Ölçülendirme “Dimensioning” Kısım-III: Açılar için Hassas Ölçülendirme “Angular Dimensioning” Yaratma

Posted on by on Ağustos 12th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD’de açıları ölçmek zor olabilir. Bazen, açı oluşturan iki çizgi kesişmezler veya uç noktalarında kesişmezler. Bu nedenle, açının köşe noktasını tanımlayabilmek önemlidir.

Bir açıyı ölçülendirmek için, DIMANGULAR komutunu başlatın. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

  • Ev “Home” sekmesi⇒Açıklama “Annotation” Paneli⇒Ölçülendirme “Dimension” aşağı açılır listesi⇒Angular
  • Açıklama “Annotation” sekmesi⇒Ölçülendirme “Dimension” Paneli⇒Ölçülendirme “Dimension” aşağı açılır listesi⇒Angular

Yay, çember, çizgi seçin veya <açının köşe noktasını> tanımlayın: veri istemi (uyarısı) geldiğinde. Bu veri istemine (uyarıya) aşağıdaki dört (4) yoldan biri ile cevap verin:

1.    Bir yay seçin

Şayet bir yay seçerseniz, DIMANGULAR yayı ölçülendirir. Yayın merkezi açının köşe noktasıdır.

  2.    Bir çember seçin

Şayet bir çember seçerseniz, DIMANGULAR çemberi seçerken tıkladığınız noktayı açının ilk noktası olarak kullanır. Çemberin merkezi açının köşe noktasıdır. Açının ikinci noktasını tanımlamanız için uyarı aldığınızda çemberin bir parçası olan yay ölçülendirmesinde yaptığınız gibi çember üzerinde bir noktayı tıklayın.

İpucu: Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir çember ve bu çemberi kesen iki çizgi çizdiğinizi farz edin. Şayet çemberi seçmek isterseniz ve seçerken kesişim “intersection” nesne tutamacını kullanarak deniyorsanız, bu seçim işleminiz çizginin seçilmesi ile sonuçlanır, çünkü çizgi çemberin üzerindedir. Bunun sebebi en son çizilen nesneler daha önce çizilen nesnelerin üzerinde olmalarıdır. Şayet çemberi seçmek istiyorsanız, çemberi seçerek sağ tıklayın ve Çizim Sırası “Draw Order”⇒ Öne getir “Bring to Front” komutunu seçin. Tabi ki, çizgileri seçerek yaptığınız ölçülendirmede aynı değeri elde edersiniz, fakat siz çemberi ölçülendirmek istiyorsunuz. (belki çizgileri daha sonra sileceksiniz.) Çemberi çizim sıralamasında öne getirmek size yardımcı olacaktır.

3.    Bir çizgi seçin

Şayet bir çizgi seçerseniz, DIMANGULAR sizi ikinci çizgiyi seçmeniz konusunda uyaracaktır. Şayet çizgiler kesişmiyorsa, uzatıldıklarında oluşacak olan hayali kesişim noktası açının köşesi olacaktır.

 

4.    Açının tüm noktalarını tanımlamak için Enter’a basın

Şayet açının köşe noktasını ve iki uç noktasını kendiniz belirlemek istiyorsanız Enter’a basın. Daha sonra sırası ile açının köşe noktasını, birinci ve ikinci uç noktalarını tanımlamanız için uyarı alacaksınız.

Dış Açıları Ölçülendirme

Yukarıdaki örnekte, ölçülendirme “dimensioning” 180 dereceden küçük değerde olan iç açıyı ölçmekteydi. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi basitçe imleci açının köşe noktasının altına kaydırarak ölçülendirmenin “dimensioning” 180 dereceden büyük olan geniş açıyı ölçmesini sağlayabilirsiniz.

Açının köşe noktasını ve uç noktalarını tanımlarken, herzaman nesne tutamaçlarını kullanın. Bu hassas ölçüm yapmanızı sağlayacaktır.

Ölçülendirmenin ondalık kısmının hassasiyetini (virgülden sonra kaç basamağın görüntüleneceğini) ölçülendirme sitilinden “dimension style” ayarlayabileceğinizi tekrar hatırlatırım. Ölçülendirme sitili “dimension style” iletişim kutusunu açmak için DIMSTYLE komutunu başlatın. Daha sonra bu iletişim kutusunda Öncelikli Birimler “Primary Units” sekmesinde açısal ölçülendirme “angular dimension” kısmının hassasiyet “precision” aşağı açılır listesinde istediğiniz hassasiyeti seçin.

« Civatalar & Somunlar Öbekleri “Blocks”
Ölçülendirme “Dimensioning” Kısım-IV: Hassas Başlangıç Hattlı “Baseline Dimensions” ve Sürekli Ölçüler “Continued Dimensions” Yaratma »