1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

20 Gün Boyunca AutoCAD 2 Boyut 2B “2D” Alıştırmaları Gün-1

21 günlük AutoCAD Temellerini Öğrenme  serisinden sonra, o seride öğrendiklerinizi 20 adet farklı 2 boyut 2B “2D” alıştırma ile desteklemenin sizin için çok faydalı olacağını düşünerek bu alıştırma serisini hazırlamaya karar verdim. Bu seride, AutoCAD 2018 yazılımını kullanarak 2 boyut 2B “2D” çizmeyi öğrenmenize yardım etmek amacıyla alıştırmalar boyunca size rehberlik edeceğim.

Öğrenme süreci basit olacak. En baştan başlıyoruz, yani belirli hedefler koyacağız ve bu hedeflere ulaşmak için, AutoCAD komutlarını nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz.

Başlamak için, aşağıdaki şekilde görünen basit geometriyi çizmeye çalışacağız. Çok basit değil mi? Buradaki amaç, fareyi kullanmadan çizim yapmak için, AutoCAD‘in komut satırının nasıl kullanılacağını öğrenmektir. Bu, bize komut satırının nasıl çalıştığı hakkında fikir edinmemizde yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki şekilde sizin de gördüğünüz gibi 4 noktamız var ve her birinin koordinatını biliyoruz. Yani, esas olarak her çizgimizin her bir başlangıç noktasını ve her bir bitiş noktasını biliyoruz.

AutoCAD çizgileri koordinatları kullanarak çizer. Daha iyi açıklamak için ve anlayışınızı geliştirmek için, yukarıdaki şekildeki geometrimizi aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bir koordinat sistemine koydum. Şayet X, Y formunda oluşturulan bir koordinat sistemini göz önünde bulundurursak, aşağıdaki şekil bize alıştırmalarımızın sisteme nasıl uygun olacağını gösterecektir.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz bu geometriyi çizmek için, AutoCAD programınızı çalıştırın ve yeni bir çizim başlatın.

  1. Komut satırına LINE yazıp Enter tuşuna basın.
  2. Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 5,0 yazın.
  3. Sonraki noktayı belirtin veya [Geri al]:Specify next point or [Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 10,0 yazın.
  4. Sonraki noktayı belirtin veya [Geri al]:Specify next point or [Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 10,7 yazın.
  5. Sonraki noktayı belirtin veya [Kapat/Geri Al]: “Specify next point or [Close/Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 5,5 yazın.
  6. Sonraki noktayı belirtin veya [Kapat/Geri Al]: “Specify next point or [Close/Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 5,0 yazın.
  7. Enter tuşuna bir kez daha basın
  8. Aşağıdaki şekilde 8 ile gösterilen görüntü küpünün “view cube” Üst “Top” kısmına tıklayın.

(Koyu “Bold” yazılmış kısımlar, AutoCAD‘in sizden veri girmenizi istediği kısımlardır. Komut satırında yukarıdaki kelimelerin aynısını göreceksiniz. Girmeniz gerekenler bu koordinatlardır, örneğin 5,0 10,0 10,7 vb. Ancak, her adımdan sonra klavyenizdeki ENTER tuşuna basarak işleminizi doğrulamanız gerektiğini unutmayın.

İşte bu kadar! Geometriyi oluşturma işimiz bitti. Fareyi kullanmadan nasıl çizebileceğimizi fark ettiniz mi? Yeni başlayanlar için zor olabilir ama imkansız değil.

AutoCAD çizgileri bir noktadan diğerine çizer ve bir önceki çizginin bittiği noktada bir sonraki çizgiye başlar. Yukarıda 7. adımda, LINE komutunu devre dışı bıraktık. Bu aşamada ENTER tuşu yerine ESC tuşuna da basabilirsiniz; aynı amaca hizmet edecektir. Adım 8 sadece görüntü uzaklaşma “zoom out” yaparak ne çizdiğinizi görmek içindir.

Umarım bu alıştırmada bir şeyler öğrendiniz. Şayet herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazmaktan çekinmeyin.

 

Tüm Seri
Alıştırma No Açıklama
AutoCAD Alıştırmaları#1 AutoCAD kullanarak ilk 2 boyut 2B “2D” nesnenizi çizin. LINE komutunu kullanma ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, ayarlarınızı düzeltmek. Koordinatların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sadece komut penceresini kullanarak çizim yapma.
AutoCAD Alıştırmaları#2 Belli uzunlukta düz çizgiler çizmeyi öğrenme. AutoCAD ile çalışırken günlük kullanım için temel kavramlar.
AutoCAD Alıştırmaları#3 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımını öğrenme ve kazandığınız becerileri kullanarak daha karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” geometri tasarlama.
AutoCAD Alıştırmaları#4 Bazı matematik bilgilerini kullanma ve çizgileri belirli açılar ve uzunluklarda çizme. AutoCAD‘de temel açılar kavramını öğrenme
AutoCAD Alıştırmaları#5 FILLET komutu ve Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) kullanımı. Nesneleri çizime yerleştirmeyi öğrenme. Merkez noktalarının nasıl kullanılacağını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#6 CHAMFER komutu. CHAMFER komutunu kullanma ve komut satırı hakkında daha fazla bilgi edinme.
AutoCAD Alıştırmaları#7 AutoCAD‘de taramaları “hatch” kullanıma. Bu alıştırmayı yapmak için, 4. günden itibaren öğrendiğiniz becerilere ihtiyacınız olacak ve HATCH komutunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
AutoCAD Alıştırmaları#8 Nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliği ile oynama. Çoğaltacak karmaşık bir figürünüz olacak ve nesne çıtçıtlarının “objext snap”(OSNAP) Tanjant “Tangent” özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bu tekniği kullanarak çember çizmenin yeni bir püf noktasını da öğrenmeniz gerekecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#9 ARC komutunun nasıl çalıştığını ve tekniği denemek için karmaşık bir alıştırmanın açık bir tanımını yapma. Tüm talimatlar öğreticiyi kolayca özümsemeniz için verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#10 Zor bir egzersiz. Bunu başarmak için önceki alıştırmalarda öğrendiğiniz tüm teknikleri kullanmak zorunda kalacaksınız. İpuçları verilmiş olup;soru sorma fırsatı da veriliyor.
AutoCAD Alıştırmaları#11 ARRAY komutunu öğrenmenin avantajlarını görmeniz gereken güzel bir egzersiz. Açısal bir dizi “Polar Array” tasarlayacak ve baştan öğrenmiş olmanız gereken bazı eski teknikleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.
AutoCAD Alıştırmaları#12 Bir egzersizden daha fazlası var, Amaç dikdörtgensel bir dizi “rectangular array” oluşturmak için, ARRAY komutunu kullanmaya zorlamak.
AutoCAD Alıştırmaları#13 MIRROR komutu. MIRROR komutunu kullanmadan bu alıştırmayı yapmak imkansızdır. AutoCAD‘de simetri kavramını öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#14 Tabakalar “Layer” oluşturma ve çizgi tipini değiştirme. ROTATE ve OFFSET komutlarını kullanma. Bir takım teknikleri kullanarak belirli bir geometriyi elde etmeyi öğrenme.
AutoCAD Alıştırmaları#15 Karmaşık bir 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD geometrisini elde etmek için, şimdiye kadar öğrenilen tüm tekniklerin kombinasyonunu kullanma. Bu alıştırmada daha önce öğrenilmiş teknikler ve biraz da matematik bilgisi gerekli olacak.
AutoCAD Alıştırmaları#16 Bu, şu ana kadar öğrendiklerinizi test etmenizi sağlayacak güzel bir AutoCAD alıştırmasıdır. Oldukça zor bir egzersiz yapmak için, bildiğiniz her şeyi birleştirme yeteneğinizi test ediyor. Tabii ki, bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçları sağlanmıştır.
AutoCAD Alıştırmaları#17 Gözden geçirme alıştırması. Hesap makinenizi kullanmaya hazır olun. Bu alıştırmada biraz daha fazla hassasiyete ihtiyacınız olacak. Bu alıştırmada ROTATE komutu, OFFSET komutu ve FILLET komutu üzerinde çok durulacak.
AutoCAD Alıştırmaları#18 AutoCAD‘de poligon çizmeyi öğrenme. AutoCAD‘de mükemmel bir yıldızı kolayca nasıl oluşturabileceğiniz burada. İleride kullanmak üzere bu yıldızı bir bloğa dönüştürmek isteyebilirsiniz. Pratik yapmanıza yardımcı olacak karmaşık bir geometri de verilmiştir.
AutoCAD Alıştırmaları#19 Önceki alıştırmalarda öğretilen teknikleri kullanarak karmaşık bir çizim oluşturmayı öğrenme. Bu alıştırma, bu alıştırma serisinin başından beri ne kadar ilerlediğinizi görmek için bir test görevi görecektir.
AutoCAD Alıştırmaları#20 Sınav günü Sınav e-kitabınızı ücretsiz alın ve bunun nasıl yapılacağı hakkında sorularınız ve önerilerinizle bana geri dönün.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.