Kot Noktalarından Eş Yükselti Eğrileri Yaratın

Posted on by on Ekim 24th, 2012 | 0 Yorum »

Topograflar, harita mühendisleri ve mimarlar sıklıkla arazinin (arsanın) görünüşten yüksekliğini göstermek için eş yükselti eğrilerine ihtiyaç duyarlar. SPLINE komutunu kullanarak bunu çok kolay yapabilirsiniz.

Öncelikle, kolayca görünebilen bir nokta sitili ayarlayın. Ev “Home sekmesi içerisinde> Yardımcılar “Utilities” Panelinde Taslak ve Açıklama “Drafting & Annotation” çalışma ortamı aşağı açılır listesinden, Nokta Sitili “Point Style” komutunu çalıştırın. (Bu DDPTYPE komutu veya PDMODE sistem değişkenidir.)

Daha sonra noktaları çiziminize yerleştirmek için POINT komutunu kullanın. Şayet bir harici dosyada kaydedilmiş noktalar listesine sahipseniz, PDMODE sistem değişkenini ayarlayan ve POINT komutunu başlatan bir betik dosyası yaratabilir ve tüm noktaları çiziminize yerleştirebilirsiniz. Bu harici dosyanın düzgün ve doğru olarak düzenlenmesi gerekecektir. Burada esas önemli olan nokta verilerinizi metin tabanlı (Notepad gibi) bir programda her satırda bir tane noktanın X,Y ve Z koordinatlarının bulunduğu bir veri dosyası hazırlamalısınız.

Son olarak, noktaları çıtçıtlamak “snap” için NODE nesne çıtçıt değişkenini (komutunu) kullanarak çiziminize yerleştirdiğiniz noktaları SPLINE komutu ile birleştirin.

« AutoCAD Çiziminizde Nesneleri Şeffaflık “Transparency” Özelliği ile Yaratın
Kolay Tarama “Hatching” »