüm ölçüler dikey ve yataydır.

Bu alıştırmayı nasıl tamamlayacağınızı düşünüyorsunuz? İşlerin kolay olması için nereden başlayabileceğinizi biliyor musunuz?

İpuçları

İşe üst tarafı çizerek başlayın. Aşağıdaki şekilde 1 ile işaretli kısmı çizin ve daha sonra TRIM komutunu kullanıp; çemberin iç kısmını budayarak 2 ile işaretli kısmı elde edin. Son olarak, elde ettiğiniz geometriyi ROTATE komutunu kullanarak bir bacağından 40 derecelik bir açı ile döndürün ve çizgilerle oynayarak 3 ile işaretli kısımdaki gibi yerleştirin.

Aşağıdaki şekilde önemli değil yazısı, o nesneyi yatay olarak çizerken, o çizginin ölçüsüyle uğraşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun amacı şekli doğru elde etmektir. Ancak, döndürdükten sonra, o kısmı 6 birim uzunluğundaki çizgiye doğru olarak nasıl yapışacağını bulmanız gerekir; bu, aşağıdaki işlemi izleyerek gerçekten kolaydır.

Şimdi, ikinci kısmı elde etmek için aynı tekniği kullanabilirsiniz. Önce bu kısmı dik olarak çizip; ardından 50 derecelik bir açıyla döndürebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde D ile işaretli nokta, dönmenin Temel Noktası “Base Point” olarak kullanılacaktır. Döndürdükten sonra, doğru pozisyona getirmenin bir yolunu bulun ve kalan çemberlerin merkezini bulmak için aşağıdaki şekilde gösterilen yöntemi kullanın.

Diğer 2 dairenin ilki ile aynı olduğuna dikkat edin. Bu, yarıçap değerinin (R = 0.7) olduğu anlamına gelir. Ek olarak, yine aşağıdaki şekilde A ve C ile işaretli noktalar diğer çemberlerin merkezlerini temsil etmektedir.

Bu yöntemin bu günkü alıştırmayı çizmenin mümkün olan en kolay yolu olduğunu düşünüyorum. Ancak tek yol tabi ki, bu değil. İlk önce kendi yönteminizi uygulamaktan çekinmeyin. Şayet sıkışırsanız, bu alıştırmada anlattığım yöntemi deneyin. Şayet bu alıştırmayı çözmenin daha iyi bir yolunu bulursanız, keşfinizi herkesin faydalanabilmesi için, bizlerle paylaşın. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana iletmekten çekinmeyin.

Bir sonraki AutoCAD 2 Boyut 2B “2D” Alıştırmaları gününde görüşmek üzere…

 

Tüm Seri

Alıştırma No

Açıklama

AutoCAD Alıştırmaları#1 AutoCAD kullanarak ilk 2 boyut 2B “2D” nesnenizi çizin. LINE komutunu kullanma ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, ayarlarınızı düzeltmek. Koordinatların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sadece komut penceresini kullanarak çizim yapma.
AutoCAD Alıştırmaları#2 Belli uzunlukta düz çizgiler çizmeyi öğrenme. AutoCAD ile çalışırken günlük kullanım için temel kavramlar.
AutoCAD Alıştırmaları#3 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımını öğrenme ve kazandığınız becerileri kullanarak daha karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” geometri tasarlama.
AutoCAD Alıştırmaları#4 Bazı matematik bilgilerini kullanma ve çizgileri belirli açılar ve uzunluklarda çizme. AutoCAD‘de temel açılar kavramını öğrenme
AutoCAD Alıştırmaları#5 FILLET komutu ve Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımı. Nesneleri çizime yerleştirmeyi öğrenme. Merkez noktalarının nasıl kullanılacağını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#6 CHAMFER komutu. CHAMFER komutunu kullanma ve komut satırı hakkında daha fazla bilgi edinme.
AutoCAD Alıştırmaları#7 AutoCAD‘de taramaları “hatch” kullanıma. Bu alıştırmayı yapmak için, 4. günden itibaren öğrendiğiniz becerilere ihtiyacınız olacak ve HATCH komutunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
AutoCAD Alıştırmaları#8 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliği ile oynama. Çoğaltacak karmaşık bir figürünüz olacak ve nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bu tekniği kullanarak çember çizmenin yeni bir püf noktasını da öğrenmeniz gerekecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#9 ARC komutunun nasıl çalıştığını ve tekniği denemek için karmaşık bir alıştırmanın açık bir tanımını yapma. Tüm talimatlar öğreticiyi kolayca özümsemeniz için verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#10 Zor bir egzersiz. Bunu başarmak için önceki alıştırmalarda öğrendiğiniz tüm teknikleri kullanmak zorunda kalacaksınız. İpuçları verilmiş olup;soru sorma fırsatı da veriliyor.
AutoCAD Alıştırmaları#11 ARRAY komutunu öğrenmenin avantajlarını görmeniz gereken güzel bir egzersiz. Açısal bir dizi “Polar Array” tasarlayacak ve baştan öğrenmiş olmanız gereken bazı eski teknikleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.
AutoCAD Alıştırmaları#12 Bir egzersizden daha fazlası var, Amaç dikdörtgensel bir dizi “rectangular array” oluşturmak için, ARRAY komutunu kullanmaya zorlamak.
AutoCAD Alıştırmaları#13 MIRROR komutu. MIRROR komutunu kullanmadan bu alıştırmayı yapmak imkansızdır. AutoCAD‘de simetri kavramını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#14 Tabakalar “Layer” oluşturma ve çizgi tipini değiştirme. ROTATE ve OFFSET komutlarını kullanma. Bir takım teknikleri kullanarak belirli bir geometriyi elde etmeyi öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#15 Karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD geometrisini elde etmek için, şimdiye kadar öğrenilen tüm tekniklerin kombinasyonunu kullanma. Bu alıştırmada daha önce öğrenilmiş teknikler ve biraz da matematik bilgisi gerekli olacak.
AutoCAD Alıştırmaları#16

 

Bu, şu ana kadar öğrendiklerinizi test etmenizi sağlayacak güzel bir AutoCAD alıştırmasıdır. Oldukça zor bir egzersiz yapmak için, bildiğiniz her şeyi birleştirme yeteneğinizi test ediyor. Tabii ki, bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçları sağlanmıştır.
AutoCAD Alıştırmaları#17

 

Gözden geçirme alıştırması. Hesap makinenizi kullanmaya hazır olun. Bu alıştırmada biraz daha fazla hassasiyete ihtiyacınız olacak. Bu alıştırmada ROTATE komutu, OFFSET komutu ve FILLET komutu üzerinde çok durulacak.
AutoCAD Alıştırmaları#18 AutoCAD‘de poligon çizmeyi öğrenme. AutoCAD‘de mükemmel bir yıldızı kolayca nasıl oluşturabileceğiniz burada. İleride kullanmak üzere bu yıldızı bir bloğa dönüştürmek isteyebilirsiniz. Pratik yapmanıza yardımcı olacak karmaşık bir geometri de verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#19 Önceki alıştırmalarda öğretilen teknikleri kullanarak karmaşık bir çizim oluşturmayı öğrenme. Bu alıştırma, bu alıştırma serisinin başından beri ne kadar ilerlediğinizi görmek için bir test görevi görecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#20 Sınav günü Sınav e-kitabınızı ücretsiz alın ve bunun nasıl yapılacağı hakkında sorularınız ve önerilerinizle bana geri dönün.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.