UNDEFINE Komutu

AutoCAD’de birçok komut vardır ve LISP yoluyla veya acad.pgp (Acad.pgp dosyasını kullanma detayları için AutoCAD’de acad.pgp ile Komut Kısa Yolları isimli makaleme bakınız.)dosyasını kullanarak kendi özel komutlarınızı veya komut kısa yollarınızı yaratmanız mümkündür.

Şayet mevcut bir ön tanımlı AutoCAD komutunu başka bir komuta eşleştirmek istiyorsanız, örneğin ben “SS” harflerine COPY komutunu eşleştirmek istiyordum; örneğin bir LISP komutu tanımlamak veya Acad.pgp dosyasını kullanmak gibi normal metotlar işe yaramayacaktır. Çünkü “SS” seçim setlerini işlemek için bir ön tanımlı komuttur.

Bu sıkıntının çözümü şudur – öncelikle UNDEFINE komutunu kullanarak ön tanımlı komutun tanımlamasını kaldırmak zorundasınız. Bu komut (UNDEFINE komutu) “SS” harflerini AutoCAD’in ön tanımlı komut listesinden çıkartacaktır; fakat bu çıkartma işlemi sadece AutoCAD’in geçerli oturumu içindir. Bu işlemden sonra istediğiniz harfi herhangi bir komutla eşleştirmek için istediğiniz metodu kullanmakta serbest olacaksınız. Fakat bu yeni eşleme işlemi sadece o anki (geçerli) AutoCAD oturumu için geçerli olacaktır. Eşleme işlemini çok da ideal olmayacak şekilde AutoCAD’i her yeniden başlattığınız zaman, tekrarlamak zorunda kalacaksınız.

Fakat, her zamanki gibi, istediğimiz amaca ulaşmamız için bir yol var. Aşağıdaki komut satırını acad.lsp dosyasına ekleyebiliriz. Bu komut satırı AutoCAD’i her yeniden başlattığınız zaman, “SS” harflerine UNDEFINE komutunu atayacaktır:

(command “undefine” “ss”)

Daha sonra komut eşleştirilmek için serbest hale gelecektir.

Bu makalemle bazılarınıza yardımcı olduğumu umuyorum. Umarım bu makalemle AutoCAD’de özel komutlar tanımlamakla ilgilenenler için faydalı bilgiler sunmuş ve zaman kazanmalarına katkı sağlamışımdır. Düşüncelerinizi lütfen bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlarınızı bekliyorum.