LAYWALK Komutu ile Tabakaları “Layers” Yönetin

Posted on by on Kasım 22nd, 2012 | 0 Yorum »

Hangi nesnelerin hangi tabakalar üzerinde olduğunu bilmeye ihtiyaç duyuyor musunuz? Tabakalarınızı saymaya ? O anki (aktif) tabaka üzerindeki nesneler haricindeki nesneleri gizlemeye ? Tabakaları Gezin “ Layer Walk” (LAYWALK) komutu tüm bunları ve daha da fazlasını yapar. Eskiden bu komut Hızlı Araçların “Express Tools” bie parçası idi. Fakat artık AutoCAD ana programının bir parçası.

Tabakaları Gezin “ Layer Walk” her yönüyle çokgüçlü bir güç istasyonudur ve diğer birçok komutun yeteneklerini (yapabildiklerini) tek bir iletişim kutusunda toplamaktadır. Bu komuta AutoCAD  2009’da Biçimlendir “Format” menüsü içerisinden> Tabakalar “Layers” altında> Tabakaları Gezin “Layer Walk” komutunu çalıştırarak ve AutoCAD  2012’de Ev “Home” sekmesi içerisinde> Tabaklalar “Layers” panelinde (genişletilmiş halde)> Tabaka Genin “Layer Walk” komutunu seçerek ulaşabilirsiniz. Tabiki sadece komut satırına LAYWALK yazarak da ulaşmanız mümkündür. Tabaka Gezin “LayerWalk” iletişim kutusu açılacaktır.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi, tüm tabakalarınızın listesini artı toplam tabaka sayısını hemen alıyorsunuz.

Tabaka Gezin “LayerWalk” iletişim kutusunun en üstündeki metin kutusuna/aşağı açılır listesine, tabaka listesini filitrelemek için,  joker harfler ve/veya sembol (a* gibi) yazabilir ve Enter tuşuna basabilirsiniz. Şayet kaydedilmiş filtreye sahipseniz, aşağı açılır listeden o filtreyi seçebilirsiniz.

a* yazarak, Ben sadece “a” harfi ile başlayan tabaka isimlerini görüntülettim. Tekrar tüm tabaka isimlerini iletişim kutusunun en üstünde sağ tarafta bulunan Filitr” Filter” işaret kutusunun tik işaretini kaldırarak kolayca görüntületebilirim.

En iyi özellik listedeki herhangi bir tabakayı tıklayıp diğer her şeyi gizleyerek sadece o tabaka üzerindeki nesneleri görüntüleyebilmenizdir. Örneğin, şayet benim CAD standartlarım 0 tabakası üzerinde hiç bir nesnenin olmamasını zorunlu kılıyorsa, 0 tabakasını tıklayıp bu tabaka üzerinde hiç bir nesnenin olmadığına emin olabilirim. Aşağıdaki şekilde TARAMA tabakasının seçilip, böylece çizimdeki taramaların görüntülendiğini görüyorsunuz. Birden fazla tabakayı alışılagelmiş Ctrl+tıklama) tekniğini kullanarak seçebilirsiniz.

Herhangi bir tabaka veya tabakalar seçili iken, iletişim kutusunda sağ tıklayabilir ve seçili tabakaları gizleyip diğer tabakaları görüntületmek için Seçimi Terse Çevir “Invert Selection” seçeneğini seçebilirsiniz.

Şayet üzerinde hiç bir nesne olmayan bir tabaka seçerseniz, o tabakayı silmek için İmha et “Purge” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Size çiziminizdeki toplan tabaka sayısını, seçili tabaka sayısını ve bu seçili tabakalar üzerindeki nesne sayısını görüntüleyen Gözlemle “Inspect”  iletişim kutusunu açmak için, Tabaka Gezin “LayerWalk” iletişim kutusunda sağ tıklayın ve Gözlemle “Inspect” seçeneğini seçin.

Ön tanımlı olarak, çizimi iletişim kutusunu kapattığınız zaman, önceki görünümüne döndürecek olan Çıkışta Geri getir ”Restore on Exit” işaret kutusu tiklidir. Bununla birlikte, iletişim kutusunu kapattığınız zaman, görüntülenmeyen tabakaları kapalı “off” durumuna getirmek için bu işaret kutusunun tikini kaldırabilirsiniz.

Tabakalarınızı yönetmek için Hepsi bir arada, çok amaçlı bir araç değil mi?

 

« Tabakalar Listesinin Çıktısını Alma
AutoCAD Öğreticisi: Çalışmalarınızı Daha Verimli Hale Getirmek için Tabaka Durumlarını “ Layer States” Kaydedin ve Kullanın »