Birden fazla AutoCAD Çizimini bir Standartlar Dosyasıyla Toplu Olarak Kontrol Etme

Posted on by on Ağustos 23rd, 2013 | 0 Yorum »

Daha önce yayınlamış olduğum AutoCAD Çizimini hizaya getirmek için bir Standartlar Dosyası Kullanın isimli makalemde,  bir çizimin örneğin tabakalar “layers” gibi bellir standartlar ile nasıl kontrol edileceğini anlatmıştım. Bu işlem çalıştığınız şirketin çizim standartlarını sağlamanız açısından önemlidir.

Şimdi de standartları birçok çizim için tek seferde kontrol etmek istediğinizi ele alalım. Bu işlemi Standartları Toplu olarak Kontrol Ediciyi “Batch Standards Checker” kullanarak yapabilirsiniz.  İşte Standartları Toplu olarak Kontrol Ediciyi “Batch Standards Checker” kullanmanın adımları aşağıda:

  1. Windows görev çubuğundan, Başlat “Start” içerisinde>Tüm Programlar “All Programs” düğmesi içinde>Autodesk> AutoCAD 20xx – English>Standartları Toplu Kontrol Edici “Batch Standards Checker” program simgesini seçin. Windows 8’de, nesneleri görüntületmek ve Arama “Search” nesnesini seçmek için, imleci üst veya alt sağ köşeye kaydırın. Uygulamalar “Apss” seçiliyken, Standartları Toplu Kontrol Edici “Batch Standards Checker” yazın ve solda görüntülendiği zaman, Standartları Toplu Kontrol Ediciyi “Batch Standards Checker” seçin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz Standartları Toplu Kontrol Edici “Batch Standards Checker” penceresi açılacaktır.

Sekil-1

  1. Çizimler “Drawings” sekmesi üzerinde, artı (+) şeklindeki düğmeye tıklayın ve kontrol işlemine dahil etmek istediğiniz çizimleri seçin. Aç “Open” düğmesine tıklayın. Farklı konumlardan çizimler eklemek için, bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu seçtiğiniz çizimlere iliştirilmiş olan harici referansları da kontrol etmek için, iletişim kutusunun sol altında bulunan Listelenen çizimlerin harici referanslarını kontrol et “Check External References of Listed Drawings” işaretleme kutusunu işaretleyin.
  2. Standartlar “Standards” sekmesi üzerinde, şayet listelenen tüm çizimler için bir standartlar dosyası ilişkilendirdiyseniz, her bir çizimi kendisinin iliştirilmiş standartlar dosyası ile kontrol etmek için, her çizimi kendisinin standartlar dosyasını kullanarak kontrol et “ check each drawing using its associated standards file” radyo düğmesini seçin. Aksi durumda, tüm çizimleri aşağıdaki standartlar dosyalarını kullanarak kontrol et “check all drawings using the following standards files” radyo düğmesini seçin. Bir standartlar dosyası seçmek için, artı (+) şeklindeki düğmeye tıklayın; bir standartlar (*.dws) dosyası seçin Aç “Open” düğmesine tıklayın.
  3. Eklentiler “Plug-ins” sekmesi üzerinde, kontrol etmek istediğiniz standartları işaretleyin. Ölçü stillerini “dimension styles”, tabakaları “layers”, çizgi tiplerini “linetypes” ve yazı stillerini “text styles” işaretleyebilirsiniz.
  4. Şayet isterseniz, raporda görünecek notlar eklemek için, Notlar “Notes” sekmesini kullanabilirsiniz.
  5. Standartları Toplu Kontrol Edici “Batch Standards Checker” araç çubuğundaki Kaydet “Save” simgesini tıklayın. Standartları Toplu Kontrol Edici “Batch Standards Checker” – Dosya Kaydet “File Save” iletişim kutusunda, çizimler ve toplu standartlar kontrolü için kullandığınız standart dosyaları hakkında bilgileri içeren standartlar kontrol dosyasını (*.chx) kaydedin.
  6. Çizimleri kontrolü başlatmak için, Standartları Toplu Kontrol Edici “Batch Standards Checker” araç çubuğundaki Başlat “Start” simgesini tıklayın veya Alt+T tuşlarına basın. Kontrol işlemi başlayacaktır. Neler olduğunu görmek için İşlem “Progress” sekmesini tıklayabilirsiniz.

İşlem tamamlandığı zaman, internet tarayıcınızda bir Standartlar Denetim Raporu “Standards Audit Report” görüntülenecektir. Benim raporum ön tanımlı internet tarayıcım olmamasına rağmen Internet Explorer’da açıldı.

Sekil-2

Sizde Standartları Toplu Kontrol Ediciyi “Batch Standards Checker” kullanıyor musunuz? Sizin bu konudaki tecrübeleriniz nelerdir? Bu konuyla ilgili herhangi bir ipucuna sahip misiniz?

 

« AutoLISP ve ActiveX ile bir Tablo Yaratma ve Değiştirmek için Hücre Seçme
Siz bir Öbek “Block”, Harici Referans “Xref” veya Yerleşim “Layout” misiniz? »