1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

2 Boyutlu 2B “2D” Tasarımlara 3 Boyutlu 3B “3D Modeller Ekleme Bölüm-3

Bugünlerde birçok şirket standart 2 boyutlu 2B “2D” çizimden 3 boyutlu 3B “3D” modellemeye geçiyor. Şirketler bunu birçok sebepten dolayı yapıyorlar. Bazıları yapıyorlar. Bazıları bunu bir pazarlanabilirlik aracı olarak görürken; bazılarıysa tasarım verimliliğini artırmak için bunu yapıyorlar. Ancak, asıl sebep rekabetçi kalmaktır. Bazı şirketler bu gücü destekleyen insan gücü, finansal destek ve kaynaklara sahip olsalar da, daha küçük işletmelerin çoğu bu lükse sahip değildirler. Bu geçişi yapmak pahalı, stresli ve zorlu olabilir; Ancak, bir planınız varsa ve sürecin neleri içerdiğini biraz anladıysanız, işleri biraz daha kolaylaştıracaktır. Araştırmanız gerekenlerle başlayarak, bu geçişi olabildiğince kolaylaştırabilmeniz için, size küçük işletmelere yönelik bazı ipuçları ve fikirler vereceğim.

Bu serinin birinci bölümünde, iş akışınız için neyin en etkili olduğunu bulmak için araştırma yapmaktan bahsettik ve ikince bölümde gerekli onayları almaya çalıştık. Bu son bölümde, pilot projenizi bitirdikten sonra genel uygulamayı ve başarılı olmanın en iyi yöntemlerini inceleyeceğiz.

İş Akışı

Süreçler

Günlük ve genel proje iş akışınız nasıl değişiyor?

Bizim için, genellikle mühendislik ekibinin tasarım hesaplamalarını yapmasını, tasarımlarını oluşturmasını veya taslaklarını çıkarmasını sağladık ve sonra onları AutoCAD‘de uygulama projelerine (çizimlerine) dönüştürürdük. 3 boyuta 3B “3D” geçtikten sonra, işe hemen tasarımla başlamak zorunluydu. Öncelikle tasarım maddelerini koordine etmemiz gerekti, bu da mühendis hazır olmadan önce tankları, binaları ve ekipmanları yerleştirmemize izin verdi. 3 boyuta 3B “3D” programlarının çoğu, sadece taslak hazırlamaktan ziyade bir tasarım yazılımıdır. Şirketimiz kullanıcıları AutoCAD‘den daha fazlasını da kullanabildikleri için, bu konuda uzman olarak kabul edilebilirlerdi.

Bir model tasarlamak ve projedeki herkesle koordinasyonu sağlamanızı sağlamak için hangi adımlar atılmalıdır?

Örneğin, şirketiniz tasarımlarınız sırasında şirket dışı danışman taşeronlar kullanıyor mu? Statik tasarımlarımızın tümünü taşere ediyorduk. Taşeronumuz statik tasarımları için, Sta4CAD ve Revit kullanıyordu. Bu yüzden tasarım sürecimizde modelleri nasıl birleştirebileceğimizi ve koordine edebileceğimizi de bulmak zorunda kaldık.

Oyun Planı, oyun planı, oyun planı!

Yazılım, donanım, eğitim ve bir pilot projeyi tamamladıktan ve uygulamaya hazır olduğunuzda; bir oyun planınız olmalı. Bizim için tam olarak BIM yapmıyor olsak da, bir BIM yürütme planı oluşturduk. İnternette çeşitli örnekler bulabilirsiniz, ancak Orta Doğu Teknik Üniversitesi bu konuda başlangıç için harika bir şablon sunuyor. Bu, projenize özgü tüm iş akışınızı adım adım bir yaklaşımı özetlemektedir. Yeni bir projeye başlarken şirketinize ve özel proje gereksinimlerinize uyarlanmış bir uygulama planı oluşturmalarını öneririm.

Proje sonu

Özet / İnceleme

İlk projenin sonunda, tüm süreci inceleyin ve neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görün. Unutmayın, 3 boyutlu 3B 3D” tasarımı kullanarak tamamladığımız her projenin farklı bir yanı vardır! Bu nedenle, iş akışınızı sürekli olarak iyileştirmek için, her projeden sonra bu adımı uygulamanızı öneririm.

İşte yeni kalmak ve bir sonraki proje için başarılı bir yol açmak için önerilerim:

  • Yeni fikirler ve bir şeyler yapmanın yollarını öğrenmek için, Autodesk Üniversitesi platformunu kullanın.
  • Aynı şeyleri ele alan ya da aynı yazılımı kullanan arkadaşlarınızla konuşun.
  • Oyun planınızı değiştirmek için, tasarım ekibinizle konuşun.
  • Yönetim ile iletişimde kalın! İşlerin parçalara ayrıldığını hissediyorlarsa, onları bunun sürecin bir parçası olduğu konusunda ikna edin. Sorunların neden ortaya çıktığını ve bu sorunları çözmek için, neler yaptığınızı anlamalarını sağlayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.