Çiziminize Tabakalar Eklendiğinde veya Eklenemediğinde Uyarı Alın

Bir okuyucu geçenlerde bana AutoCAD 2008 ile ilgili aşağıdaki soruyu sordu:

:“dış referanslar “xref” ile çalışırken birçok kez şu uyarı mesajını alıyorum: ‘İlişkilendirilmemiş “unreconciled” yeni tabaka, tekrar ilişkilendirilmesi gereken yeni tabakalar “layers” bulundu.’ Bu nedir? Ve bunu nasıl düzeltebilirim?”

AutoCAD 2008 çiziminize yeni tabakalar eklendiğinde sizi uyaran tabaka uyarı “layer notification”,özelliğini getirmiştir. Genellikle bu uyarı; çiziminize dış referans eklediğinizde ve şayet çiziminizde bu dış referansın “xref” tabakası yoksa karşınıza gelir.

Kendi standartlarınızı sağlamak için, tabaka uyarı “layer notification” çok faydalıdır, fakat bu özelliği istemiyorsanız,  şayet tabaka uyarı “layer notification” uyarıları size bıkkınlık verebilir.

Tabaka uyarıları hakkında istediğiniz ayarları belirlemek için, Taba Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager” açın ve Ayarlar “Settings” simgesine tıklayın.

Tabaka Ayarları “Layer Settings” iletişim kutusunda, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Tabaka Uyarılarını tamamen kapalı durama getirmek için, Yeni Tabaka Uyarısı “New Layer Notification” işaretleme kutucuğunun tik işaretini kaldırın. Bu LAYEREVALCTL sistem değişkeni tarafından kontrol edilmektedir (0=Kapalı, 1=Açık)
  • Çiziminize yeni tabakalar eklediğiniz zamanlarda uyarı almak için, Tüm Yeni Tabakaları Analiz Et “Evaluate All New Layers” seçeneğini işaretleyin. Bu ayar hangi yeni tabakaların uyarı vereceğini belirlemekte olup, LAYEREVAL sistem değişkeni tarafından kontrol edilmektedir. (0=Kapalı, 1=xref tabakaları, 2=tüm tabakalar)
  • Yeni Tabakalar Hazır olduğu zaman Uyar “Notifiy When New Layers are Present” işaretleme kutucuğuna tik atın ve hemen altındaki uyarı zamanlarından bir veya birkaçını seçin. Bu ayar sizin ne zaman uyarı alacağınızı belirlemekte olup LAYERNOTIFY sistem değişkeni tarafından kontrol edilmektedir.
  • Yeni tabakalara sahip bir çizimin baskısını almadan önce uyarı almak için, Yeni tabakalar hazır olduğunda Baskı için Uyarı Görüntüle “Display Alert for Plot When New Layers Are Present” işaretleme kutucuğuna tik atın.

İşinizi bitirdiğinizde ayarlarınızın geçerli olması için OK düğmesine tıklayın.

Çiziminiz ayarlarını yapmış olduğunuz durumları sağladığı zaman, durum çubuğunun sağ tarafında bir uyarı simgesi görürsünüz.

Uyarı simgesini gördüğünüz zaman, Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager“ açmak için o simgeye tıklayın. İlişkilendirilmemiş yeni tabakalar listesini göreceksiniz. Şayet herhangi bir ilişkilendirilmemiş tabakayı kabul etmek isterseniz, ona sağ tıklayın ve Tabakayı İlişkilendir “Reconcile Layer” seçeneğini seçin. Kabul etmeyi istememeniz durumunda, tabakayı silebilir veya tabakayı ilişkilendirilmemiş tabaka olarak bırakabilirsiniz.