Hemen hemen tüm AutoCAD Ekran Özelliklerinin Rengini Değiştirme

Bir autocadbeyni.com kullanıcısı bana  AutoCAD 2013’e sürüm yükseltme yaptıktan sonra 3DCLIP komutu ile sorunlar yaşadığını yazdı. Bu kullanıcımız sorunlarını şu şekilde dile getiriyordu:

“3 ve 4 adet 3 boyutlu 3B model yaratıyorum; Daha sonra bu modelleri başka bir yerleşim çizimi içerisine harici referanslar “xref” olarak bağlıyorum. Sonrasında farklı görüntüler için ihtiyacım olacak Görüntü Bakışlarını “Viewports” yaratıyorum. Öncelerde, yani AutoCAD 2013 kullanırken, bu yaratmış olduğum Görüntü Bakışlarından istediğim bir tanesini model alana almak için, Görüntü Bakışı’nın içerisine tıklardım ve daha sonra bu Görüntü Bakışı’na istediğim görüntü noktasından bakmayı elde etmek için 3DCLIP komutunu kullanırdım. Fakat artık AutoCAD 2013 ile görüntümün sadece arka kırpma düzlemini gösteren görüntüsünü elde etmek için, 3DCLIP komutunu kullandığım zaman, yani bu işi bu alışmış olduğum şekilde yapamıyorum. Bazı sebeplerden ötürü ön kırpma düzlemim görüntüden kayboluyor. Bunun niçin olduğu hakkında bir fikriniz var mı? veya bu sıkıntımı nasıl düzeltebilirim?

Sekil-1

Ben bu kullanıcımıza gönderdiğim cevapta, bu tür bir problemi daha önce hiç yaşamadığımı ve duymadığımı yazmıştım. Bu kullanıcımızdan geçenlerde bir yorum daha geldi ve şu şekilde yazmıştı:

“Hey AutoCADBeyni, sorunun kırpma düzleminin renginde olduğunu anladım. Siyah renkli kırpma düzlemi ve siyah renkli arka plan olduğu zaman, ön kırpma düzlemim aslında kaybolmuyor fakat görüntüde görünemiyor. Arka plan rengimi beyaz olarak değiştirdiğim zaman, ön kırpma düzlemini görebildim; fakat ileri derecede bozuk olan gözlerimle beyaz renkli arka plan üzerinde çalışmak çok daha güç oldu. Kırpma düzleminin renginin nasıl değiştirileceği hakkında herhangi bir düşünceniz var mı?”

Bu kullanıcımızın ikinci yazdıkları beynimde şimşeklerin çakmasını sağladı ve AutoCAD’de renkler hakkında detaylı bir makale yazmamın kullanıcılar için faydalı olacağını düşündüm. AutoCAD’de renkleri kontrol etmek için, yapmanız gerekenler işte aşağıda:

  1. AutoCAD uygulama düğmesinden (A harfi şeklindeki ekranın sol üst köşesindeki düğme) veya komut satırından OPTIONS komutunu çalıştırın.
  2. Seçenekler “Options” iletişim kutusu açılacaktır. Görüntüleme “Display” sekmesine tıklayın.
  3. Çizim Pencere Renkleri “Drawing Window Colors“ iletişim kutusunu açmak için, Renkler “Colors” düğmesine tıklayın. Buradan, hemen hemen tüm kullanıcı ara yüz öğelerinin rengini değiştirebilirsiniz. Burada en sık ve yaygın kullanılan çizim arka plan rengini değiştirmek olmakla birlikte, birçok daha başka renk seçeneğini de bulabilirsiniz.
  4. Bu kullanıcımızın sıkıntısı durumunda, iletişim penceresinin sol tarafında bulunan İçerik “Context“ listesinden 3B Paralel İz düşüm “3D Parallel Projection” öğesini ve sonrasında hemen sağ taraftaki Arayüz Elemanı “Interface Elemet” listesinde Kamera kırıpma düzlemleri “Camera Clipping Planes” öğesini seçerek gerekli renk düzenlemelerini yapın. Bu işlemi İçerik “Context“ listesinin 3B Perpektif İz düşüm “3D Perspective Projection” öğesi için de tekrarlayın.
  5. Rengi değiştirmek için, iletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Renk “Color” aşağı açılır listesine tıklayacak ve listeden istediğiniz rengi seçeceksiniz. Renk “Color aşağı açılır listesinden standart bir rengi seçebilir veya Renk Seç “Select Color” öğesine tıklayarak listede olmayan farklı bir rengi seçebilirsiniz.
  6. Ayarlamalarınızı tamamladıktan sonra Uygula & Kapat “Apply & Close” düğmesine tıklamayı unutmayın.
  7. Çiziminize geri dönmek için, OK düğmesine tıklayın.

Sekil-2

Kullanıcımızın bu yazdıklarıma cevabı ise şu şekilde oldu:

“Hey AutoCADBeyni, bu sefer de sorunu çözdün gibi görünüyor. Ayrıca ben Klasik Renkleri Geri Yükle “Restore Classic Colors” düğmesine de tıkladım bu da sorunumu çözdü.”

Siz hangi ara yüz elemanlarının renklerini değiştiriyorsunuz? Bu yeni renk size ne gibi fayda ve kolaylıklar sağlıyor? Yorumlarınızı bırakabilirsiniz!