Öbekleri “Block” Ulaşılabilir tut, böylece onları istediğin çizime Yerleştirebilirsin Kısım-IV: Öbek Kütüphanesi

Posted on by on Ağustos 4th, 2012 | 0 Yorum »

İçerik Araştırıcısını “Content Explorer” ve Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak öbekleri “block” ulaşılabilir tutmayı, önceki makalelerde anlatmıştım. Bu sefer öbek “block” kütüphanesinin nasıl yaratılacağını ve INSERT komutunu kullanarak bu kütüphanedeki öbekleri “blocks” çiziminize nasıl yerleştireceğinizi açıklayacağım.

Çiziminize öbek “block” yerleştirmek için, Araç Paleti “Tool Palette”, Tasarım Merkezi “Design Center”, veya İçerik Araştırıcısı “ Content Explorer” gibi bir araca ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine; öbekleri “blocks” yerleştirmek için, öbeklerinizi “blocks” ayrı birer çizim olarak bir klasöre kaydetmelisiniz. Böylece istediğiniz zaman öbeklerinizi “blocks” bu klasörden çağırarak çiziminize yerleştirebilirsiniz.

Bu yazımda, bir öbekten “block” çizimi nasıl yaratacağınızı açıklayacağım.  Aynı zamanda bu yazımda, öbeğin “block” yerleştirme noktasını otomatik olarak çiziminizin yerleştirme merkezi alan ve böylece öbeği “block” kolayca doğru yere yerleştirmenizi sağlayan WBLOCK komutu ile ilgili tüm ipuçlarını da bulacaksınız.

Öbeklerinizi “Blocks” öbek dizinine “block folder” kaydettiğinizde; INSERT komutunu kolaylıkla kullanabilir, çiziminize yerleştirmek istediğiniz öbeği “block” kolaylıkla bulabilir ve çiziminizde tam istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Ev “Home” sekmesinde Öbek “Block” panelini seçin, burada “ Yerleştir “Insert” komutuna tıklayın.

Ev “Home” sekmesi ⇒ Öbek “Block” paneli ⇒ Yerleştir “Insert

  1. Yerleştir “Insert” iletişim kutusunda; araştır “browse” düğmesine tıklayarak,  öbek dizininizin içinde istediğiniz öbeği “block” bulun. Unutmayın her öbek “block” ayrı bir çizim dosyasıdır.
  2. Çiziminize yerleştirmek istediğiniz öbeğe “block” çift tıklayın.
  1. Çıkan iletişim kutusunda Yerleştirme Noktası “Insertion Point“, Ölçek “Scale” ve Dönme “Rotation” seçeneklerinden istediğiniz ayarları yapın.
  1. OK düğmesine tıklayın.
  2. Şayet ön tanımlı ayar olan yerleştirme noktasını ekranda belirle “specify the insertion point on-screen” seçeneğini kullanacaksanız, öbeğinizi “block” yerleştirmek istediğiniz yeri çizim ekranınızda tıklayın. Ölçek “Scale” ve/veya dönme ”rotation” değerlerini belirleyin. Bu değerlerin hepsini öbeğinizi “block” çizim ekranına yerleştirdikten sonra da yapabilirsiniz.

Not: Birçok öbeği “blocks” bir çizimin içine koyup bir öbek “block” kütüphanesi de yaratabilirsiniz. Bu durumda, öbeklere “blocks” ulaşmak için Tasarım Merkezini “Design Center” veya İçerik Araştırıcısını “Content Explorer” kullanmanız gerekecektir.

« Öbekleri “Block” Ulaşılabilir Tut, böylece onları istediğin çizime Yerleştirebilirsin Kısım-II: Tasarım Merkezi
Dinamik Öbek “Dynamic Block” Öğreticisi »