1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

2 Boyutlu 2B “2D” Tasarımlara 3 Boyutlu 3B “3D Modeller Ekleme Bölüm-1

Bugünlerde birçok şirket standart 2 boyutlu 2B “2D” çizimden 3 boyutlu 3B “3D” modellemeye geçiyor. Şirketler bunu birçok sebepten dolayı yapıyorlar. Bazıları bunu bir pazarlanabilirlik aracı olarak görürken; bazılarıysa tasarım verimliliğini artırmak için bunu yapıyorlar. Ancak, asıl sebep rekabetçi kalmaktır. Bazı şirketler bu gücü destekleyen insan gücü, finansal destek ve kaynaklara sahip olsalar da, daha küçük işletmelerin çoğu bu lükse sahip değildirler. Bu geçişi yapmak pahalı, stresli ve zorlu olabilir; Ancak, bir planınız varsa ve sürecin neleri içerdiğini biraz anladıysanız, işleri biraz daha kolaylaştıracaktır. Araştırmanız gerekenlerle başlayarak, bu geçişi olabildiğince kolaylaştırabilmeniz için, size küçük işletmelere yönelik bazı ipuçları ve fikirler vereceğim.

Araştırma

Yazılım

Hangi yazılımlar mevcut ve sizin ihtiyaç ve isteklerinize hangileri hizmet ediyor?

Ben bir inşaat (yapısal tasarım) mühendisi olarak, tasarım yazılımımız için çoğu zaman AutoCAD‘i kullandım. Artık 3 boyuta 3B “3D” geçerken, hangi ek yazılıma ihtiyaç duyduğunuza ve bir şeyleri yapma şeklinize nasıl uyduğuna bakmak zorundasınız. Örneğin, birçok firma proses borulama ve ekipmanı için MEP yazılımını kullanmaktadır. Ancak, diğer şirketler gibi kaynaklara sahip değilseniz, Plant 3D yazılımını seçersiniz. Çünkü zaten bu yazılım ihtiyaçlarınız için gereken en fazla içeriğe sahiptir. Bu nedenle zamandan ve emekten tasarruf etmeniz için, içerik yaratmanız gerekir.

Şirketin mevcut lisans dağılımı

Bu geçiş sürecini uyarlamak, sizi şirketinizin mevcut lisans durumuna bakmaya zorlar. Tek başına veya çok kullanıcılı lisanslarınız var mı? Aboneliğiniz bulunuyor mu? Autodesk’in sunduğu çeşitli süitler bulunmaktadır. Bu, şirketiniz için gerekli olan en uygun yazılımları almanıza olanak sağlayacaktır; ancak yıllık olarak daha pahalıdırlar. Artık, Autodesk koleksiyonlarıyla, emrinizde olan tüm program setlerine sahip olabilirsiniz.

Şirketin Genel Yazılım Bütçesi

Yukarıda belirttiğim gibi, mevcut lisanslama durumunuza bağlı olarak, şirketinizin yazılım için daha yüksek bir yıllık maliyet beklemesi gerekecektir. Bu uygulamaya başlamadan önce şirket sorumlusunun onayını ve desteğini almalısınız.

 

İş Akışları

Bu uygulama aslında şirketinizin günlük ve genel proje iş akışlarına nasıl uyum sağlayabilir?

1. Zamanlama

Benim şirketim için bu uygulama sürecinde tasarım projelerimizi bütçe dahilinde ve zamanında tamamlamamız bekleniyordu. Bu uygulamanın gerçekleşmesi için, bunu günlük rutinime nasıl sığdırabileceğimi bulmak zorundaydım. Bazı şirketler size sadece uygulama üzerinde çalışmanın lüksünü verebilir. Ancak, küçük işletmeler bu lüksü elde edemeyebilir. Yeni tamamladığınız bir tasarım projesine bakmanızı öneririm; Şayet kısıtlı bir bütçeniz varsa, o projeyi pilot olarak kullanın. Eğer tasarımı ve tüm detayları zaten biliyorsanız, bu sadece tasarımın yeni yazılımda uygulanmasını sağlayacaktır.

2. Personel

Çoğu şirketin kendi kilit elemanları vardır. Bu küçük işletmelerde bir veya iki tane olabilir. Bu uygulamayı yapmak için, bir yönetici olarak kimlerin çekilebileceğine ve kimlere güvenebileceğine bakmalısınız. En iyi kullanıcılarınızın başını yakmamaya dikkat etmek zorundasınız; ancak çoğu zaman bu mücadeleyi isteyen kullanıcılar olacaktır. Yine de, bu görevi kimin alacağına dair o kişinin onayını alın ve onlara ihtiyaç duydukları eğitim yardımını ve desteği verin.

3. Proje Teslim Tarihleri

Hatırlatma: Uygulama ilk önce üretim açısından daha uzun sürecektir, bu nedenle bununla başa çıkmak zorundasınız. Bizim 3 boyutlu 3B “3D” modelleme ile yaptığımız ilk birkaç proje, tasarım sürecinde biraz geç kaldı. Tasarımı modellemenin daha uzun süreceğini biliyordum ama bilinmeyenleri hesaba katmamıştım. Bunlar ilerledikçe öğrendiğim şeyler. Bir şey doğru gözükmüyor ya da yeni içerikler oluşturmamız gerekiyordu. Sonunda, tasarımları zamanında yaptık. Ancak ilk tasarım beklediğimden daha uzun sürdü ve bu da daha fazla stres yarattı.

4. Yardım

Bayi: Mevcut durumumuza dayanarak farklı seçenekleri beyin fırtınası yapmak için Autodesk’in yetkili bir bayisini kullandık. Bu bayinin yetkilileri şirketimize geldiler ve potansiyel olarak işimize yarayabileceğini düşündükleri farklı programları gösterdiler.

Diğer şirketler: Mimari taşeronumuza yardım ve destek için güvenmiştim. Onlar Revit yazılımını kullanıyorlar ve yardım için başvurabileceğim birini elemanlarını bana verdiler.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.