Şekillendirilmiş Görüntü Bakışlarını “Shaped Viewports” Yaratma

Süphesiz özel şekillendirilmiş görüntü bakışlarına “viewports” sahip olduğunuzun farkındasınızdır  – bir görüntü bakışını “viewport” seçin, sağ tıklayın ve sürekli çizgi “polyline” gibi bir sınırlama nesnesini esas alarak görüntü bakışını “viewport” kırpmak için, seçeneği seçin.

Bu esnada çok fazla bilgi içeren çizimlerde daha dikkatli olmanız faydalıdır. Kırparken kırpma sınırı olarak dikdörtgensel sürekli çizgilerin “polyline” ön tanımlı olmasının bir sebebi vardır. Dikdörtgenler bilgisayarın kolaylıkla başa çıkabileceği nesnelerdir. Dikdörtgenler en ve yükseklik bilgilerine sahiptirler ve görüntü bakışında “viewport” neyin görüntüleneceğini ve neyin görüntülenmeyeceğini bilmek çok kolaydır.

Poligonal görüntü bakışları “viewports” farklıdırlar – bilgisayarınız neyin görüntüleneceğini ve neyin görüntülenmeyeceğini matematiksel olarak hesaplamak zorundadır ve bu hesaplama garip şekilli görüntü bakışları “viewports” için çok daha zordur. Söz açılmışken, şayet bu hesaplama işinin AutoCAD tarafından nasıl yapıldığı ile ilgileniyorsanız, daha önce yayınlamış olduğum Işın “Ray” Yaratma Algoriması: AutoCAD’de Bir Sürekli Çizginin “Polyline” İçindeki Noktayı VBA ile Belirleme isimli makaleye göz atabilirsiniz.

Bundan dolayı, mümkünse ön tanımlı dikdörtgensel görüntü bakışı “viewport” sınırlarını kullanmayı sürdürün. Bu tüm dikdörtgensel görüntü bakışı “viewport” sınırlarının belirlenmesinde dikdörtgensel görüntü bakışı “viewport” sınırlarını kullanın anlamına gelmemekle birlikte, şayet (topografya çizimleri gibi) çok yoğun çizimlere sahipseniz ve bu çizimi bir poligonal görüntü bakışında “viewport” görüntületiyorsanız, sıvama “render” ve yenileme “regeneration” esnasından gecikmeler ve takılmalar olabileceğinden dolayı dikkatli olun!

Sekil-1