Çizime Özelleştirilmiş bir Şablonla Başlama

Posted on by on Ağustos 11th, 2013 | 0 Yorum »

Her zaman yeni bir çizime ya mevcut bir çizimden (Uygulama Düğmesi “Application Button”  içerisinde Farklı Kaydet “ Save As”) ya da bir şablondan başlamanız gerekmektedir.

Şablon Nedir?

Şablon aynen boş bir çizim gibidir; fakat bir çizime şablondan başladığınız zaman, orijinal hali değişmeden kalsın diye şablon kendisinin bir kopyasını yaratır. Birçok kullanıcı kullandıkları birden fazla şablona sahiptirler. Örneğin, her bir kâğıt ebatı için bir şablona sahip olmak çok sıkça kullanılan bir yoldur.

Şablonlar genellikle yerleşim sekmesinde ilgili firmanın ve çizimin tüm bilgilerinin yer aldığı bir antet bloğu içerirler.

Bir çizimin içerisine kaydedilen her türlü ayar bir şablona da kaydedilebilir. Bazı ayarlar Windows kütük defterine kaydedilirler ve şablon içerisine kaydedilemezler; bu ayarlar her çizimde sabit kalırlar.

Bir ayarın nereye kaydedildiğini nasıl biliriz? Bu bilgiyi elde etmek için, bir süredir AutoCAD’in Yardım ekranını kullanamıyorduk. Artık, Sistem Değişkeni Düzenleyicisi “System Variable Editor” olarak adlandırılan bir Hızlı Araca “Express Tool” başvurabilirsiniz. Bu Sistem Değişkeni Düzenleyicisine “System Variable Editor” Hızlı Araçlar “Express Tools” sekmesi içerisinde Araçlar “Tools” panelinde Sistem Değişkeni Düzenleyicisi “System Variable Editor” düğmesini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca komut satırına SYSVDLG de yazabilirsiniz.

Sistem Değişkenleri Düzenleyicisi “System Variables” iletişim kutusu açılır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi sol taraftaki listede hwehangi bir öğeye tıklayarak klavyeden ilgilendiğiniz sistem değişkeninin ilk harfine basın ve aradığınız sistem değişkenini bulmak için listeyi kaydırın. Daha sonra sağ taraftaki sistem değişkeninin kaydedildiği yeri gösteren Şurada Kaydedilmiş “Saved In” metin kutusuna bakın.

 

Fakat bu sistem değişkenleri listesi size her şeyi söylemeyebilir. Örneğin, UNITS komutunun ayarlarının sistem değişkenlerini bulamadım. AutoCAD’in Yardım “Help” penceresi de artık komutlarla ilişkili sistem değişkenlerini göstermiyor.

Özel Şablon Nasıl Yaratılır

Şayet kullanmak istediğiniz ayarları içeren bir çiziminiz varsa, o çizimi kullanın. Bu çizimin içerisindeki istediğiniz tüm çizim nesnelerini silin. Görüntü Bakışları “Viewports” gibi istenmeyen nesneler için Yerleşim “Layout” sekmelerini kontrol etmeyi unutmayın.

Kalan her şeyin istediğiniz şeyler olduğundan emin olmak için en sık kullanılan ayarları kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır. İşte aşağıda size bazı fikirler:

  1. UNITS komutu ölçüm tipini ve hassasiyetini ayarlar.
  2. DSETTINGS komutu çıtçıtları ve karelajı, kutupsal izlemeyi, nesne çıtçıtlarını, 3 boyutlu 3B “3D” nesne çıtçıtlarını, dinamik veri girişi, hızlı özellikleri (küçük palet) ve seçim değiştirmeyi kontrol eder.
  3. Tabakaları yaratan ve onların özelliklerini tanımlayan LAYER komutu. Şablonunuzun çizerken ihtiyaç duyacağınız tüm tabakaları hali hazırda içermesini istersiniz.
  4.  Çizgi tipi ölçek faktörünü ayarlayan LTSCALE komutu.
  5.  Ölçüler yaratan DIMSTYLE komutu. Şablonlarınız çizerken ihtiyaç duyacağınız tüm ölçü stillerini içermelidir.
  6. Yazı stilleri yaratan STYLE komutu. Aynı şekilde, yazı stillerinizin çiziminizde hazır olmalarını istersiniz.
  7. Kağıt alanı Görüntü Bakışlarını “Viewports” ve ölçeklerini ayarlayan LAYOUT komutu
  8. Baskı ve yayımlama için ayarları belirleyen PAGESETUP komutu

İşinizi bitirdiğiniz zaman, çiziminizi kaydedin ve Uygulama “Application” düğmesini seçin; imleci Farklı Kaydet “Save As” öğesi üzerine getirin ve  AutoCAD Çizim Şablonu “Drawing Template” öğesini seçin. AutoCAD klasör otomatik olarak şablon “template” klasörünüz ayarlanmış ve dosya tipi AutoCAD Çizim Şablonu “Drawing Template” (*.dwt) olarak ayarlanmış halde Çizimi Farklı Kaydet “Save Drawing As“ iletişim kutusunu açar.

Dosya İsmi “File Name” metin kutusuna, şablonunuz için bir isim yazın ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Şablon Seçenekleri “Template Options” iletişim kutusu açılır. Bir açıklama yazın ve OK düğmesine tıklayın.

Şablon Nasıl Düzenlenir?

Şablonu düzenlemek için, aynen normal bir çizimi açar gibi şablonu açın. İstediğiniz değişiklikleri yapın ve tekrar *.dwt dosyası olarak kaydedin. Fakat bazen şablonları bulmak çok zor olabilir; insan Windows klasörler labirentinde kaybolabiliyor.

Şablonlarınızın nerede depolandığını bulmak için, OPTIONS komutunu çalıştırın ve Dosyalar “Files” sekmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi Şablon Ayarları “Template Settings” öğesini genişletin; daha sonra Çizim Şablon Dosyası Konumu “Drawing Template File Location” öğesini genişletin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi uzun bir klasör yolu görürsünüz.

Şablon Nasıl Kullanılır?

Bir şablonu kullanmak için, Uygulama “Application” düğmesi içerisinde Yeni “New” düğmesini seçin. Şablon Seç “Select Template” iletişim kutusunda, istediğiniz şablonu seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın veya şablona çift tıklayın.

Sizin favori şablon ayarınız nedir? Yorumlarınızı bırakabilirsiniz!

 

« AutoCAD ‘in Görünüm Şekliyle İlgili Sorunları Halletme (Kullanıcı Arayüzü)
Sistem Değişkenlerinin Farklılıklarını Belirleme »