Sorunlu Çizimlerinin Sorunlarını Giderme

Posted on by on Kasım 12th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD’de bir çizimi açamamak en ciddi problemlerden birisidir. İşte aşağıda böyle bir durumda ( bir çizimi açamadığınız zaman) deneyebileceğiniz bazı teknikler:

  • Çizimin BAK (yedek) “(backup)” dosyasını dosya uzantısını [.bak] tan [.dwg] ye değiştirerek yeniden isimlendirin ve bu yeni isimlendirdiğiniz dosyayı açmayı deneyin.
  • Herhangi bir geçici kayıt kayıt dosyasını (ön tanımlı olarak auto.sv$) bulun ve bu dosyayı  .dwg olarak yeniden isimlendirerek dosyayı açmayı deneyin.
  • Yeni bir çizim dosyası açın ve sorunlu dosyayı bu yeni dosyaya yerleştirmeyi (INSERT komutunu kullanın.) deneyin. Şayet bu yöntem işe yararsa, yerleştirdikten “insert” sonra çizimi PATLATIN “EXPLODE” ve sonrasında AUDIT komutunu kullanarak kontrol edin.
  • Yeni bir çizim dosyası açın ve sorunlu dosyayı bu yeni dosyaya dış referans “external reference“ olarak yerleştirmeyi deneyin. (Yerleştir “Insert” menüsünün altında > Dış Referans “External Reference” komutunu çalıştırın.) Daha sonra AUDIT komutunu kullanın.
  • Şayet çizim tam olarak yükleme tamamlanacağı zaman çöküyürsa, tekrar açmayı deneyin fakat bu sefer çizimin açılışı başladıktan sonra yükleme tamamlanıncaya kadar aralıklarla Esc tuşuna basın (sürekli basılı tutmayın). Bu işlem çökmeye sebep olabilecek olan çizimin tekrar yaratılmasını “regeneration” durduracaktır. Daha sonra AUDIT komutunu kullanın.
  • Son olarak, RECOVER komutunu deneyin. Yeni bir çizim açın ve Dosya “File” menüsü içerisinde > Çizim Yardımcıları “Drawing Utilities” altında > Geri kazan “Recover” komutunu seçin. Açılan iletişim kutusundan sorunlu dosyayı seçin ve OK düğmesine tıklayın. Aslında,önce RECOVER komutu kullanarak sorunlu dosyayı açmayı deneyip daha sonra diğerteknikleri denemekte hiç bir zarar yoktur.

Şayet bir çizimi açıp bir hata mesajı alırsanız, Dosya “File” menüsünde RECOVER komutunun hemen yanında bulunan  AUDIT komutunu kullanın. AutoCAD hataları düzeltmeyi deneyecektir.

H. G. Rumuzlu AutoCADbeyni.com kullanıcısı AUDIT komutunun sonuçlarını çalıştığınız dizine çiziminizle aynı isimde fakat [.adt] uzantılı bir kayıt dosyasına “log file” kaydedebilmek için,  AUDITCTL sistem değişkeninin değerini 1 olarak ayarlamayı önermiş. Aynı zamanda bu kullanıcımız bu kayıt dosyasının “log file” AUDIT komutunu her kullanışımızda üzerine yazılacağını unutmamamızı da eklemeyi ihmal etmemiş. Yani şayet bu dosyayı kaydederek saklamak istiyorsanız, dosyayı farklı bir klasöre taşıyın veya ismini değiştirin. Aynı zamanda “log file” çiziminizin sorunlarına çözüm bulmakta yardım almak için, Autodesk’e gönderebilirsiniz.

Şayet çiziminizde bazı ayarları düzeltemediyseniz ve çiziminiz çılgınca (sürekli)  bu ayarları aramaya devam ediyorsa, çiziminiz içindeki herşeyi seçin (Ctrl A) ve herşeyi Windows panosuna kopyalamak için, Düzenle “Edit” menüsü altında  > Kopyala “Copy” ( veya Ctrıl +C tuşularına basarak) komutunu seçin. Kullandığınız herhangi bir şablonla “template” yeni bir çizim açın ve Düzenle “Edit” menüsü altında  >  Yapıştır “Paste” (veya Ctrıl +V tuşularına basarak) komutunu seçin. Çiziminizdeki trüm nesneleri yeni bir çizime kaydetmenin diğer bir tekniği WBLOCK komutunu kullanmaktır.

« COPYHIST Komutu ile Yaptıklarınızı Kayıt Altında Tutun
Bir Elips “Ellipse” veya Bir Oval “Oval” Yaratmanın Farklı bir Yolu »