Baskı için Ölçek Yaratma

Posted on by on Temmuz 8th, 2013 | 0 Yorum »

Tam ölçüsünde (ebatında) çizmeniz gerekirken, nadiren tam ölçüsünde (ebatında baskı (çıktı) alırsınız. Bu genellikle modelinizin çıktı (baskı) alacağınız kağıt ile aynı ebatta olmadığındandır. Bu yüzden, çıktı (baskı) alacağınız zaman, çiziminizi ölçeklendirmek zorundasınızdır. Bunu yapmak için bir çok yol olmakla birlikte, ben bur makalede düşünebildiğim en direkt metodu anlatacağım.

 

Baskı Ölçeği

Baskı Ölçeği

  1. Bir yerleşim “layout” sekmesine tıklayın. Genellikle 1 ön tanımlı yerleşim “layout” görürsünüz. Bu ön tanımlı yerleşimi “layout” silebilir veya yeniden ebatlandırabilirsiniz. Yerleşim “Layout” sekmesinin Yerleşim Görüntü Bakışları “Layout Viewports” panelinde yeni yerleşimler “layout” yaratabilirsiniz.
  2. Bir Görüntü Bakışını “view port” seçin. Bunu yapmak için, kağıt alanında “paper space” olmak zorundasınız. Şayet Görüntü Bakışını “viewport” seçemezseniz, Görüntü Bakışının “viewport” dışarısına çift tıklayın. Model alanda olduğunuz zaman, Görüntü Bakışının “viewport” çerçevesi kalındır ve kağıt alanına “paper space” olduğunuz zaman, bu çerçeve normal kalınlığına döner.
  3. Görüntü “View“ sekmesindeki Özellikler “Properties” paletini açın veya Ctrl+1 olan klavye kısa yolunu kullanın.
  4. Çeşitli “Misc” kısmındaki, Standart Ölçek “Standard Scale” öğesine tıklayın; daha sonra ölçekler listesini genişletmek için, aşağı ok tuşuna tıklayın. Şayet hangi ölçeği istediğinize emin değilseniz, Görüntü Bakışındaki sonucunu görmek için imleci ölçeklerin üzerine getirin. Nesnelerinizin istediğiniz gibi görüntülenmesini sağlayan ölçeği seçin. Birçok kullanıcı standart ölçekleri kullanmaya gereksinim duymakla birlikte; şayet isterseniz, Özel “Custom” öğesini kullanarak kendi ölçeğinizi oluşturabilirsiniz. Ölçeği bir kez ayarladığınız zaman, Görüntü Bakışını “Viewport” kilitlemeniz gerekmektedir. Bunu Özellikler “Properties” paletinde Kilitlileri Görüntüle “Display Locked “ öğesinin değerini Hayır “No” olarak değiştirmek suretiyle yapabilirsiniz. Durum çubuğundaki GB Ölçeği “VP Scale“ aşağı açılır listesinin hemen yanındaki Kilitle/Kilidi Aç “Lock/Unlock“ düğmesine tıklamak en kısa yoldur.
« O anki (Aktif) Ayarları Durum Çubuğunda Görün
AutoCAD Çiziminizde Baskı Ölçeğini Nasıl Görüntületirsiniz? »