Başka Çizimlerden Yazı ve Ölçü Stillerini Kolayca O anki (Aktif) Çizime İçe Aktarma “Import”

Şayet yazı ve ölçü stillerine herhangi bir yerde (diğer bir çizim veya şablon dosyasında) sahipseniz, bunları yeniden yaratmak zorunda değilsiniz. Başka çizimlerden yazı ve ölçü stillerini içe aktarmanın en kolay yolu Tasarım MerkeziniDesign Center” kullanmaktır.

 

Aşağıdaki adımları takip edin:

 

 1. Şeritin Görüntü “View” sekmesine gidin; Paletler “Palettes” panelinde, Tasarım MerkeziDesignCenter” komut düğmesini seçin veya komut satırına designcenter yazarak Enter tuşuna basın.
 2. Tasarım Merkezi’nin “Design Center” (Windows Araştırıcısına “Windows Explorer” çok benzeyen) Klasör listesinden “Folder List” istediğiniz klasörü araştırıp bulduktan sonra ihtiyaç duyduğunuz yazı ve ölçü stillerini içeren çizimi bulun.
 3. O çizimin içerisindeki yazı stili, ölçü stili gibi bileşenleri görmek için, çizim isminin sol başındaki artı simgesine tıklayın ve içe aktarmak “import” istediğiniz elemanları seçin.
 4. Tasarım Merkezi’nin “DesignCenter” sağ panosunda, seçtiğiniz çizimde bulunan yazı stillerinin listesini göreceksiniz. İstediğiniz bir tanesini o anki (aktif) çizim alanınıza tutarak sürükleyin ve bırakın.

Ayrıca ayar işlemleri daha karmaşık olmakla birlikte İçerik Araştırıcısını “Content Explorer” da kullanabilirsiniz. Bu seçenek için, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Şeritin Eklentiler “Plug-Ins” sekmesini seçtikten sonra Araştır “Explore” komut düğmesine tıklayın.
 2. Şayet istediğiniz çizimin bulunduğu klasör listelenmezse, en alttaki İzlenen Klasörü Ekle “Add Watched Folder” düğmesine tıklayın.
 3. İstediğiniz çizimin bulunduğu klasörü araştırıp bulun; seçin ve OK düğmesine tıklayın. AutoCAD seçtiğiniz klasördeki çizimleri tarayacaktır; bu işlem biraz uzun sürebilir. Önceden planladığınızda, İçerik Araştırıcısı “Content Explorer” en iyi şekilde çalışacaktır.
 4. Tarama işlemi tamamlandığı veya istediğiniz klasör listelendiği zaman, iki işlemden bir tanesini yapabilirsiniz:
 5. Şayet elemanın (öğenin) ismini biliyorsanız, İçerik Araştırıcısının “Content Explorer” en üstündeki Araştır “Search” kutusuna elemanın (öğenin) ismini girin.
 6. Şayet çizimin konumunu ve ismini biliyorsanız, klasöre çift tıklayın ve çizimi araştırıp bulun. O çizimin elemanlarını öğelerini görüntületmek için, çizime çift tıklayın.
 7. Örneğin yazı stili veya ölçü stili gibi istediğiniz elemanı (öğeyi) gördüğünüz zaman, çiziminize içe aktarmak için, o elemanı (öğeyi) tutun ve çizim alanınıza sürükleyip bırakın.

Siz yazı veya ölçü stillerini içe aktarmak için kısa yollara veya ipuçlarına sahip misiniz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın!