1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

2 Boyutlu 2B “2D” Tasarımlara 3 Boyutlu 3B “3D Modeller Ekleme Bölüm-2

Bugün birçok şirket standart 2 boyutlu 2B “2D” çizimden 3 boyutlu 3B “3D” modellemeye geçiyor. Şirketler bunu birçok sebepten dolayı yapıyorlar. Bazıları yapıyorlar. Bazıları bunu bir pazarlanabilirlik aracı olarak görürken; bazılarıysa tasarım verimliliğini artırmak için bunu yapıyorlar. Ancak, asıl sebep rekabetçi kalmaktır. Bazı şirketler bu gücü destekleyen insan gücü, finansal destek ve kaynaklara sahip olsalar da, daha küçük işletmelerin çoğu bu lükse sahip değildirler. Bu geçişi yapmak pahalı, stresli ve zorlu olabilir; Ancak, bir planınız varsa ve sürecin neleri içerdiğini biraz anladıysanız, işleri biraz daha kolaylaştıracaktır. Araştırmanız gerekenlerle başlayarak, bu geçişi olabildiğince kolaylaştırabilmeniz için, size küçük işletmelere yönelik bazı ipuçları ve fikirler vereceğim.

İki makalelik serinin birinci bölümünde, iş akışınız için neyin en etkili olduğunu bulmak için, araştırma yapmaktan bahsetmiştik. Bu bölümde ise, gerekli onayların nasıl alınacağına bakalım.

Onay

Şirket Kurulu veya Sahipleri

Tüm araştırmanızı yaptıktan ve bir oyun planı hazırladıktan sonra, onay, anlayış ve şirket sahiplerinden destek almalısınız. Sağlamaları gereken ek para, kaynaklar ve destek olacaktır. Bu geçişte geri adım atan ve eski alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen insanlar olacak ve yönetimin desteği olmadan bazı şeyler başarısız olacaktır.

Neyse ki benim için, şirket müdürlerinden biri bu çabayı zorlayan kişi olduğu için, bu yüzden onun onayını almak zorunda kalmamıştım. Bununla birlikte, yönetim yeni yazılım, ek donanım gereksinimleri, gereken tahmini süre ve diğerlerinin masraflarının maliyetinin ne olduğunu öğrenmeye başladığında, tüm bunları savunmaya hazır olmalısınız. Bu süreci nasıl ve neden uygulayacağımızı adım adım açıkladığım toplantılar yaptık. Yönetim nedenini anladı – ancak tüm adımları anlamamıştı.

Benim için en büyük zorluklardan biri, mühendislik personelini işe almaktı. 3 boyutlu 3B “3D” modellemeyi uygulama zihniyeti, iş akışı, süreçte tam bir değişiklik gerektirir ve geleneksel 2 boyutlu 2B “2D” çizimden daha fazla zaman alır. Niçin neyi anlamadığını ve süreç değişikliğinden hoşlanmayan ve kaygılarını yönetime bildiren mühendisler de vardı. Yönetimin zamanlarını böyle şeyleri tartışarak geçirmek istemediklerini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden yönetimin işlerin nasıl yürüdüğü konusunda ilgisinin çekilmesi ve bu ilginin güncel tutulması zorunludur.

Kurulum

Eğitim

Satıcınız veya başka bir eğitim şirketi aracılığıyla temel bir eğitim sınıfı kurun ve yeni yazılımın temellerini öğrenin. Bu gerekli uyum süresini azaltacaktır.

Pilot Proje

Eğitim tamamlandıktan sonra ofise geri dönün ve bir pilot proje yapın. Ben Tasarım departmanı müdürü olarak departmanım yeni başlanacak 2 boyutlu 2B “2D” bir bir binanın tasarımı ile görevlendirilmiştik. Bu yüzden bende bu 2 boyutlu 2B “2D” tasarımı hemen yeni yazılımımıza uyum için 3 boyutlu 3B “3D” tasarıma dönüştürdüm. Bu, tüm tasarımı son teslim tarihinden önce teslim etmemi sağladı. Böylece bu pilot proje, alt yüklenicilerimize verdiğimiz siparişlerimizi değiştirmeden önce sorunlu inşaat konularını bularak eğitim ve yazılım için, gerekli kaynağı yaratmamı sağladı.

Not: Burası tüm yeteneklerinizi konuşturmanızın gerekliği olduğu yerdir. Doğru kullanıcıya, doğru projeye ve doğru zamanlamaya sahip olmak ne kadar doğru bir planlama yaptığınıza bağlıdır. Böylece yıllarca sürebilecek bir inşaat projesini çok kısa bir zamanda tamamladık.

Tam Tasarım

Bir pilot projeyi tamamladıktan sonra, tam tasarımı uygulamaya hazır olmalısınız. Doğru projenin gelmesini bekleyin; bunun  baskıyı ve stresi azaltacağını umarım.

Şimdi ilk adımınız tüm tasarım ekibiyle birlikte oturmak. Şirkette mühendislerimiz ve personelimiz belirli bir şekilde projeler yapmaya alışkınlardı ve iş akışlarımız her proje için aynıydı. 3 boyuta 3B “3D”geçmek tüm süreci değiştirdi. Alt taşeronlarımızın mühendisleri bize her şeyi önceden vermeleri gerektiğini ya da proje kapsamına dayalı modeli oluşturmamıza izin vermeleri gerektiğini anlamalıydı. Bu, CAD kullanıcılarımızın sadece CAD hazırlayıcıları olmak yerine tasarımcı olmalarını da sağladı ve çok hoşlarına gitti.

Bunu başarmanın bir yolu, iş arkadaşlarınızla birlikte becerilerin büyümesine odaklanmaktır. 2 boyutlu 2B “2D” AutoCAD hazırlığı yaparken 15 + yıllık bir deneyime sahipim. Şimdi ise kariyerleri için mükemmel olan rol ve bilgilerini geliştirdiler. Sizin için potansiyel dezavantajı ise, çalışanlarınızın bazılarının bu değişikliği (gerçekten hızlı bir şekilde) yapamayacağını  öğrenebileceğiniz ve maalesef yöneticiler için bunun başka sorunlar yaratabileceğidir. Bu süreci yalnızca başarıyla uygulamak için değil, aynı zamanda ilerlemeye devam etmek için doğru personele sahip olup olmadığınızı kendinize sormanız gerekecektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.