BCOUNT Komutu

BCOUNT komutu çiziminizden bilgi elde etmek için kullanabileceğiniz; yani çiziminizdeki öbekleri “blocks” kategorilerine göre saydırabileceğiniz çok basit ve hızlı bir komuttur.

Bu komutun kullanımı gerçekten çok kolaydır – sadece komut satırına BCOUNT yazıp Enter tuşuna basın ve bir seçim yapın. Komut satırına BCOUNT yazıp Enter tuşuna bastığınız zaman, komut satırında Tüm hepsini seçmek için Enter tuşuna basın veya… “Press Enter to select all or…” veri istemini (uyarısını) görürsünüz. Şayet çiziminiz içindeki tüm nesneleri seçmek ve çiziminizdeki tüm öbekleri “blocks” saydırmak istiyorsanız, Enter tuşuna basın veya çiziminiz içinde seçim yapın. Daha sonra komut satırında seçmiş seçili öbeklerin “blocks” sayısını ve listesini göreceksiniz.

Bu çiziminiz içerisinde hangi öbeklerin “blocks” olduğunu anlamanız için, gerçekten çok faydalı bir yoldur. Örneğin, şayet çiziminiz içerisine belirli sayıda nesne yerleştirmek zorundaysanız, yerleştirmeniz gereken nesneleri öbek “block” haline getirebilir ve yerleştirirsiniz. Daha sonra BCOUNT komutunu çalıştırırsınız ve o nesneyi doğru sayıda yerleştirip yerleştirmediğinizi kolaylıkla kontrol edersiniz.