Tabakalarla “Layers” Çalışırken İpuçları

Posted on by on Kasım 25th, 2012 | 0 Yorum »

Herkes tabakalarla “ layers” çalışır. Bir çok zaman, tabakaları bir şablon dosyasına “template” ayarlarsınız ve hepsi budur. Fakat bazı değişiklikler yapma ihtiyacınız doğduğu zaman, bir kaç ipucu bu işlemi kolayca yapmanız için size yardımcı olabilir. İşte aşağıda benim bazı ipuçlarımı bulacaksınız:

  • Benzer bir Tabaka Yaratın: Yeni bir tabaka “layer” yaratacağınız zaman, genellikle bu tabakanın özelliklerinin mevcut bir tabakanın özellikleri ile benzer olmasını istersiniz. Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager” o tabakayı seçin ve daha sonra  Yeni Tabaka “ New Layer” düğmesine tıklayın. Yeni tabakanız seçili tabakanın özellikleri ile aynı olacaktır. Artık sadece farklı olmasını istediğiniz özellikleri değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  • Taba Ayarlarındaki Değişiklikleri Geri Alın: Tabaka Ayarlarında Layer Settings yaptığınız değişiklikleri geri almak “undo” için, Ev “Home” sekmesi içerisinde> Tabakalar “Layers” panelinde> Önceki “Previous” komutunu seçin. Bu aynen Tabaka Özellikleri Yöneticisinin “Layer Properties Manager “UNDO komutu gibidir. Ev “Home” sekmesi içerisinde> Tabakalar “Layers” panelinde> Önceki “Previous” komutu LAYERP komutu olup, bir adımdan daha fazla geriye döndürebilir fakat, yaratmış olduğunuz tabakaları geri almaz.
  • Tabakaları Dondurmak “Freeze” Yerine Onları Kapatın “Off”: Şayet görmek istemediğiniz tabakaları kapatmak yerine onları dondurursanız, bu tabakaları tekrar geri açık duruma getirdiğinizde AutoCAD yenileme “regeneration” yapacaktır. Fakat bu tabakaları dondurup “freeze” tekrar geri çözdüğünüz “thawe” zaman, AutoCAD böyle bir yenilemeye “regeneration” ihtiyaç duymayacaktır.
  • Tabaka Durumlarını “Layer States” Kaydedin: Şayet tabakalarınızın durumlarını “states” çok değiştirme ihtiyacında olup (açık/kapalı “on/off”, kilidi açık/kilitli “ unlocked/locked”vbg.) ve/veya bu tabakaların özelliklerini değiştiriyorsanız  (renk “color”, çizgi tipi “linetype”gibi) daha sonra bunları tekrar geri değiştirecekseniz, tabaka durumlarını “layer states” kaydedin. Ev “Home” sekmesi içerisinde> Tabakalar “Layers” panelinde> Tabaka Durumları “Layer States” aşağı açılır listesinden> Tabaka Durumlarını Yönet “Manage Layer States” komutunu seçin veya Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager” Tabaka Durumları Yöneticisi “Layer States Manager” düğmesine tıklayın. Tabaka Durumlarınızı “Layer States” Tabaka Durumları Yöneticisi “Layer States Manager” iletişim kutusundan geri getirebilirsiniz “restore”.

Tabaka Özellikleri Yöneticisi-1

  • Hızlı Araçlar Tabaka Komutlarını Kullanın: Önceden Hızlı Araçların “Express Tools” bir parçası olan fakat artık Ev “Home” sekmesi içerisinde Tabakalar “Layers” panelinde bulunan tabaka “layer” komutlarını kontrol edin. Bu komutlardan bazıların panelin genişletilmiş halinin içinde olduğu için, panel isminin tanındaki aşağı ok simgesine tıklamak zorundasınız.
  • Tek Seferde Birden fazla Tabakayı Değiştirin:  Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager“ bir seferde birden fazla tabakayı düzenleyebilirsiniz. Değiştirme istediğiniz tabakaları seçin ve daha sonra seçili herhangi bir tabakanın değiştirmek istediğiniz özelliğinin sütununda bir satıra tıklayın. Örneğin, iki tabakanın rengini değiştirmek için, değiştirmek istediğiniz tabakaları seçin (Ctrl tuşuna basılı tutarak tabaka isimlerini tıklayın), ve seçili iki tabakadan herhangi birinin küçük renk örneği kareciğine tıklayın.
  • İhtiyacınız Olmayan Tabakaları Tasfiye edin: PURGE komutu bir tabakayı niçin tasfiye edemeyeceğinizi gösteren yeni bir özelliğe sahiptir. Tasfiye Et “Purge” iletişim kutusunda Tasfiye Edemeyeceğiniz Öğeleri Göster “View Items You Cannot Purge“ seçeneğini seçin. Daha sonra bir öğe seçin. Öğeler listesinin altında bir açıklama göreceksiniz. Örneğin, Bu tabaka aktif tabaka olduğu için imha edilemez“This layer cannot be purged because it is the current layer.”

Tasfiye Et "Purge" iletişim kutusu

Sizin tabakalarla “layers” ilgili ipuçlarınız nelerdir? Cevaplarınızı bekliyorum.

 

« AutoCAD Öğreticisi: Çalışmalarınızı Daha Verimli Hale Getirmek için Tabaka Durumlarını “ Layer States” Kaydedin ve Kullanın
Nesneleri Nesnelerin” — Önüne “in Front of veya Arkasına “Behind” —Taşıma: ÇİZİM SIRASI »