Bir Yerleşimde “Layout” Detayları ve Kesitleri Yaratmayı Otomatikleştirme

Posted on by on Ağustos 6th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD 2012 ile gelen yeni komutlardan biri olan VIEWBASE komutu, 3 boyutlu 3B3D” modellerin 2 boyutlu 2B2D” görüntülerini oluşturma işlemini otomatikleştirir. Bu komut görüntü bakışlarına “viewports” benzeyen 2 boyutlu 2B2D” görüntü nesneleri yaratır, fakat aslında yaratılan nesneler tamamen farklı tip nesnelerdir. Gerçekte, bir yerleşimi görüntülediğinizde ilk düşündüğünüz şey; öntanımlı görüntü bakışını “viewports” silip, işe yeniden en baştan başlamak olur.

2013 sürümünde 2 boyutlu 2B2D” görüntü nesnelerinden detaylar ve kesitler yaratabilmenize müsaade eden güncelleştirmeler yapılmıştır. Bu versiyondaki yeni komutlar VIEWDETAIL ve VIEWSECTION dır.

En azından bir adet 2 boyutlu 2B2D”  görüntü nesnesini çiziminize yerleştirerek işe başlayın, çünkü detaylar ve kesitler 2 boyutlu 2B2D”  görüntü nesnesinden alınabilirler.

Kesit Görüntüsü Yaratma

Kesit görüntüsü modeli ortasından kesip geçer. Bir kesit görüntüsü yaratmak için, 3 boyutlu 3B3D” çalışma ortamında “workspace” ve bir yerleşim “layout” sekmesinde olmanız gerekir. Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Yerleşim “Layout” sekmesini seçin

Layout tab ⇒ Görünüm Yarat “Create View” paneli ⇒ Kesit “Section”  aşağı açılır menüsünden istediğiniz kesit çizgisi stilini seçin. Seçiminiz Tam “Full”, Yarım “Half”,  Göreli konum “Offset” ve Hizalı “ Aligned” olabilir. Bu seçiminiz VIEWSECTION komutunu çalıştıracaktır.

 1.  Üst görüntüyü seçin: “Select parent view:” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, kesit almak istediğiniz 2 boyutlu 2B2D” görüntü ana nesnesine tıklayın.
 2. Başlangıç noktasını belirleyin: “Specify start point” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, kesitin geçmesini istediğiniz başlangıç noktasını tıklayın.
 3. Bitiş noktasını belirleyin: “Specify end point” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, kesitin geçeceği bitiş noktasını tıklayın. Komut çizim ekranınızda tıkladığınız noktalar arasına kesit çizgisini ve kesit isim harfini koyacaktır.
 4. Kesit görüntüsünün yerini belirleyin: “Specify location of section view:” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde,  kesitinizi görünmesini istediğiniz yere yerleştirin.

Kesitin ismini değiştirebilir, bu yazının yazı tipini boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Detay Yaratma

Bir detay modelinizin küçük bir kısmına odaklanır. Detay yaratmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Yerleşim “Layout” sekmesini seçin

Layout tab ⇒ Görünüm Yarat “Create View” paneli ⇒ Detay “Detail” aşağı açılır menüsünden dairesel “circular” veya dikdörtgensel “rectangular” seçeneklerinden birini seçin. Bu seçiminiz VIEWSECTION komutunu çalıştıracaktır.

 1. Üst görüntüyü seçin: “Select parent view:” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, detay için kullanmak istediğiniz görüntüyü tıklayın.
 2. Merkez noktasını belirleyin: “Specify center point:” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, detayın merkez noktasını tıklayın.
 3. Sınırın boyutunu belirleyin veya [Dikdörtgensel “Rectangular”/Gerial “Undo”]: “Specify size of boundary or [Rectangular/Undo]:” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, boyutunu belirlemek için, detayın sınırı üzerinde bir noktaya tıklayın.
 4. Detay görüntüsünün yerini belirleyin: “Specify location of detail view:” bilgi istemi (uyarısı) geldiğinde, detayınızı görünmesini istediğiniz yere yerleştirin.

 

 

Komut Seçeneklerini Kullanma

Her iki komutunda seçenekleri vardır. İşte bazıları burada:

 • Gizli çizgiler gölgelendirme tipi belirlemenize olanak sağlar.
 • Ölçek “Scale”  ölçek vermenize olanak sağlar.
 • Görünebilirlik “Visibility” sac bükme, uzatma çizgileri, dişli çizgileri ve sunum izleri gibi kesişen köşelerin, teğet köşelerin görüntülenmesinin açılıp kapatılmasına imkan sağlar, Bu seçeneklerden bazıları 2 boyutlu 2B2D”  görüntü nesnelerini yaratmak için kullanılan inventor program dosyaları tarafından devir alınmış olabilir. Bu yüzden sizin modelinizde bulunmuyor olabilirler.
 • Açıklamalı not size açıklayıcının işaretini (harfini) açıp kapama imkânı sunar.
 • Tara “Hatch” taramayı açma ve kapama olanağı sunar.
« Metraj Lispi
Bir Nesneyi bir önceki Ölçü kadar Taşıma (3 kez Enter’a basma) »