Farenizin Tekerleğini Kullanarak Hızlıca Görüntü Yaklaşma “Zoom-in” ve Daha Fazlası

Birçok fare (Mouse) tekerleğe sahiptir ve bu fareyi birçok şekilde kullanabilirsiniz — iki yönde çevirebilir, tıklayabilir ve çift tıklayabilirsiniz. Artı daha fazla kabiliyet elde etmek için, klavyenin Shift tuşu gibi tuşları farenin tekerleği ile birleştirebilirsiniz. AutoCAD farenin tekerleğini çok iyi kullanır. İşte seçeneklerinizin bazıları aşağıda:

Sekil-1

Farenin Tekerleğini Etkileyen Sistem Değişkenleri

3 sistem değişkeni farenizin tekerleğinin nasıl çalışacağını etkilemektedir.

ZOOMFACTOR: Bu sistem değişkeni farenin tekerleğini ileri veya geri döndürdüğünüz zaman, büyütme (ileri doğru çevirme) veya küçültme (geri doğru çevirme)  miktarlarındaki değişimi ayarlamaktadır. Üçten (3) yüze (100) kadar bir değer seçebilirsiniz ve ön tanımlı değer altmıştır (60). Değer büyüdükçe yaklaşma veya uzaklaşma miktarı artar.

ZOOMWHEEL: Bu sistem değişkeni döndürmenin yönünü ayarlamaktadır. Ön tanımlı olarak, bu sistem değişkeni sıfır tekerleği ileri doğru döndürdüğünüzde görüntü yaklaşma, geri doğru döndürdüğünüzde görüntü uzaklaşma yapacak anlamına gelen (0) olarak ayarlıdır. Şayet bu değeri bir (1) olarak ayarlarsanız, tam tersini elde edersiniz. Birçok kullanıcı ön tanımlı olarak AutoCAD’in tersi yönde çalışan başka bir programa sahip oldukları ve tüm programlarında aynı yönü (yaklaşma veya uzaklaşma yönü) kullanmak istedikleri zaman, bu ayarı değiştirmektedirler.

MBUTTONPAN: Ön tanımlı olarak (1 değerine ayarlıdır), farenin tekerleğine basılı tutarak sürüklediğiniz zaman, çiziminiz içerisinde görüntü kaydırma “pan” yaparsınız. Bununla birlikte, bu sistem değişkenini sıfır (0) olarak ayarladığınız zaman, tekerlek orta tuş gibi çalışır ve herhangi bir komut veya işlem olabilen CUI veya CUIX menü dosyasında tanımlamış olduğunuz komut veya işlemi destekler.

Kullanabileceğiniz Fare Tekerleği Eylemleri

MBUTTONPAN sistem değişkenini bir (1) olarak ayarladığınız zaman, uygulayabileceğiniz eylemler aşağıdadır:

Görüntü Yaklaşma veya Uzaklaşma: “Zoom in or out:” Görüntü yaklaşma “zoom in” yapmak için, tekerleği ileri doğru, görüntü uzaklaşma “zoom out” yapmak için, Rotate the wheel forward to zoom in, tekerleği geri doğru çevirin. (Yukarda bahsedildiği gibi, yönü ZOOMWHEEL sistem değişkeni ile değiştirebilirsiniz.)

En Genişe Görüntü Yaklaşma: “Zoom Extents:” Farenin tekerleğine çift tıklayın.

Görüntü Kaydırma: “Pan:” Farenin tekerleğine basın ve basılı tutarak sürükleyin.

Görüntü Kaydırma (Oyun kolu): “Pan (Joystick):”  Ctrl tuşu ile birlikte tekerleğe basın ve fareyi sürükleyin. Bu işlem daha çok 3 boyutta 3B “3D” kullanılmakla birlikte, deneyin ve işinize yarayıp yaramayacağına karar verin.

3B Yörünge: “3D Orbit:” Shift tuşu ile birlikte tekerleğe basın ve fareyi sürükleyin.

Serbest Yörünge: “Free Orbit: Ctrl ve Shift tuşu ile birlikte tekerleğe basın ve fareyi sürükleyin. Normal yaptığınız şekilde 3 B Yörünge “3D Orbit” yay topunu göreceksiniz.

Siz fare tekerleği ile ilgili ipuçları biliyor musunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın!