Öbekleri “Blocks” Ayrı Dosyaya Kaydetmek için WRITEBLOCK Komutunu Kullanın

Posted on by on Eylül 3rd, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD çiziminizde bir öbek “block” yarattığınız zaman, bu öbek “block” diğer çizimlerde de faydalı olabilir mi diye düşünmeniz gerekir.

O öbeğe “block” diğer çizimlerden Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak ulaşabilirsiniz. Fakat öbeğin “block” nerede olduğunu  (nereye kaydettiğinizi) hatırlamanız gerekecektir.

Bunun yerine, birçok kullanıcı birçok öbeği “block” özel bir çizim dosyasına koyarak öbek kütüphanesi “”block libraries” yaratmaktadır. Veya her öbeği “block” kolayca bulacağı ve belirli isimler verebileceği ayrı bir çizim dosyasına koymaktadır.

Örneğin, Öbekler isimli bir klasörünüz var ve içerisine çift kanatlı pencere öbeğini koyduğunuz çift kanatlı kapı isimli dosyayı bu öbekler klasörüne kaydedebilirsiniz. Bu sistematik size istediğiniz öbeği “block” bulmanızda kesinlikle yardımcı olacaktır.

Çiziminizde bir öbeği “block” ayrı bir dosyaya kaydetmek için, WBLOCK komutunu kullanın. Bu işlem öbeği “block” yazma (kaydetme) olarak isimlendirilir. Öbeği “Block” yazmak (kaydetmek) için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Yazmak (kaydetmek) istediğiniz öbeği block” seçin.
  2. Komut satırına wblock yazıp Enter tuşuna basın. Öbek Yaz “Write Block” iletişim kutusu açılacaktır.

Öbek "Block" Yazma

  1. Kaynak “Source” kısmında, öbeği “block” seçin. Seçtiğiniz öbek “block” aşağıdaki aşağı açılır listede görünecektir.
  2. Üç nokta simgesine tıklayarak öbeği “block” kaydetmek istediğiniz klasöre gelin. Dosya ismi “File name” metin kutusuna istediğiniz ismi vererek OK düğmesine tıklayın.

Şayet gerekli ise, yerleştirme Birimleri “Insert Units” aşağı açılır listesinden  istediğiniz birim tipini

« Dev AutoCAD Öbek Kütüphanesi “Blocks”-II
Elektrik Sembolleri Öbekleri “Blocks” »