Çiziminizi Görüntüleme İpuçları

Çiziminizin çalışma ihtiyacı duyduğunuz kısmını daha hızlı görüntületebilirseniz, çizmeye ve düzenlemeye daha hızlı başlayabilirsiniz. Bunu aklımızda tutarak, işte size çiziminizi görüntüleme için bazı ipuçları:

Farenin (Mouse) Tekerleğini Kullanma

Fare (mouse) tekerleği hızlı görüntü değişiklikleri yapmak için bir araçtır. Bu görüntü değişikliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Fare (mouse) tekerleğini çevirerek görüntü yaklaşma “zoom in” ve görüntü uzaklaşma “zoom out” yapabilirsiniz. Tekerleği ileri doğru çevirirsek, görüntü yaklaşma “zoom in” ve kendimize doğru çevirirsek, görüntü uzaklaşma “zoom out” yaparız. Bu çevirme esnasında imleci nerede tutarsan çizimin o bölgesine yaklaşacağımızı biliyor muydunuz? Tıklamak zorunda değilsiniz. Sadece imleci çiziminizin görüntü yaklaşma yapmak istediğiniz alanına getirin ve farenin tekerleğini ileri doğru çevirerek görüntü yaklaşma “zoom in” yapın.
 • Farenin tekerleği üzerine aynı bir tuş muş gibi çift tıklayarak En Genişi Görüntüle “Zoom Extents” yapabilirsiniz.
 • Farenin tekerleğine basıp basılı tutarak sürüklediğinizde Görüntü Kaydırma “Pan” yaparsınız. İpucu: Bu sürükleme esnasında Uygulama penceresini ve hatta ekranınızın sınırlarını geçebilirsiniz. Farenin imlecini sürüklemeye devam edin.
 • 3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde, şeffaf 3B “3D” Yörünge “Orbit” yapmak için, Shift tuşu ile birlikte farenin tekerleğine basın.

Görüntüyü Kaydetme

Görüntüleri kaydetme özellikle çok büyük çizimlerde çok faydalıdır. İstediğiniz görüntüyü ayarlayın ve daha sonra Görüntü Yöneticisini “View Manager“ açmak için, VIEW komutunu kullanın. Yeni “New” düğmesine tıklayın ve bir isim girin. O anki (aktif) görüntüyü kullanmayı ön tanımlı olarak kabul etmek için, OK düğmesine tıklayın. Veya çiziminize geri dönerek yeni bir görüntü sınırı tanımlamak için, Yeni Pencere Tanımla “Define New Window” simgesine tıklayın. Aynı anda Görüntü Yaklaşma “Zoom in” ve Görüntü Kaydırma “Pan” yapabilirsiniz. Görüntü Yöneticisine “View Manager” dönmek için, Enter tuşuna basın. İşlemi tamamlamak için, OK düğmesine tıklayın.

Kaydedilmiş görüntüyü görüntületmek için, tekrar VIEW komutunu kullanın. Listeden görüntüyü seçin; Geçerli olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın ve OK düğmesine tıklayın.

Çizimi kaydedilmiş bir görüntüyle açabilirsiniz. Dosya Seç “Select File” iletişim kutusunda, Başlangıç Görüntüsü Seç “Select Initial View” işaretleme kutusunu işaretleyin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. Çizimi açacağınız zaman görüntülenmesini istediğiniz görüntüyü seçebileceğiniz yer olan Başlangıç Görüntüsünü Seç “The Select Initial View” iletişim kutusu açılır. OK düğmesine tıklayın.

Bir çizimi açarken kaydedilmiş başlangıç görüntüsü belirleme

Görüntü Küpünü Kullanma

AutoCAD 2012’de Görüntü Küpü “ViewCube”

3 boyutlu 3B “3D” çizimler için, (2010 sürümüyle gelen) yeni Görüntü Küpü “ViewCube” görüntü noktalarını değiştirmek için kullanışlı bir yoldur. Sadece kübün yüzlerine, kenarlarına veya köşelerine tıklarsınız. Ayrıca görüntü bakışınızda küçük değişiklikler yapmak için Görüntü Küpünü “ViewCube” sürükleyebilirsinizde. Bu 3B Yörüngeden “3D Orbit” çok ta farklı değildir.

AutoCAD 2010 ve 2012 de Görüntü Küpünü “ViewCube” faydalı (yararlı) bulan birileri var mı? Yorumlarınızı bekliyorum!

3 boyutlu 3B “3D” Görüntüleri Otomatikleştirme

Daha önce yayınlamış olduğum AutoCAD’de Verimlilik Arttırma Fikirleri isimli makaleme yapılan yorumlardan bir tanesinde,  bir kullanıcı bana GD (Güney doğu) “SE” Izometrik görüntü noktasının ve diğer görüntü noktalarının AutoLISP kodlarını sormuştu. Bu görüntüleri otomatikleştirmek için, VPOINT komutunu kullanabilirsiniz. İşte VPOINT komutu için görüntü ayarları aşağıda:

 • Üst “Top”: VPOINT 0,0,1
 • Alt “Bottom”: VPOINT 0,0,-1
 • Sol “Left”: VPOINT -1,0,0
 • Sağ “Right”: VPOINT 1,0,0
 • Ön “Front”: VPOINT 0,-1,0
 • Arka “Back”: VPOINT 0,1,0
 • Güney batı “Southwest”: VPOINT -1,-1,1
 • Güney  doğu “Southeast”: VPOINT 1,-1,1
 • Kuzey batı “Northwest”: VPOINT -1,1,1
 • Kuzey  doğu “Northeast”: VPOINT 1,1,1