1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Revitte Referans Kot (Datum) Uzantı Denetimlerini Yeniden Boyutlandırma

Tüm görünüşler veya tek bir görünüm için bir referans kotu (datum) yeniden boyutlandırmak için, model uzantı kontrolünü veya görünüşe özgü uzantı kontrolünü kullanın.

Not: 3 boyutlu 3B “3D” görünüşte çalışırken kot uzantılarını ayarlama talimatları için, 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma isimli makaleye bakınız.

  1. 2 boyutlu 2B “2D” görünüşte bir referans kot (datum) seçin.

Referans kotun (Datum) uç noktalarında 3 boyutlu 3B “3D” başlıklı bir kontrol görüntülenir. 3 boyutlu 3B “3D” gösterim ile referans kotu (datum) Model Genişletme modundadır. Şayet bu denetimi referans kot (datum) uzantılarını yeniden boyutlandırmak için sürüklerseniz, bu referans kotun (datum) 3 boyutlu 3B “3D” model genişletme kontrolüne sahip olması koşuluyla, bu referans kotun (datum) uzantılarını diğer tüm paralel görünüşlerde değiştirir.

Not: Bir referans kotu (datum) seçtiğinizde, görünür olduğu tüm görünüşlerde seçilir.

Model Uzantı Kontrolü

revitte referans kotları

  1. Referans kotu (Datum) tüm görünüşlerde yeniden boyutlandırmak için, referans kot (datum) çizgisinin her iki ucundaki içi boş daire şeklindeki 3 boyutlu 3B “3D” kontrolü istenen konuma sürükleyin.
  2. Referans kotu (Datum) yalnızca belirli bir görünüşte yeniden boyutlandırmak için:
  • 3 boyutlu 3B “3D” kontrolünü tıklayın.

Referans kot (Datum) 2 boyutta 2B “2D” gösterecek şekilde değişir ve kontrol içi boş bir daireden içi dolu bir daireye dönüşür. Bu, referans kotun (datum) görünüşe özgü modda olduğu anlamına gelir. Şayet referans kotu (datum) yeniden boyutlandırırsanız, değişiklik yalnızca bu görünüşte gerçekleşir.

Görünüşe Özgü Uzantı Kontrolü

revit referans kot

Not: İçi dolu daireyi sürüklediğinizde, içi boş daire kalır. Bu, 3 boyutlu 3B “3D” model uzantısının nerede olduğunu gösterir. Şayet bu uzantıya geri dönmek istiyorsanız, referans kota (datum) sağ tıklayın ve 3B Uzantılara Sıfırla “Reset to 3D Extents” seçeneğini seçin.

Şayet 3 boyutlu 3B “3D” referans kotun (datum) uzantısını görünüşün kırpma sınırının dışına sürüklerseniz, uzantıdaki kontrol her zaman görünüşe özgü (2B “2D”) modunda olur. Ayrıca, referans kotun (datum) uzantılarını diğer görünüşlere yayamazsınız ve diğer görünüşlerdeki referans kot (datum) uzantıları görünüşe yayılmaz.

Şayet referans kotun (datum) 2 boyut 2B “2D” kontrolünü bir 3 boyut 3B “3D” kontrolünün üstüne taşırsanız, 2 boyut 2B “2D” kontrolü 3 boyut 3B “3D” kontrolü haline gelir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.