İnternet Bağlantılarını “Hyperlinks” Kullanma

Posted on by on Ocak 18th, 2014 | 0 Yorum »

Bir AutoCAD çizimindeki internet bağlantısı “hyperlink” herhangi bir çizim nesnesini veya nesnelerini bir WEB sitesine veya (başka bir çizimdeki isimlendirilmiş görüntü gibi) herhangi bir konuma bağlayabilir. Şayet internet bağlantılarını “hyperlinks” şimdiye kadar hiç kullanmadıysanız, birçok imkanlar sunan bu AutoCAD özelliğini hemen kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim. Örneğin malzeme listelerini, fiyat listelerini, detay çizimlerini, şartnameleri o anki (aktif) çiziminize bağlayabilirsiniz.

Çiziminizde diğer dokümanlara bir internet bağlantısı “hyperlink” yarattığınız zaman, Çiziminiz nerdeyse bir WEB sayfası haline dönüşecektir.

O anki (Aktif) çiziminizde bir internet bağlantısı “hyperlink” yaratmak için, nesne veya nesneleri seçin ve HYPERLINK komutunu çalıştırın. (Ayrıca Ctrl+K tuşlarına da basabilir veya Yerleştir “Insert “ sekmesinde> Veri “Data” paneli içerisindeki> İnternet Bağlantısı “Hyperlink” komut düğmesini seçebilirsiniz.) Aşağıdaki şekilde gördüğünüz İnternet Bağlantısı Yerleştir “Insert Hyperlink” iletişim kutusu açılacaktır.

Sekil-1

Bir dosyaya bağlantı kurmak için, Dosya “File” düğmesine tıklayın, dosyayı seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. Ayrıca bir internet sayfa adresi “URL” de yazabilir veya İnternet Sayfası “Web Page” düğmesini kullanarak internet sayfasını araştırıp bulabilirsiniz.

Artık, imleci nesnenin üstüne getirip beklediğiniz zaman, bir web imleci görürsünüz.

Bir çizimde internet bağlantısını “hyperlink” kullanmak internet tarayıcınızda internet bağlantısını kullanmaktan biraz farklıdır. Çiziminiz içinde, internet bağlantısına “hyperlink” tıklarsanız, sadece nesneyi seçersiniz. Opps!

İ nternet bağlantısını “Hyperlink” açmak için iki yol vardır:

  • Ctrl tuşuna basılı tutarak tıklayın. Fakat bu işlem ön pencere olarak yeni internet tarayıcı penceresini veya yeni bağlı dosyayı getirmeyecektir; ön pencerede hala AutoCAD çiziminizi görmeye devam edersiniz. Yeni açılan internet tarayıcı penceresini veya yeni bağlı dosyayı Windows görev çubuğunda görürsünüz.
  • Nesneyi seçin, sağ tıklayın ve İnternet Bağlantısı “Hyperlink” seçeneği altındaki> Aç “Open” seçeneğini seçin. Bu işlem yeni internet tarayıcı penceresini veya yeni bağlı dosyayı öne getirecektir.

Şayet AutoCAD çizimlerinizi elektronik ortamda işverene veya taşeronlara yollayacaksanız, çiziminize bağlı olan dosyaları da gönderdiğinize emin olmalısınız.

Aşağı internet bağlantıları “hyperlinks” ile ilgili olarak ilginç ipuçlarını bulabilirsiniz:

  • İnternet Bağlantıları “Hyperlinks” imleci bağlı oldukları nesnenin üzerine getirene kadar görünür değildirler. “Nesne detayları için burayı tıklayın” gibi bir metin ekleyebilir ve bu metni nesne detaylarını içeren dokümana bağlayabilirsiniz.
  • Kullanıcılara çizimdeki internet bağlantılarını nasıl kullanacakları konusunda ( Ctrl tuşuna basılı tutarak tıklayın veya nesneyi seçip sağ tıklayarak İnternet Bağlantısı “Hyperlink” seçeneği altındaki> Aç “Open” seçeneğini seçin gibi) bilgilendirme yapmanız gerekebilir.

Siz internet bağlantılarını “hyperlinks” hiç kullandınız mı? Bunları faydalı buluyor musunuz? Şayet internet bağlantılarının “hyperlinks” kullanımı ile ilgili ip uçları biliyorsanız, lütfen yorum yazarak bizlerle paylaşın!

 

« İstenmeyen Tabakalar “Layers” Çiziminize Nufus Etmeye Çalıştığı Zaman Tabaka Uyarısı ile Haberdar Olma
AutoCAD Kullanıcılarına Özel Günlerinde Alabileceğiniz Hediyeler »